Mnohé známe budovy na svete sa 19. mája symbolicky rozsvietia fialovou farbou na znak súdržnosti s ľuďmi trpiacimi črevnými zápalovými ochoreniami (IBD). Svetový deň IBD sa týka aj nás. Na Slovensku žije okolo 15 000 ľudí s ulceróznou kolitídou a Crohnovou chorobou, ktoré ovplyvňujú ich život niekedy naozaj dramatickým spôsobom. Viete si predstaviť, ako sa žije človeku, ktorý má iba desať centimetrov hrubého čreva alebo si nemôže naplánovať, či pôjde večer do kina, nieto ešte na letnú dovolenku? A ako sa cíti lekár, ktorý musí počúvať, že rozhadzuje peniaze na drahú liečbu?

Neveria im

Ochorenia IBD sú síce nevyliečiteľné, ale liečiteľné a na rozdiel od minulosti vďaka moderným liekom si môžu ženy trúfnuť napríklad na materstvo. Kým sa však niekedy pacienti dopracujú k diagnóze, môže prejsť veľa času. Gastroenterologička doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD. hovorí, že najmä ľudia s Crohnovou chorobou, ktorá sa diagnostikuje ťažšie ako ulcerózna kolitída, sú niekedy považovaní za psychiatrických pacientov – veď kto by za bolesťami brucha, únavou či depresívnou náladou, keď sú bežné vyšetrenia negatívne, hľadal niečo iné ako psychické príčiny? Niekedy ani gastroskopia či kolonoskopia neodhalia problém, pretože zápal môže byť v tenkom čreve, kam sa žiaden lekár s prístrojom „nepozrel“.

Na diagnostiku Crohnovej choroby sa
používajú rôzne metódy, napríklad
kolonoskopia, magnetická rezonancia či CT.
Na diagnostiku Crohnovej choroby sa používajú rôzne metódy, napríklad kolonoskopia, magnetická rezonancia či CT.
Zdroj: Profimedia.sk

Na konci série mnohých málo príjemných vyšetrení je to, že si človek vypočuje verdikt o tom, že do konca života bude čeliť nevypočitateľnej chorobe. Či mu budú stačiť moderné lieky, alebo raz bude potrebovať chirurgické odobratie časti čreva, si žiaden lekár netrúfne povedať. Črevo sa nahradiť nedá Gastroenterologička, ktorá za štatistikami vidí konkrétne, často ťažké ľudské osudy, hovorí: „Dnes už vieme vymeniť srdce, obličku, rohovku či cievu. Ale črevo je oveľa zložitejší orgán, osídlený baktériami, ktorý nahradiť, žiaľ, nedokážeme.“ Preto je dôležité včas ľudí zdiagnostikovať a liečiť ich.

A tu naráža niekedy na ďalšiu tvrdú slovenskú realitu. Je smutné, keď príde do ambulancie stoosemdesiatcentimetrový muž vážiaci 49 kilogramov, ale tragické je aj to, že ak sa nezmestí do štandardnej kolónky v tlačive pri urgentnej žiadosti o liečbu, môže mať smolu… „Deväťdesiat percent pacientov sa dostane k liečbe, keď treba. Ale práve tí najťažší, ktorí potrebujú flexibilné riešenie a nespĺňajú klasické administratívne kritériá, majú často problém s liečbou, o ktorú treba navyše žiadať neštandardizovaným spôsobom,“ priznáva lekárka. Netají sklamanie z toho, že ešte stále musia lekári obhajovať drahú ambulantnú liečbu. „Nikto stále nespočítal, či si môžeme dovoliť pacienta s IBD neliečiť, či tá drahá ambulantná liečba nie je lacnejšia ako riešenie komplikácií ochorenia. Keď pacienti skončia s komplikáciami v nemocnici, doma na výžive do žily, to sú obrovské náklady, ktoré sa neberú do úvahy. Pozerá sa iba na okamžitý výdaj,“ hovorí docentka Zelinková.

Byť vnímavý

„Do výskumu IBD sa vo svete investovali desaťročia milióny eur. Prinieslo to veľa výsledkov a kvalita života pacientov s Crohnovou chorobou je neporovnateľná s tou v osemdesiatych rokoch,“ hovorí docentka Zelinková. Aj tak sú veľmi zraniteľní. Nielen na tele, ale aj na duši. Okolie môže chorému veľmi pomôcť. Už len tým, že chce počuť o jeho probléme a neodstaví ho slovami: Len nám nehovor o vrecku so stolicou.

„Na druhej strane však netreba človeka vyspovedať do detailov, nechať ho povedať len to, čo považuje za potrebné. V práci sa nepýtať, kam ide uprostred porady, pretože ide zjavne na WC,“ poznamenáva. V súkromí je to tiež ťažké, ochorením žije celá rodina. „Niektorí partneri sú úžasní. Mám pacientky, s ktorými partneri trpezlivo čakajú pred ambulanciou, vymieňajú im aj stomický sáčok. Sú však aj také ženy, ktoré trpia poznámky o tom, že ich jazvy po operácii sú nechutné. Jedna takáto veta poznačí ženu na celý život,“ hovorí smutne gastroenterologička. Prízvukuje však, že nie každý pacient v IBD potrebuje operáciu, ochorenia majú rôznu intenzitu aj priebeh.

Slovenská HANBA. Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva šokuje otvorenosťou o rakovine prsníka

Najkrajšia jazva

Na záver pridáva lekárka, ktorá okrem iného sprevádza ženy s IBD od otehotnenia až po pôrod, príbeh, na ktorý nezabudne: „Mám pacientku, ktorá mala po piatich operáciách jazvy na bruchu. Rodiť musela cisárskym rezom, pretože mala ochorenie konečníka, pre ktoré nemohla tlačiť. Žena po cisárskom reze zväčša leží vyčerpaná a ubolená v posteli. Ona vstala a s bábätkom v rukách mi povedala: Konečne jedna moja jazva znamená niečo krásne… Bol to nádherný moment.“

Zápal odhalí test

Zápal v čreve a jeho intenzita sa dá zistiť aj pomocou jednoduchého domáceho testu zo stolice. Test zmeria hladinu tzv. kalprotektínu, bielkoviny, ktorá sa vylučuje do stolice pri zápale čreva. Ak je negatívny, je zrejmé, že ťažkosti spôsobuje iná príčina ako zápal. Človek tak môže byť ušetrený napríklad aj kolonoskopie.

Byť vnímavý k deťom

Zápalové ochorenia čriev sa môžu objaviť už v detskom veku, preto netreba podceňovať, keď sa deti sťažujú na pobolievanie brucha. Nemávnite rukou nad tým, že sa len chcú uliať zo školy. „Ulcerózna kolitída sa podľa svetových štatistík objavuje v priemere u dvanásťročných detí. Popri zápalu ich môžu trápiť aj depresie a pridružia sa aj problémy v škole. Hlavne v detskom veku je Crohnova choroba minimálne symptomatická, dlho sa nedarí prísť na to, o aké ochorenie ide. Niekedy až päť rokov,“ hovorí gastroenterológ, prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Čím sa líšia?

Príčina IBD nie je známa, ide o kombináciu vrodených predispozícií, nepriaznivých faktorov životného štýlu a pôsobenia okolia. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by ochorenie spôsobovala strava.

  • Ulcerózna kolitída – je chronické zápalové ochorenie hrubého čreva. Najčastejším príznakom sú bolesti brucha a krvavé hnačky. Pri ľahšom priebehu dva – až trikrát denne, pri ťažšom aj viac ako desaťkrát. Zaujímavosťou podľa portálu crohnika.sk majú menší výskyt tejto choroby ľudia po odstránení slepého čreva a fajčiari.
  • Crohnova choroba – je chronické zápalové ochorenie tráviacej trubice, ktoré postihuje hrubé aj tenké črevo. Najčastejšími príznakmi sú bolesti brucha, hnačky, chudnutie, teploty, chronická únava, zápal v okolí konečníka. Medzi vážne komplikácie patrí zúženie tenkého čreva a vytvorenie hnisavých kanálikov.