Najväčším prínosom slnečného žiarenia je vitamín D, posilňujúci náš imunitný systém v boji proti vírusovým infekciám.

Spálená pokožka vám bronz na pokožke nevyčaruje
Ak to s pobytom na slnku preženiete, želaný efekt bronzového opálenia sa nedostaví. Naopak výsledkom môže byť vysušená, spálená pokožka s rizikom poškodenia zdravia.
Aby ste tomu predišli a mali istotu, že vaša pokožka je nielen krásne opálená, ale aj zdravá, raz do roka by ste mali navštíviť kožného lekára.

Skúsený dermatológ vám skontroluje znamienka a pigmentové škvrny, ktoré sa na tele vytvárajú, niekedy aj ako dôsledok nesprávnych opaľovacích návykov. Zdravotné poisťovne považujú toto vyšetrenie za úplný základ v prevencii ochorení kože, preto je dermatoskopické vyšetrenie plne hradené zo zdravotného poistenia.

Nechajte si vyšetriť znamienka.
Zdroj: František Iván




S prípravami na letné opaľovanie začnite už na jeseň
Leto sa pre mnohých spája najmä s opálenou pokožkou. Zdravé opaľovanie je pre ľudský organizmus prospešné, urýchľuje hojivé procesy, mastnú pokožku vysuší, navyše jej dodá krásny zamatový vzhľad. Aby bolo slnenie bezpečné, základom je kožu v predstihu pripraviť na leto dostatočným prísunom vitamínov, hlavne betakaroténu.


Prudké poludňajšie slnko prečkajte v príjemne klimatizovanom priestore
Zabudnúť na pobyt na slnku by sme mali počas najprudších páľav, teda od 11. do 15. hodiny. Ideálne na bezpečné opaľovanie sú dopoludňajšie hodiny do 11.00, prípadne popoludní po 16. hodine. Každý deň by ste mali na slnku tráviť maximálne 2 až 3 hodiny.


Správna ochrana je základ zdravého opaľovania
Úplnou samozrejmosťou by malo byť natierať celé telo kvalitnými opaľovacími krémami, zodpovedajúcimi typu pokožky. Nesmiete zabudnúť ani na prikrývku hlavy, slnečné okuliare, a pitný režim.


Viete, že pred škodlivými účinkami UV žiarenia nás pomáhajú chrániť aj zdravé potraviny? Ide najmä o typické letné plody - červený melón a paradajky. Môžete si ich pribaliť ako malé občerstvenie na pláž.