Ako informuje hlavný hygienik Ján Mikas, veľká časť nových potvrdených prípadov COVID-19 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa zúčastňovali svadobných hostín, rodinných osláv či iných  podujatí. "Prevažne sa na nich zišli osoby z rôznych častí Slovenska. COVID-19 sa šíri naprieč regiónmi a mnohé vzniknuté ohniská nákazy majú väzby s potvrdenými prípadmi z iných regiónov. Ochorenie COVID-19 sa v ostatných dňoch objavuje aj v športových kluboch, umeleckých súboroch, školách, pracoviskách, ale aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach," vysvetľuje na stránke ÚVZ SR.

Anketa
Poznáte niekoho zo svojho okolia, kto je pozitívne testovaný na COVID-19?
  • 32%
  • 66%
  • 2%

Odborníci predpokladajú, že efekt nových prísnejších opatrení, ktoré sú zavedené od 1. októbra, sa prejaví až dva až tri týždne po ich zavedení. Aby začala krivka chorobnosti klesať, treba sa správať zodpovedne.  "Chápeme, že ľudia sú už pandémie unavení a chcú žiť tak, ako predtým. Nehľadajme však, prosím, cesty, ako opatrenia obísť, riziko šírenia nákazy takto neznížime," vyzýva hlavný hygienik ľudí k zdravému rozumu.

"Stále častejšie sa stretávame s nedodržiavaním alebo obchádzaním opatrení. Početné svadobné hostiny si po sprísnení pravidiel začali niektorí organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska. Dôsledkom tohto rozhodnutia však je, že nákaze dávame šancu šíriť sa ďalej. A to nielen medzi účastníkmi týchto podujatí, ale aj medzi ďalšími rodinnými príslušníkmi, kolegami v práci, zákazníkmi, či spolužiakmi v školách," konštatuje.

Rovnako sa hromadia prípady, kedy sa COVID-19 potvrdil u ľudí, ktorí napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu šírili ďalej. "Preto opäť vyzývame ľudí, aby v prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia COVID-19 nešli do práce a nenavštevovali verejné miesta. Izolujte sa od ostatných a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára," vyzýva.

"Nastavenými opatreniami nechceme nikoho obmedzovať. Chceme chrániť vaše zdravie v čase, keď pribúdajú ťažké priebehy tohto ochorenia, ktoré ľudí dostávajú na nemocničné lôžka," dodáva. 

"Každý z nás svojím správaním ovplyvňuje rýchlosť, akou sa ochorenie COVID-19 šíri medzi ľuďmi. Aj malé rozhodnutia jednotlivcov majú veľký dopad na celú spoločnosť... Nosme správne nasadené rúška s prekrytými ústami aj nosom, dodržiavajme dostatočný odstup od cudzích ľudí a často si umývajme a dezinfikujme ruky. Trávme čo najmenej času na miestach, kde sa vyskytuje väčší počet ľudí. Obmedzme na istý čas aj menšie oslavy, návštevy a stretnutia s blízkymi, s ktorými nežijeme v jednej domácnosti," uzatvára. Celé znenie vyjadrenia Jána Mikasa nájdete TU.