Veľa práce, málo spánku, do toho sa pridruží ešte aj nejaký žúr a o pol roka zistíte, že máte na hlave výrazne menej vlasov. Nie vždy za preriedenou korunou krásy stoja hormóny či zmena ročného obdobia. Mnohí si stále neuvedomujú, že „obyčajný“ stres je zodpovedný aj za vypadávanie vlasov. „Za všetko môže stresový hormón kortizol, ktorý zužuje cievy, v dôsledku čoho vznikajú krvné zrazeniny. Stres tak vážne ohrozuje nielen vaše zdravie, ale zhoršuje aj stav pokožky a vlasov. Zúžené cievy nedokážu vyživovať vlasové korienky, ktoré najprv na pohľad zoslabnú a potom vypadnú. Ak sú vaše vlasy bez života, bez lesku, lámu sa, ťažko upravujú a nadmerne vypadávajú, mali by ste sa zamyslieť nad tým, koľko času venujete regenerácii organizmu, spánku i oddychu,“ hovorí MUDr. Ján Popovič.
Aj vlasy majú rady šport Nielen pre udržanie sviežej pokožky, štíhlej línie, ale aj aby ste si udržali vlasy na hlave, doprajte si dostatok spánku. „Psychológovia tiež odporúčajú nájsť si každý deň aspoň hodinku času na relax alebo meditáciu. Nezabudnite na aktívny relax formou športu. Pohyb spôsobí zvýšenie hladiny hormónu šťastia – endorfínu, ktorý pomáha odbúravať stres a zlepšuje imunitu. Fyzickou aktivitou môže byť aj prechádzka s partnerom či joga na lúke. Počíta sa akákoľvek fyzická aktivita – posilňovňa, joga v parku i prechádzka na čerstvom vzduchu,“ upozorňuje špecialista na transplantáciu vlasov.
Dajte vlasom najesť
Vlasom môže pomôcť aj správne menu. „Pridajte do jedálneho lístka potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, zinok, kremík a draslík. Doprajte si pravidelnú masáž hlavy, ktorá zlepšuje cirkuláciu krvi a stimuluje zdravý rast vlasov,“ radí odborník. Ak vám nepomáha ani úprava jedálneho lístka a vlasy sú v zlej kondícii alebo vypadávajú, je vhodné s pomocou odborníka pátrať po príčine. Tou môže byť geneticky podmienená androgénna alopécia či iný zdravotný problém.
Zmeňte účes
Pri strácaní vlasov nie je zanedbateľný ani účes. „Nosenie vlasov do chvosta u žien, ktoré majú predispozíciu k vypadávaniu vlasov, nie je vhodné, lebo to proces iba urýchľuje. V obvyklých prípadoch strácajú ženy vlasy až v klimaktériu, kedy sa mení stav hormónov a do prevahy sa dostáva testosterón. Ten spôsobuje, že vlasy vypadávajú viac ako predtým. Keďže muži ho majú celý život, preto sú náchylnejší k plešateniu,“ dodáva Ján Popovič. Dámam odporúča zmenu účesu.
Čo je neúčinné?
Ak vaše vlasy nevyliečil ani oddych a zmena účesu, je tu ešte radikálne riešenie, ktoré vás vyjde minimálne na 1 800 eur, ale pomôže. „Transplantáciu vlasov robíme aj ženám. Nahrádzame mŕtve cibuľky, ktoré už nevygenerujú vlasy a už im nepomôže vôbec nič, lebo sú mŕtve,“ vysvetľuje lekár. Zároveň upozorňuje, že ľudia, ktorí sa snažia zabrániť plešateniu, zbytočne investujú najskôr do sér a rôznych procedúr, ktoré by mali nastať až po obnove vlasových cibuliek. „Teraz je napríklad veľká móda mezoterapia. Princíp je ten istý ako pri vráskach – vitamíny a ozdravné séra sa aplikujú do oblastí, kde sú vlasy preriedené. Lenže je to úplne neúčinné, pretože mŕtve cibuľky už nikto neoživí. Obrazne povedané, rastlina, ktorá nemá koreň, sa už nezazelená ani nebude plodiť. Vlasová mezoterapia má zmysel, keď sa vykonáva po transplantácii vlasov. Čiže keď sa odstráni príčina, nahradíme odumreté cibuľky živými, ktoré začnú generovať vlas a potom môžeme podnecovať rast vlasov.“
- Nedarí sa vám vypestovať si pekné nechty? Jednej zaužívanej veci sa musíte zbaviť!
- Hurá do farieb! Vymeňte čiernu za niečo veselšie, ženskejšie a uberte si roky
- Rockerkou v päťdesiatke? Táto kráska ide príkladom, ako byť štýlová a sexi