Cez upchatý nos sa nevládzete nadýchnuť, hučí vám v hlave a začínate pokašliavať? Najvyšší čas, aby ste dali zovrieť vodu a vhodili do nej zaručené prostriedky, ktoré vás vyliečia. Hoci naparovanie mnohí odsudzujú ako historický prežitok, naši odborníci ho odporúčajú aj teraz. A nielen pri začínajúcej viróze, ale i pri akútnom a chronickom kašli, silnom zápale hlasiviek a priedušiek. „Inhalácie majú veľký význam ako doplnková liečba akútnych, ale aj chronických chorôb dýchacích orgánov. Čiastočky odparujúcej sa vody dostávate priamo do celého dýchacieho systému. Cez nosovú dutinu, nosohltan, hltan, hrtan, kde pôsobí na hlasivky, cez priedušnicu až do priedušiek. Para primerane zvlhčí vdychovaný vzduch. Ak primiešate lieky, ktoré upokojujú sliznicu dýchacích orgánov a utlmujú produkciu hlienu, urýchlite priebeh akútneho alebo chronického zápalu,“ vysvetľuje otorinolaryngológ MUDr. Tibor Barta, PhD. Podľa odborníka je inhalovanie, okrem inhalačných sprejových liekov, jediná možnosť, ako dostať účinnú látku na povrch sliznice dýchacích orgánov. „Moderné inhalačné prístroje dokážu ideálne pripraviť a dávkovať inhalovaný aerosól. Ak nemáte doma inhalátor, môžete navštíviť niektoré špecializované ambulancie. V domácom prostredí ich však ľahko nahradíte inhaláciou odparujúcej sa tekutiny nad hrncom, tak ako to robili naše staré mamy. Pacienti takto rýchlejšie prekonajú zápal,“ radí otorinolaryngológ.

Deťom postačí päť minút

„Naparovanie je nielen stáročiami, ale najmä praxou overené. Na nachladnutie neexistuje liek ani dnes. Existujú iba preparáty, ktoré odstránia symptómy, teda horúčku, bolesť a opuch sliznice nosa,“ vysvetľuje pediater MUDr. Mário Móro. Detský lekár odporúča inhalovanie aj svojim malým pacientom. Nemali by ste však zabúdať na neposednosť detí, ktorá im môže ublížiť. „Je dôležité, aby dieťa spolupracovalo, čo je do dvoch rokov veku dosť problematické. S malými neposedníkmi, čo všetko chcú a skúmajú, však môžete mať problém aj neskôr,“ varuje Mário Móro. Kým dospelí by mali nad hrncom stráviť desať minút, deťom postačí päť. „Menšie môžu aj menej, v podstate to závisí od nich a od toho, koľko vydržia. Neodporúčam naparovanie pri horúčkach a veľkých bolestiach hlavy, hlavne na začiatku ochorenia. Rodičom by som radil, aby s inhaláciami začali na druhý alebo tretí deň od začiatku ťažkostí. Hoci väčšina pacientov naparovanie toleruje dobre, existujú i nežiaduce účinky ako bolesť hlavy či zhoršené dýchanie cez noc. Vtedy s naparovaním prestaňte,“ radí pediater.

Alergici radšej nad soľou

Opatrní buďte pri alergii na peľ. Problém nastane, ak sa rozhodnete do vody vhodiť astrovité bylinky. Patrí sem i populárny harmanček, ktorý tróni na vrchole liečivých rastlín používaných na naparovanie. „Neodporúčam naparovanie nad bylinkami najmä u palinového alergika. Skrížený alergén harmančeka či mäty sa totiž môže nachádzať aj v kondenzáte pary,“ vysvetľuje MUDr. Darina Čomajová z ambulancie alergiológie a klinickej imunológie. Zistilo sa však i to, že výpary harmančeka veľmi vysušujú sliznicu, preto ho mnohí odborníci neodporúčajú. Ak sa obávate alergickej reakcie, siahnite radšej po soli alebo inhalujte len paru z čistej vody. Nezabúdajte, že inhalovanie liečivých pár nebude účinné, ak k nemu nepridáte aj ležanie v posteli. „Určite nie je vhodné ísť po naparovaní von na studený vzduch. Mali by ste byť doma v pokoji a s dostatočným množstvom tekutín,“ dodáva Mário Móro.

Zhlboka sa nadýchnite

Pripravte si hrniec a uterák! Nenaparujte sa dlhšie ako desať minút a po inhalácii vkĺznite rovno do postele.

Rozmarín

Dve vetvičky čerstvého rozmarínu alebo dve polievkové lyžice sušeného dajte zovrieť v hrnci v jednom litri vody. Varte dve minúty a odstavte. Táto bylina lásky, ktorá zdobí oblek takmer každého svadobčana, má protizápalové a dezinfekčné účinky.

Borovica

Má silné antiseptické účinky. Jej výpary zvýšia tvorbu hlienov a zlepšia vykašliavanie. Výborne pôsobí aj proti bolesti hlavy, ktorú spôsobili upchaté dutiny. Tri hrste ihličia vhoďte do vriacej vody a hrniec odstavte z ohňa.

Tymian

Do vriacej vody vhoďte dve hrste čerstvého alebo dve polievkové lyžice sušeného tymianu, varte pol minúty a odstavte. Bylinka nie je len výborné korenie, ale využijete ju i pri potlačení prudkého kašľa. Má priaznivé účinky na sliznicu nosovej a ústnej dutiny. Využíva sa pri zápaloch priedušnice a priedušiek. Zlepšuje vykašliavanie a je vhodná i pre deti.

Harmanček

Patrí medzi najznámejšie bylinky, ktoré sa na inhalovanie využívajú. Postačia dve polievkové lyžice sušeného kvetu do vriacej vody. Dokáže pomôcť i pri bronchiálnej astme, najčastejšie sa však používa pri zápaloch horných dýchacích ciest. Ak ste niekedy mali alergickú reakciu na astrovité kvety, harmanček nepoužívajte! Niektorí odborníci tvrdia, že vysušuje sliznice a tie potom menej odolávajú choroboplodným zárodkom. Ak vás po použití harmančeka bude štípať v nose, siahnite radšej po inom prostriedku vhodnom na inhalovanie.

Cibuľa

Nepotrebujete hrniec ani horúcu vodu. Stačí lopárik a nožík. Cibuľu nakrájajte nadrobno a prikryte sa nad ňou uterákom. Čím svedomitejšie ju pokrájate, tým viac účinných látok sa z nej uvoľní. Na výživné látky je bohatšia tá, ktorá vás poriadne rozplače. Pôsobí antibakteriálne a utišuje kašeľ.

Morská soľ

Soľ je univerzálna pomôcka na naparovanie, ktorú lekári odporúčajú najčastejšie. Do vriacej vody pridajte dve polievkové lyžice soli a nechajte pár minút variť. Inhalovanie výparov soli zlepšuje opakované problémy s dýchacími cestami. Môžete použiť i klasickú kuchynskú soľ, obe majú rovnaké dezinfekčné účinky.

Mäta

Hrsť sušenej mäty dajte do horúcej vody, nevarte. Jej výpary majú dezinfekčné a protizápalové účinky. Veľmi príjemná vôňa odstraňuje aj bolesť hlavy. Opatrní by však mali byť alergici, ktorým robia problémy astrovité rastliny.

Škorica

Postačí jedno drievko, ktoré varíte tri minúty v pollitri vody. Celý príbytok nasiakne vianočnou atmosférou a urobíte veľa aj pre svoje dýchacie cesty. Škorica dokáže veľmi účinne zabíjať vírusy. Jej príjemná vôňa s antiseptickými účinkami je vhodná aj pre deti.