Radí Nadia Císarová, koučka a terapeutka

Srdečný smiech doslova rozpúšťa napätie, hnev, úzkosť a stres. Zaháňa všetky negatívne emócie, udržiava duševnú pohodu, posilňuje psychiku, potláča depresiu aj nespavosť. Schopnosť pozerať sa na veci s humorom vám pomôže zvládať aj nepriaznivé situácie a pozerať sa do budúcnosti optimisticky. „Okrem toho prináša prijatie, pochopenie, radosť, relaxáciu, otvára vaše zmysly a pomáha zmeniť staré vzorce premýšľania,“ poukazuje terapeutka.

„Sklon k mrzutosti či šomraniu ste pravdepodobne odkopírovali od vašich rodičov či starých rodičov. Alebo sa pohybujete v prostredí, kde sa ľudia celý deň sťažujú a táto nálada sa prenáša aj na vás? Vyhýbajte sa mu. Rovnako „nákazlivá“ je však aj dobrá nálada a smiech,“ odkazuje odborníčka.

Vtip namiesto tabletky?

Keď sa tak schuti zasmejete, že smiech vychádza z bránice, v organizme sa zvýši produkcia endorfínu, hormónu šťastia a pohody. Zregenerujú sa aj vaše vystresované nervy. Kedy ste sa naposledy zasmiali? Zvonivý smiech odstraňuje dokonca aj niektoré sexuálne poruchy a vyvoláva túžbu po milovaní.

Smiech tiež posilňuje imunitu a urýchľuje hojenie rán. Na rozdiel od tabletiek proti bolesti ju chichotanie v bežných, ľahkých prípadoch utlmí rovnako spoľahlivo, no bez nežiaducich účinkov. „Veselá myseľ – polovica zdravia. Toho sa držia v USA, vo Švajčiarsku, v Nemecku a vo Francúzsku, kde sa v nemocniciach liečba smiechom používa,“ hovorí Nadia Císarová.

Vedeli ste, že…

 • ... najviac prajú dobrej nálade pravdepodobne v Indii? Práve tam totiž vznikol Medzinárodný klub smiechu.
 • ... kto máva večne zlú náladu, ten býva častejšie chorý a dlhšie sa zotavuje z choroby?
Aby vám smiech naozaj pomohol, mal by trvať aspoň 10 minút. Spoľahlivo vás rozosmejú malé deti, dobré komédie a veselé spomínanie s pozitívne naladenými priateľmi.
Aby vám smiech naozaj pomohol, mal by trvať aspoň 10 minút. Spoľahlivo vás rozosmejú malé deti, dobré komédie a veselé spomínanie s pozitívne naladenými priateľmi.
Zdroj: Profimedia.sk

Vylepší vám postavu

Ak sa váľate od smiechu, zvýšite prísun kyslíka do celého tela a zlepšíte jeho prekrvenie. Tým sa zlepšuje činnosť vnútorných orgánov vrátane mozgu. „Aj pohyb bránice masíruje vnútorné orgány, čím pomáha pri zlom trávení, kŕčoch a zápche. Okrem toho sa pri spontánnom rehotaní precvičujú a spevňujú svaly,“ pripomína terapeutka. Ak sa rada smejete, vlastne si tak bez námahy vylepšujete postavu a uľahčujete chudnutie.

Tip Glancu: Aby vám smiech naozaj pomohol, mal by trvať aspoň 10 minút. Spoľahlivo vás rozosmejú malé deti, dobré komédie a veselé spomínanie s pozitívne naladenými priateľmi.

Ako málo chýba ku šťastiu

Je neuveriteľné, ako niečo tak jednoduché ako je smiech, navodí pocit šťastia. „Už počas prvých šiestich sekúnd sa začne hýbať až sedemnásť rôznych svalov, čo stimuluje krvný obeh a vnútorné orgány, povzbudí tvorbu hormónu šťastia, endorfínu a ten zníži pocit bolesti, emocionálnej aj fyzickej. Vidíte, ako málo chýba ku šťastiu?“ poukazuje Nadia Císarová.

7x ako si zdvihnúť náladu

 • Na zlepšenie nálady je dôležité aj správne držanie tela, vystrite sa, spustite plecia, lopatky ťahajte k sebe, nádychom zdvihnite hrudník. To vám umožní zbaviť sa napätia a uvoľniť sa, aby ste mohli vnímať krajšie stránky života.
 • Pri uvoľnení telesného, emocionálneho aj psychického napätia vám pomôže tanec. Najlepší je spontánny improvizovaný pohyb na obľúbenú hudbu. No pomôže vám aj pobyt v prírode, dobrá masáž či dychové cvičenia z jogy.
 • Začnite úsmevom, pomôže vám v komunikácii s inými ľuďmi, budú vás vnímať pozitívnejšie a dajú vám to najavo.
 • Pošlite niekomu, koho máte rada, milý mail alebo esemesku. Prekvapíte, potešíte a iste vám dobre padne spätná odpoveď od adresáta.
 • Metódy, ako sa úprimne rozosmiať, sú veľmi subjektívne, záleží na osobnosti každého. Niekto sa uvoľní a rozveselí vďaka atrakciám v zábavnom parku, na iného zaberú filmové grotesky či veselé knižné príbehy.
 • Aj na svoju vlastnú nešikovnosť či omyl sa pozrite vždy s humorom.
 • Netrápte sa tým, čo si myslia iní, zasmejte sa, až sa budete v páse prehýbať, keď máte na to chuť.
Úsmev je najrýchlejší spôsob, ako okamžite skvelo vyzerať a podporiť svoje sebavedomie a krásu. Funguje lepšie ako ktorákoľvek módna vychytávka a je univerzálny pre všetky typy postavy.
Úsmev je najrýchlejší spôsob, ako okamžite skvelo vyzerať a podporiť svoje sebavedomie a krásu. Funguje lepšie ako ktorákoľvek módna vychytávka a je univerzálny pre všetky typy postavy.
Zdroj: Profimedia.sk

Ste smejko?

Nedávny prieskum spoločnosti Viacom International Media Networks, uskutočnený v dvanástich krajinách sveta ukázal, že:

 • smejkovia prirodzene radi cvičia a radi sa hýbu
 • takmer tretina ľudí, ktorí sa radi smejú, má viac ako 50 priateľov
 • 68 percent veselých ľudí je spokojných so svojou prácou
 • 32 percent smejkov považuje svoj sexuálny život za dobrý

Najlepší módny doplnok

Úsmev je najrýchlejší spôsob, ako okamžite skvelo vyzerať a podporiť svoje sebavedomie a krásu. Funguje lepšie ako ktorákoľvek módna vychytávka a je univerzálny pre všetky typy postavy. Všimli ste si, ako sa zmení tvár smejúceho sa človeka? Vzbudí sympatie, aj keď nie je dokonale krásna. Usmejte sa a s obdivom sa za vami otočí nejeden muž. „Nemajte strach, že budete mať vrásky, smiechom si prekrvujete pokožku, precvičujete tvárové svaly a tým odsúvate starnutie. Smiech je totiž aj skvelý omladzujúci prostriedok,“ pripomína odborníčka.

Smiechom sa udržuje a znásobuje vaše nadšenie z práce, tvorivý prístup a preukázateľne sa zlepší aj vaša pracovná výkonnosť.
Smiechom sa udržuje a znásobuje vaše nadšenie z práce, tvorivý prístup a preukázateľne sa zlepší aj vaša pracovná výkonnosť.
Zdroj: Profimedia.sk

Foto: profimedia.sk

Spája ľudí

Úsmev je to najkrajšie a zároveň to najjednoduchšie, čo môžete darovať. „Váš úsmev, napríklad počas cesty v autobuse, môže niekomu skrášliť deň. Nezabudnite, že úsmev je lacnejší ako elektrina, no dáva viac svetla. Staňte sa čarodejkou, ktorá vyčaruje úsmev na tvári iných, nie je to krásne, mať takúto moc?“ zamýšľa sa terapeutka. Navyše tí, ktorí dokážu rozosmiať seba aj druhých, sú medzi ľuďmi obľúbenejší. Pomáhajú prekleňovať komunikačné bariéry a šíria svoj optimistický prístup ďalej.

Chcete byť úspešná v zamestnaní?

Nevyhýbajte sa žartovaniu! Smiechom sa udržuje a znásobuje vaše nadšenie z práce, tvorivý prístup a preukázateľne sa zlepší aj vaša pracovná výkonnosť. Smiech navyše zlepšuje pamäť a trénuje mozog, preto majú veselí ľudia dobré nápady a ľahšie riešia problémy. Samozrejme, platí to iba za predpokladu, že sa humor týka pracovných úloh a nie je zásterkou na klebetenie a ničnerobenie. Dobrá nálada motivuje ľudí v zamestnaní viac ako kritika alebo príliš profesionálna atmosféra. Ak kolegovia problémy riešia s úsmevom a nadhľadom, nachádzajú oveľa efektívnejšie riešenia ako v ovzduší plnom stresu, zhonu a naháňania strachu. Okrem toho aj kritika sa dá vyjadriť pozitívnym a konštruktívnym spôsobom.