Nájsť si chvíľu súkromia v byte, v ktorom sa 24 hodín zdržiava celá rodina, je ťažké. Na toalete sa dlho neskryjete, pretože na dvere o chvíľu ktosi búcha. Riešenie už aj mnohí dospelí odpozerali od svojich tínedžerov – nasadiť slúchadlá, „vypeckovať“ hudbu či audioknihu a ste vo svojej bubline.

Určite viete, že lekári varujú pred prílišnými decibelmi, ktoré dokážu mechanicky narušiť citlivé kochleárne bunky, strácať sluch však môžete aj z dôvodov, ktoré by vám nenapadli. Veľkú úlohu v strate sluchu zohrávajú tiež chemické látky, ktoré sa používajú nielen v priemysle, ale aj medicíne.

Ničili vši a sluch

Veľký arabský učenec a lekár už pred tisíc rokmi upozorňoval, že ortuťové pary, ktorými sa ničili vši, vyvolávajú hluchotu. Ortuťou síce vši už neničíme, je to však jeden z prvých starobylých dôkazov, že chemikálie vedia pripraviť človeka o vnímanie zvuku.

„Prechodné oslabenie sluchu súvisí so zápalom vonkajšieho alebo stredného ucha či s meningitídou, u detí so zväčšenou nosohltanovou mandľou, nadmerným množstvom ušného mazu či dlhšie trvajúcou nádchou,“ hovorí ORL špecialista MUDr. Richard Hudák.

„Trvalé oslabenie sluchu môže vyvolať nádor, užívanie ototoxických liekov (oto znamená ucho, pozn. red), ale aj vekom podmienená strata sluchu, genetika, pobyt v hlučnom prostredí, infekcia matky v tehotenstve a nedostatok kyslíka pri pôrode či telefonovanie, používanie slúchadiel a počúvanie hlasnej hudby,“ vymenúva. Dobrá správa je, že mnohé ťažkosti sa dajú zvrátiť alebo zlepšiť operáciou či liekmi.

Treba mať na pamäti...

Veľké problémy so sluchom majú ľudia pracujúci v priemysle, kde sa narába s chemickými látkami, ale aj obyčajné, pomerne rozšírené lieky môžu byť hrozbou. Pozor treba dať napríklad pri veľkých dávkach diuretík, teda liekoch, ktoré zvyšujú tvorbu moču. Upozorňujú na to Marián Schwarz, Miroslav Dado a Richard Hnilica z Technickej univerzity vo Zvolene. Diuretiká predpisujú lekári pri liečbe vysokého krvného tlaku, zlyhávaní obličiek, cirhóze či pri zlyhávaní srdca.

Aj antibiotiká a chemoterapia

Na sluchu sa vedia negatívne podpísať aj niektoré antibiotiká, najmä tzv. aminoglykozidy, ktoré majú v názve na konci -micin či -mycín. Používajú sa pri sepsách alebo komplikovaných infekciách v močovom ústrojenstve či dýchacích cestách. Aj po skončení liečby môžu ľudia počuť pískanie či hučanie v ušiach, môžu mať dokonca problémy so závratmi a motaním hlavy. Pre uši nie sú „dobrou hudbou“ ani antibiotiká, ktoré sa používajú pri liečbe zápalov pľúc.

Na nepríjemnostiach so sluchom sa môže podpísať aj liečba onkologických ochorení. Protinádorové lieky, najmä tzv. platinové deriváty, síce ničia rakovinové bunky, ale devastujú aj bunky v rôznych častiach ucha. Najhoršie sa podpisujú na sluchu detí.

Pozor na aspirín a tabak

Mnohí netušia, že bežne dostupná kyselina acetylsalicylová, ľudovo aspirín, ktorý má v lekárničke azda každý, patrí k ototoxickým liekom. Ako lentilky ju pojedajú ľudia, ktorí sa boria s rôznymi zápalmi, bolesťou či horúčkou. Aspirín sa používa ako prevencia pred infarktom či cievnou mozgovou príhodou. Ak vás bude otravovať pískanie v ušiach, môže byť na vine práve táto kyselina.

Aj pri liečbe antidepresívami treba počítať s nepríjemnosťami so sluchom.

Dočasné nepríjemnosti môže vyvolať dokonca chinín, ktorý dnes nájdete v tonikových a energetických nápojoch. Nájdu sa však aj nešťastníci, ktorým vzal sluch úplne, takže pozor.

Ako ich ochrániť?

- Predpokladá sa, že krehké sluchové bunky pomôže ochrániť aj vitamín E, kyselina alfa-lipoová či ginko. „K prevencii patrí pravidelná prehliadka, hygiena zvukovodov, kardiošporty, vylúčenie toxínov z jedla a ototoxických liekov, zdravá strava s antioxidantmi a vyhýbanie sa hluku,“ hovorí MUDr. Hudák.

-Treba sa vyhýbať zbytočnému vdychovaniu výparov z rozpúšťadiel a iných chemických látok. Rozpúšťadlá sa používajú od výroby lepidiel či nábytku, cez chemické čistenie odevov až po poľnohospodárstvo. Fetovanie toluénu je tiež obrovské riziko pre sluch.

- Ušiam neprospieva ani vdychovanie tabakového dymu či oxid uhoľnatý.