„Balené vody sa pri preprave a skladovaní musia chrániť pred priamym slnečným svetlom,“ hovorí Ing. Milada Syčová z Národného referenčného laboratória pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami.

Zohriať sa môžu

Zároveň však dodáva, že sa nemusíme báť, ak sa balené vody v PET fľaši príliš zahrejú. Napríklad, ak ich necháte v kufri auta alebo prikryté dekou na pláži. „PET fľaše sú navrhnuté na dlhodobé skladovanie pri izbovej teplote do 40 stupňov Celzia alebo nižšej vrátane zohriatia na teplotu najviac 70 stupňov Celzia,“ hovorí.

Lehota takéhoto extrémneho zahriatia by však nemala presiahnuť čas dvoch hodín. „Najviac na 100 stupňov Celzia sa môžu zohriať maximálne 15 minút,“ dodáva. Takéto hodnoty aspoň stanovili odborníci, ktorí rozumejú tomu, aké fyzikálne vlastnosti PET fľaše majú a aké procesy v tomto materiáli prebiehajú. „V týchto časových a teplotných intervaloch nedochádza k migrácii látok,“ dodala Milada Syčová. Znamená to teda, že ak je PET fľaša vyrobená podľa všetkých smerníc, nemali by sa z nej ani v extrémnych podmienkach uvoľňovať látky, ktoré ohrozia zdravie alebo zloženie nápoja. Platí však to, že PET fľaša je jednorazový materiál a nemali by ste ju opätovne napĺňať.

Anketa
Napĺňate PET fľaše viackrát?
  • 79%
  • 21%

Sú bezpečné

Aj vy ste počuli, že z PET fliaš sa uvoľňuje potenciálne nebezpečný bisfenol A, ktorý škodí napríklad imunitnému systému? Odborníčka však upokojuje: „Pri výrobe PET fliaš sa táto látka nikdy nepoužívala.“ Bisfenol A je organická chemická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe plastov rôzneho využitia, používa sa aj pri výrobe materiálov, z ktorých sa vyrábajú cédečká či dózy na potraviny, ale využíva sa aj v stavebníctve či medicíne. PET fľaše sú bezpečné, slnko skôr môže uškodiť nápoju, ktorý si do fľaše nalejete. Čudovať sa, že skysne na slnku mlieko v takejto fľaške, by bolo asi zvláštne.