Radí Monika Klenková, rehabilitačná lekárka

Príčinou bolesti býva najčastejšie nevhodné držanie tela či poloha jednostranne zaťažujúca chrbát. Ten sa potom bráni bolestivými signálmi, najprv pocitom tlaku, pichaním či rezaním, neskôr až znížením citlivosti a pohyblivosti nôh.

Ľahšie bolesti väčšinou odznejú za týždeň, v horších prípadoch príde úľava za dva až tri mesiace. No ak nezmeníte denný režim, očakávajte, že sa budú vracať. „Základnou chybou je, že sa pravidelne nehýbete. Chrbtica i celý osový aparát žije z pohybu. Aj bolestivý postrach, akým je degenerácia platničky, sa postupne urýchľuje práve preto, že sa málo hýbete. Pohyb je základom života a vôbec si nemyslím, že táto často počutá a čítaná informácia je už nezaujímavá. Dúfam, že mladá generácia si ju zoberie k srdcu a prehodnotí svoj denný režim,“ hovorí lekárka.

Chrbtica je nielen pevnou osou tela, ale aj dynamickou štruktúrou, ktorá umožňuje pohyb. Navyše ochraňuje dôležité súčasti nervového systému, miechu a nervové korene.

Možné príčiny

Nepoužívané a skrátené svalstvo tlačí na nervové korene a obmedzuje prekrvenie okolitých štruktúr, čo spôsobuje bolesť. Tá tiež býva prejavom zápalu, deformácie chrbtice či následkom úrazu. Niekedy zas stačí náhly, nevhodne urobený pohyb a nepripravené svalstvo reaguje bolestivým stiahnutím alebo pritom bolestivo „vyskočí“ stavec chrbtice. Aj proces starnutia prináša tieto ťažkosti, napríklad pre opotrebovanie medzistavcových kĺbov, zúženie miechového kanála, zvýšené riziko osteoporózy či pre zmenu chôdze pri bolestiach kĺbov nôh. Chrbticu zaťažuje tiež nadváha, najmä v driekovej oblasti, a preťažuje aj svaly.

Dlhotrvajúce problémy

Dlhotrvajúca, čiže chronická bolesť môže sprevádzať aj chronické ochorenia kĺbov, chrbtice či poškodenie nervov či miechy. Výsledkom sú procesy, ktoré pociťujete ako bolesť. Dlhotrvajúca môže byť vyvolaná nesprávne liečenou akútnou bolesťou, napríklad po operácii alebo úraze. Definícia hovorí, že chronická bolesť trvá dlhšie ako je potrebné na hojenie ochorenia či poranenia, ktoré ju vyvolalo. Je to aj váš prípad? Pomôcť vám môže lekár špecialista, algeziológ.

Ako sedávate?

Chybné držanie tela zvyšuje riziko svalovej únavy a bolestí chrbta a je najčastejšou príčinou bolestí chrbtice. Správny postoj je s uvoľnenými plecami, ktoré mierne tlačíte dozadu, aby sa vystrel hrudník. Panva je mierne podsadená, teda naklonená smerom dopredu. Krk je vystretý a pokračuje v línii vystretej chrbtice.

Aj dlhé sedenie za počítačom môže byť ohľaduplné k vášmu chrbtu. Buďte natočená rovno k monitoru počítača. Udržujte si vystretý chrbát, prispôsobte si výšku stoličky výške pracovného stola. Chodidlá majte opreté o podlahu celou plochou. Pohodlne si nastavte aj sklon opierky chrbta, aj výšku opierok na lakte. Nohy si neprekladajte cez seba, ani ich nemajte pokrčené pod stoličkou, mali by s telom zvierať minimálne 90-stupňový uhol. Sed nemá byť príliš napätý, lebo môže bolesť ešte zhoršiť. Mierne naklonenie panvy dozadu vám, naopak, môže pomôcť. V zamestnaní striedajte polohy, urobte si pravidelne krátke prestávky, telefonujte v stoji, vymeňte výťah za chodenie po schodoch. Dôležitá je aj vhodná ergonomická stolička.

Náš tip:

Nacvičte si správne ergonomické sedenie a spôsob dvíhania bremien tak, aby ste minimalizovali poškodenie svojej chrbtice či svalstva chrbta. Poradí vám rehabilitačný lekár, fyzioterapeut či certifikovaný inštruktor cvičenia.

Niekoľko hodín strávite spánkom, preto je dôležitý aj výber správneho zdravého matraca. Pri výbere nového si doprajte čas, vyskúšajte jeho flexibilitu a vyberte si takú tvrdosť, ktorá vám vyhovuje. Ideálne sú takzvané sendvičové, s vrstvou z kokosového vlákna. Pružinové sa považujú za nevhodné.

Toto vám pomôže

  • Keď vás „sekne“ v krížoch alebo v krku, užite tabletku proti bolesti a zápalu. Potom vám ostáva už iba čakať niekoľko hodín až dní, kým bolesť poľaví. Na masáž sa objednajte až za pár dní. Ak bolesť neustupuje, vyhľadajte lekára.
  • Vyskočená platnička sa prejavuje silnou bolesťou, ktorá neustupuje a vyžaruje do končatín. Sama si s ňou neporadíte, bezodkladne choďte k lekárovi.

Za všetkým je stres

Bolestivosť chrbta sa zhoršuje aj vtedy, ak sa dlhodobo stresujete. V tele sa vám totiž pri psychickej záťaži tvoria stresové hormóny. Ich hlavnou úlohou je okamžite pripraviť organizmus na boj alebo útek. Pritom sa napríklad napnú svaly v oblasti chrbta. Útek ani boj však v skutočnosti nenastanú. Zvýšenú hladinu hormónov by preto bolo treba upokojiť, po vypätí by mala nasledovať relaxácia, aby sa svalstvo uvoľnilo. Na to si však málokto nájde čas. Preto život v neustálom napätí spôsobuje, že stiahnutie svalov sa stáva chronickým. Neuvoľnia sa a to spôsobuje bolesť, ktorá sa časom ešte zhoršuje. Ako prevenciu bolestí chrbta lekárka odporúča: „Udržte si optimálnu hmotnosť, zdravú a veselú myseľ, spokojnosť so svojimi osobnými aj pracovnými rozhodnutiami a, samozrejme, pružné a pohyblivé telo vďaka pravidelnému celoročnému tréningu.“

Novinka: cvičenie MAD

Ak svoj chrbát pri práci zaťažujete príliš alebo nerovnomerne, je nevyhnutné začať s cvičením a regeneráciou namáhaného svalstva. Vhodné sú mierne zaťažujúce cviky, napríklad Pilates, chôdza s palicami nordic walking, joga, prechádzky či plávanie. Jemné a cielené cvičenie udržiava prirodzenú pružnosť svalov, precvičíte a posilníte si ho. Zrelaxujete sa a vďaka vyplavovaniu endorfínov, hormónov šťastia, sa zníži aj vaša vystresovanosť. Nezabúdajte, že cvičenie slúži aj ako prevencia proti budúcim možným zraneniam.

Novinkou medzi pohybovými aktivitami na Slovensku je metóda aktívnej dekompresie – MAD, cvičenie na aktiváciu hlbokého stabilizačného systému trupu. Cvičí sa s pomocou elastického pásu v tvare elipsy.

Športovanie vždy prispôsobte svojmu zdravotnému stavu. Pred cvičením sa zahrejte a na záver sa ponaťahujte strečingom.