Je pravda, že zbierať sa má iba mladá žihľava, zhruba do konca mája. Neskôr je plná dusíka. Platí to však iba o listoch. Naopak, na zber liečivých semienok je ideálny august až september. Môžete si ich nazbierať do zásoby alebo ich len tak „zobať“ pri prechádzke čistou prírodou. Zadarmo máte poruke superpotravinu s mnohými liečivými účinkami.

Afrodiziakum z jarku

Žihľava začína kvitnúť zhruba od letného slnovratu, závisí to od geografickej polohy. Samčie rastliny kvitnú nabielo, tie však semená neobsahujú. Naopak, strapce bledozelených drobných kvietkov na samičích rastlinách sú ich plné.
Obsahujú veľké dávky vitamínov, draslíka, vápnika a železa. Bylinkári ich preto používali odnepamäti, predovšetkým pre afrodiziakálne účinky. Obchodníci s koňmi ich zase sypali do žľabu, aby zvieratá mali lesklú a hustú srsť a boli temperamentnejšie. Rovnako však semienka pôsobia aj na ľudské vlasy, pokožku, nechty a psychiku. Je to životobudič, ktorý dodá energiu aj chuť na sex. Má povzbudzujúce účinky, odbúrava stres, podporuje trávenie a pomáha pri zápaloch.

Najedzte sa pŕhľavy

Semienka sa dajú hneď konzumovať. Treba ich však trhať opatrne, aby ste sa nepopŕhlili o listy, prípadne omylom nejaký list nezjedli. Postaral by sa vám o bolestivý efekt kačacích pier. Ak si chcete semienka nazbierať do zásoby, dajte si radšej rukavice.

Doma ich môžete nasypať na šalát, pridať do smoothie či naložiť do medu v pomere 75 gramov semienok na 1 kilogram medu. Alebo si ich nasušte a uskladnite vo vzduchotesnej sklenej nádobe v chlade a v tme. Pomôžu vám bojovať s mnohými neduhmi.

TU pomôžu
Semienka žihľavy jedzte, ak vás trápi:

únava
nechutenstvo
padajú vám vlasy
lámu sa vám nechty
máte artrózu či artritídu

máte chorú prostatu, zápal močových ciest
máte Crohnovu chorobu či ulceróznu kolitídu
máte hyperglykémiu
máte problémy s pečeňou a so žlčníkom
je to účinná prevencia obličkových kameňov