V Británii majú suchý január, v Česku sa dali na suchý február, ale vybrať si môžete hociktorý mesiac. Napokon, blíži sa obdobie dlhého pôstu pred Veľkou nocou, ktoré môže byť tiež podpornou barličkou pri experimente menom suchý mesiac.

V Česku rozbehla februárovú kampaň Liga otvorených mužov, ktorá sa rôznymi krokmi snaží zvýšiť kvalitu života mužov. Mimochodom aj tým, že ich vychováva k tomu, aby sa zapájali do starostlivosti o svoje deti už od narodenia alebo pracovali s agresivitou. Vráťme sa však k alkoholu. V Česku kampaň podporuje napríklad aj exmanžel Lucie Bílej Václav Noid Bárta – nasucho je vo februári už tretí rok a je to vraj jeho najlepšie rozhodnutie.

Anketa
Robilo by vám problém abstinovať aspoň jeden mesiac?
  • 13%
  • 87%

Dobrý test

Odborník na drogové závislosti MUDr. Ľubomír Okruhlica sa netají tým, že človeku by prospelo úplné vzdanie sa alkoholu, pretože je toxický pre celé telo. Predstava, že všetci začnú abstinovať, je však utopistická. Suchý mesiac je podľa neho pre človeka dobrým testom, aby sa presvedčil, či má alebo nemá problém s popíjaním.

Kto zvládne nevziať do úst žiaden alkohol celý mesiac bez toho, aby pociťoval nutkanie vypiť si, môže pokojne spávať, nemal by byť alkoholikom. Úplnou istotou by mal byť však „suchý trimester“ –najmä pre tých, ktorí boli zvyknutí predtým piť viac a častejšie. V ich prípade bude mať totiž „absťák“ dlhší dojazd.

Nemusíte vysvetľovať

Pre mnohých je veľkým problémom zvládnuť moment, keď im niekto alkohol ponúkne. „Stoj si za svojím. Uvedom si, že nemusíš nikomu vysvetľovať, prečo nechceš piť. To rozhodnutie je tvoje. Keď to niekto nerešpektuje, je dobré sa pýtať, či ide naozaj o človeka, s ktorým chcem tráviť čas,“ radí Liga otvorených mužov. Myslia aj na tých, ktorí sa nevedia v spoločnosti uvoľniť bez alkoholu. Ich rada? „Možno ti k uvoľneniu prekážajú hanblivosť a úzkosť. Možno je načase obklopiť sa ľuďmi, s ktorými je ti dobre aj za triezva, nie?“

Cesta alkoholu

Keď si dáte pohárik, alkohol sa zo žalúdka a tenkého čreva dostáva do všetkých tkanív v tele. Keďže ho nevedia uložiť, musia ho odbúrať. Alkohol sa najskôr zmení na toxický acetaldehyd a potom na acetát, ktorý sa odbúra na oxid uhličitý a vodu. Najväčšiu prácu urobí pečeň, asi päť percent vydýchame, vypotíme a vymočíme. 

Alkohol pri romantickej večeri je síce v poriadku, no ak je ho veľa, posteľové zážitky utrpia. Najmä u mužov sa to môže prejaviť slabou erekciou a nekontrolovaným potením.
Alkohol pri romantickej večeri je síce v poriadku, no ak je ho veľa, posteľové zážitky utrpia. Najmä u mužov sa to môže prejaviť slabou erekciou a nekontrolovaným potením.
Zdroj: archív

Čo prinesú suché dni?

Okrem toho, že sa vám poďakujú mozog a všetky ostatné orgány, môžete schudnúť – alkohol je totiž veľmi kalorický. Teda za predpokladu, že pohárik nenahradíte jedlom. Určite sa lepšie vyspíte, alkohol síce omámi, ale pokojný, zdravý spánok neprináša.

Možno budete prekvapení zo zlepšenej pleti a v neposlednom rade budete mať na konci mesiaca plné prasiatko. Stačí ho rozbiť a odmeniť sa. Že už sme v prostriedku februára? Suchý mesiac si môžete pretiahnuť až do marca. A dopriať si ho hocikedy počas roka.