Na úvod naozaj morbídna otázka. Keby ste si mali vybrať medzi rakovinou hrubého čreva alebo chronickým srdcovým zlyhávaním, čomu by ste dali prednosť? Rakovina je slovo, ktoré nás straší akosi viac. Úmrtnosť ľudí trpiacich oboma ochoreniami je pritom veľmi podobná. Úmrtnosť pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním je dokonca dvakrát vyššia než pri obávanej rakovine prsníka. Aby bol výpočet katastrofických čísel vyčerpaný, je tu ešte jedno: každý siedmy pacient so srdcovým zlyhávaním zomrie pol roka od zistenia diagnózy. Dá sa s tým vôbec niečo robiť? Našťastie už áno.

Kto je ohrozený?

Moderná medicína dnes síce zachraňuje a vďaka nej zomiera čoraz menej ľudí, ale zároveň vytvára armádu chronicky chorých. Doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., to vysvetľuje: „Človek, ktorý dnes dostane infarkt, by pred dvadsiatimi rokmi zrejme neprežil. Dnes mu už vieme zachrániť život. Jeho srdce sa však celkom nezahojí. Preto sa časom môže u neho vyvinúť nevyliečiteľné chronické srdcové zlyhávanie.“ Tento scenár sa však netýka len ľudí po infarkte, ale aj tých, ktorí prekonali zápal srdcového svalu, majú ischemickú chorobu srdca, ale aj vysoký krvný tlak, ktorý sa, žiaľ, zanedbáva, pretože nebolí. Rizikoví sú však aj ľudia s cukrovkou, ochoreniami obličiek či štítnej žľazy.

Čo sa deje v srdci?

Chronické srdcové zlyhávanie je dlhodobý a zákerný proces. Nemusí ho odhaliť ani preventívna prehliadka. EKG môžete mať úplne v poriadku, rovnako aj tlak a tep. Srdce sa však napriek tomu trápi. Nevládze prečerpávať dostatočné množstvo okysličenej krvi do krvného obehu a zásobovať tak všetky orgány a tkanivá kyslíkom aj živinami. Keďže je však pracovité, snaží sa ešte väčšmi a bije rýchlejšie. Tým sa však veľmi vyčerpáva a postupne slabne.

Nový liek spomalí tep

Veľkým pomocníkom pri odhaľovaní toho, že srdce ide na doraz, je práve preto zrýchlený tep. Chorí si napočítajú aj vyše sto úderov za minútu. Práve ich srdce by však potrebovalo v pokoji len šesťdesiat. Dobrá správa je, že od júla majú aj Slováci k dispozícii nový liek s ivabradínom, ktorý dokáže rýchlo bijúce srdce skrotiť a upokojiť ho.

Prepláca ho z väčšej časti poisťovňa. „Tep mi vybiehal aj na stošesťdesiat za minútu,“ hovorí Ing. Juraj Jánošík, ktorému vážne ochorenie oznámili lekári len pred dvoma mesiacmi. Stavebný inžinier sa k chorobe dopracoval po dlhých rokoch zvýšeného krvného tlaku: „Nový liek mi pomohol, už nemám problémy ani s dýchavičnosťou,“ hovorí spokojne.

Prejavy chronického srdcového zlyhávania

  • Dýchavičnosť: Môžete mať problém s úkonmi, ktoré treba robiť v predklone, napríklad obuť si ponožky. V noci sa budíte a nemôžete dýchať, ležiac na rovnej podložke. Problémy pritom prichádzajú najskôr len po námahe, ale v pokročilejších štádiách aj v pokoji.
  • Únava a znížená fyzická aktivita – Ak ste ešte pred týždňom vyšli bez zadýchania na piate poschodie a dnes ste ostali stáť už na prvom, niečo sa deje.
  • Svalová slabosť
  • Opuchy chodidiel, členkov, nôh alebo brucha. V tele sa zadržiava tekutina.
  • Nechutenstvo, nafukovanie a zápcha.

Koľko vydrží srdce?

Ak ste si pri čítaní tohto článku namerali prechodne tep deväťdesiat či sto, neznamená to, že ste chorí. Môžete byť len v krátkodobom strese alebo by ste sa mali viac hýbať či schudnúť. Rovnako normálne je, ak vyšliapete do desiateho poschodia a nameráte si tep stodesať. Treba len viac trénovať. „Srdce je výkonné, dokáže biť s frekvenciou stopäťdesiat úderov za minútu hoci aj dva týždne. Potom však hrozí jeho poškodenie,“ upozorňuje doc. MUDr. Eva Goncalvesová.