Správy o koronavíruse 2019-nCoV, ktorý sa šíri z čínskeho mesta Wu-chan, prichádzajú zo sveta každú chvíľu. Počty potvrdených nakazených sa počítajú na tisíce.

Nákaza koronavírusom sa prejaví ako chrípka – človek dostane horúčku nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádchu, bolesť svalov a kĺbov, má sťažené dýchanie. Pridruží sa zápal pľúc. Od prejavenia príznakov po nakazení sa vírusom môže uplynúť jeden deň, ale aj dva týždne, pričom sa predpokladá, že chorý je infekčný aj keď ešte nemá príznaky a teda o ochorení nevie!

Ako sa chrániť?

V prvom rade sa ľudia všade vrhli na rúška a respirátory. Úrad verejného zdravotníctva upozornil, že v oblasti, kde sa nový koronavírus neobjavil, je to prakticky zbytočné.

Keďže prebieha aj chrípková sezóna, prikrytie tváre môže byť čiastočnou prevenciou proti iným ochoreniam, ktoré sa šíria ako kvapôčková infekcia. „V zahraničí, v oblastiach, kde je potvrdených viacero prípadov ochorenia, odporúčame na letiskách, staniciach, v obchodných centrách či na námestiach používať respirátory," upozorňuje úrad na svojej stránke.

Anketa
Máte strach z koronavírusu?
  • 83%
  • 17%

Extrémny záujem

Slováci majú z koronavírusu obavy, svedčí o tom aj fakt, že respirátory naozaj hromadne nakupujú. „Pred vypuknutím nákazy vo svete sme denne vybavili päť objednávok na respirátory, dnes je to aj dvesto denne,“ hovorí Vladimír Bojničan z rodinnej firmy z Dubnice nad Váhom, ktorá predáva okrem iného aj ochranné pracovné pomôcky a obuv.

Na webovú stránku museli vyvesiť oznam, že z dôvodu enormného dopytu po respirátoroch negarantujú dodávku tovaru do troch pracovných dní. Respirátory doteraz dodávali väčšinou strojárskym či chemickým firmám, ale už ich chcú aj bežní ľudia. „Je to naozaj extrémny záujem,“ potvrdzuje Vladimír Bojničan.

Rúška a masky niekedy nestačia... Ľudia sa v zahraničí chránia rôzne.
Rúška a masky niekedy nestačia... Ľudia sa v zahraničí chránia rôzne.
Zdroj: Twitter

Nesmie sa prať!

Upozorňuje, že napríklad ich najpredávanejší časticový respirátor síce dokáže poskytnúť pomerne dobrú ochranu aj pred infekciou, ale nie stopercentnú. „Ľudia hlavne často nevedia, že je to jednorazová záležitosť, ktorú nemôžu nosiť celý deň alebo s ním ísť k lekárovi do čakárne plnej chorých ľudí a na druhý deň ho použiť znova. Dostali sme aj otázku, či ho môžu vyprať a opäť použiť. V žiadnom prípade! Praním by mohlo dôjsť k zmene štruktúry polypropylénu a tým k strate filtračných vlastností, podľa ktorých bol respirátor certifikovaný,“ hovorí.

Kto by chcel dokonalejšiu ochranu pred vírusmi, potreboval by podľa neho špeciálny dýchací systém, ktorý prefiltrováva vzduch cez filtre, vhodné na plyny a toxíny. „Tento systém však stojí okolo 1 000 eur a, samozrejme, k tomu treba špeciálny odev aj rukavice,“ dodáva. Predstava, že by takto chodili ľudia po uliciach, je trochu utopistická…

Sľubujú ochranu

Koronavírus rozhýbal šikovných vedcov a biznismenov. Podľa ČTK istá česká firma, ktorá dodáva nanovlákna aj pre Čínu, kde z nej firmy vyrábajú respirátory a rúška, začne v spolupráci s izraelskou firmou vyrábať špeciálne masky na tvár s nanovláknami, schopnými zachytiť aj extra malé koronavírusy.

Maska nielenže vírus zachytí, ale vďaka nanočasticiam medi aj zneškodní. Aj táto maska však bude jednorazová. Použiť – zahodiť...