Americký herec Brad Pitt v nedávnom rozhovore šokoval svojich fanúšikov. Priznal, že trpí prozopagnóziou, vzácnou neurologickou poruchou, ktorá sa bežne označuje ako "slepota tváre".

Päťdesiatosemročný miláčik žien to povedal v rozhovore pre GQ. Uviedol, že už roky má problém rozpoznávať tváre ľudí. Nikdy mu však túto chorobu nikto oficiálne nediagnostikoval.

Brad Pitt pre magazín GQ
Zdroj: Instagram/@elizavetaporodina

Priznal, že v roku 2013 sa táto jeho porucha natoľko prehĺbila, že sa často utiekal do ústrania a bolo dobre len keď sa izoloval. „Preto zostávam doma," povedal.

Brada Pitta odfotili na na letisku v Ríme s gitarou. Herec potajomky strávil v Ríme jeden deň, aby sa stretol so svojimi deťmi, ktoré sú momentálne v Ríme s ich matkou.
Zdroj: Profimedia

Táto zriedkavá porucha spôsobuje, že ho okolie vníma často ako namysleného a nedostupného egoistu. Brad Pitt vysvetlil, že v tom nie je jeho pýcha alebo pocit nadradenosti, je to skrátka spôsobené diagnózou. Povedal, že hoci sa to snaží vysvetľovať, ľudia mu neveria.

Brad Pitt pre magazín GQ
Zdroj: Instagram/@elizavetaporodina

Čo je to prozopagnózia?

Ide o neurologickú poruchu, ktorá spôsobuje neschopnosť rozpoznávať tváre. Je zaujímavé, že ňou trpia až dve percentá ľudí na svete.

Vedci opisujú, že táto diagnóza má rôzny stupeň závažnosti. Niektorí ľudia môžu mať problém rozpoznať známu tvár, napríklad priateľa alebo člena rodiny, zatiaľ čo iní nemusia byť schopní identifikovať dokonca ani svoje vlastné odrazy.

Niektorí ľudia nemusia byť schopní rozlišovať medzi tvárami a predmetmi, čo je skutočne nepredstaviteľný stav.

Touto chorobou trpí aj švédska korunná princezná Viktória (44).
Zdroj: Pascal Le Segretain

Osoba s prozopagnóziou sa môže vyhýbať sociálnym kontaktom a môže sa u nej pochopiteľne vyvinúť sociálna úzkostná porucha, teda obrovský strach z interakcií s ľuďmi.

Človek môže mať tiež logicky problémy s nadväzovaním vzťahov alebo problémy s kariérou. Ťažko si predstaviť, ako táto diagnóza zasiahla napríklad do práce Brada Pitta, respektíve sťažila mu prácu.

U týchto ľudí sa často objavujú depresie, čo sa nemožno čudovať.

Touto chorobou zo známych ľudí trpí aj švédska korunná princezná Viktória (44).