Existuje mnoho učiteľov jogy, no naozaj vám sadne iba jeden. Niekedy musíte hľadať dlhšie a niekedy je to, ako hovorí Katka Ježovicová, láska na prvý pohľad. Záleží aj na tom, v akom životnom období sa nachádzate. Ak chcete celkovú zmenu a nielen vyliečiť jednu časť tela alebo si dobre zacvičiť, treba sa na jogu pozrieť trochu ináč. Aj Katka sa na vás pozerá trochu ináč. Po hodine vytiahne papier, do ktorého si značila poznámky, a povie vám to, čo vy už dávno viete. Kde môže byť problém a hlavne z čoho pramení. A teraz je na vás. Buď si dáte ďalšiu tabletku, alebo sa rozhodnete konečne to zmeniť. Stravu, vzťahy, život… A verte, že prídete zase. Tá energia, pokoj, túžba po zmene liečia hneď po prvej hodine.

Na vašej stránke Joga zdravo som našla informácie, že joga pomáha pri problémoch s platničkami, pri migrénach, hormonálnych problémoch a ďalších bolestiach, ktoré ľudia riešia buď liekmi, alebo dokonca operatívne. Naozaj môže takto pomoc?

Joga vie pomôcť riešiť mnohé zdravotné problémy, ale iba vtedy, keď sa zastavíme. Vtedy sa nám otvoria mnohé témy zo života a uvedomíme si nielen svoj zdravotný, ale aj psychický stav. Mnohí z nás dlho vedia o svojich problémoch, ale nemajú čas ich riešiť alebo sa im nechce. Naháňame sa za kariérou, peniazmi a zrazu v päťdesiatke zistíme, že ich míňame na svoje poškodené zdravie. Sociálne siete nás zahlcujú fotkami ľudí, ako sa super zdravo stravujú, behajú, cvičia a napriek tomu majú zdravotné problémy. Nastavenie vo vnútri totiž nie je správne. Podstatné je, čo sa odohráva v nás, ako sa na veci v živote pozeráme a kam smerujú naše myšlienky.

Možno to znie príliš bláznivo, ale joga nás naozaj učí pozorovať svoju myseľ, byť prítomný, vedieť uchopiť kormidlo svojho života a viesť ho smerom, ktorým chceme. Čo sa týka problémov s platničkami, s chrbticou, alebo skolióza, migrény, depresie, psychické ataky to sú všetko ochorenia, s ktorými sa často stretávam v praxi a dá sa s nimi pracovať. Preto prvé, na čo sa ľudí v týchto prípadoch pýtam, je, v akom vzťahu žijú, čo konzumujú, koľko pracujú, ale aj ako športujú. Nie vždy si totiž športom pomáhame.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.