Chronická bolesť dokáže človeka odrovnať fyzicky aj psychicky. Všetko, čo pomôže a uľaví od bolesti, je vítané. Prvé zmienky o aplikácii cudzieho materiálu do tela s účelom terapie boli opisované už 2 000 rokov pred naším letopočtom v Egypte.

V 10. storočí nášho letopočtu v Číne používali ovčiu vlnu a jej vlákna zavádzali do bolestivých miest. Najväčší rozmach tejto techniky nastal v 60. rokoch minulého storočia najmä v Číne, ale postupne aj v Kórei, kde sa od terapeutického využitia prešlo aj ku kozmetickému. Postupne sa táto metodika zlepšovala a používa sa celosvetovo.

Biodermálne nite

Na Slovensku fungujú ambulancie chronickej bolesti, v ktorých pracujú lekári, denne ošetrujúci často zúfalých ľudí. Jednou z metód, akou sa dá pomôcť, je aplikácia tzv. biodermálnych nití. Využívajú sa ako doplnková liečba bolestí pohybového aparátu.

Ako to funguje?

Biodermálne nite, ktoré sa zhodujú s tkanivom ľudského tela, sa zavedú do hĺbky niekoľkých milimetrov až centimetrov. Žiaden strach, poškodenie nervov ani ciev nehrozí. Nite sa postupne vstrebávajú a zanechajú za sebou kolagénovú mriežku. „Nevyvolávajú nežiaduce reakcie na cudzorodý materiál a vstrebú sa do 180 dní,“ upresňuje MUDr. Zuzana Halanová z ambulancie chronickej bolesti zvolenskej nemocnice Agel.

Materiál, z ktorého sú nite, sa postupne vstrebáva a rozkladá sa na vodu a kysličník uhličitý. Pri rozklade doslova nabudzuje fyziologické procesy, ktoré vedú k prospešnému účinku, pretrvávajúcemu aj niekoľko týždňov. Výhodou tejto metódy je teda aj to, že človek nemusí chodiť na liečbu každý týždeň. Nite zlepšia dodávku kyslíka, prekrvenie, lymfatický obeh, uvoľní sa svalstvo a zlepší sa výživa šliach.

Aj karpálny tunel

V ambulancii tu už s biodermálnymi niťami liečili rôzne prípady. Dvadsaťjedenročný muž si prišiel liečiť bolesti chrbta spôsobené dlhým sedením v aute, šesťdesiatnička riešila karpálny tunel na oboch rukách a pridružené bolesti krčnej chrbtice, vystreľujúce do ramien a hlavy.

Ďalšia pacientka, ktorú trápili bolesti po operácii hernie disku, povedala: „Spravili sa mi zrasty, ktoré tlačia na nervové zakončenia smerom do nôh. Verím v úľavu od bolesti a zlepšenie zdravotného stavu.“ Na ďalšiu aplikáciu bionití sa chystala o mesiac.