Fľaša, vanička, cumeľ, detský nábytok, ale trebárs aj kolobežka či školská taška sú vyrobené z plastov. Sú o čosi lacnejšie ako tradičné materiály, vyrábajú sa však z ropy, ktorú treba vyťažiť a spracovať. „Existuje veľké množstvo plastov v rôznych predvedeniach a chemických zloženiach. To výrazným spôsobom ovplyvňuje aj ich recykláciu,“ pripomína Branislav Moňok z Priateľov Zeme.

V prírode sa plasty rozkladajú stovky rokov.  Väčšina vecí, bez ktorých si život našich detí nevieme predstaviť, je z nich.
V prírode sa plasty rozkladajú stovky rokov. Väčšina vecí, bez ktorých si život našich detí nevieme predstaviť, je z nich.
Zdroj: archív pluska.sk

Plasty zaťažujú naše životné prostredie najviac. V prírode sa rozkladajú stovky rokov, niektoré sa však dajú rozdrviť a použiť trebárs ako výplň gauča, športové oblečenie či plecniaky!

Postieľka s aplikáciou

Dnes sú obľúbené prenosné postieľky, ktoré vyzerajú ako malý kufrík, ktorý sa dá poskladať aj do auta. Môžete na ňu umiestniť mobilnú kameru a cez aplikáciu v mobilnom telefóne sledovať, čo dieťa robí. Väčšinu prenosnej postieľky však tvorí plast.

Kamery, ktorými dohliadame na pokojný spánok našich detí, sú tiež z plastu.
Kamery, ktorými dohliadame na pokojný spánok našich detí, sú tiež z plastu.
Zdroj: archív pluska.sk

„Plasty obsahujú veľké množstvo prídavných látok, ako sú stabilizátory, farbivá, spomaľovače horenia, zmäkčovadlá. Pri nesprávnom používaní môže dôjsť pri niektorých z nich aj k ohrozeniu ľudského zdravia,“ vystríha Branislav Moňok. Riešenie? Vráťte sa k drevu. Ak sa aj kolíska z neho zničí, stále sa z nej dá vystrúhať drevený koník.