Slová ako opaľovací krém, ochrana pred slnkom či stúpajúci trend rakoviny kože sú najfrekventovanejšie v súvislosti s letnými dovolenkami. Áno, lekári sa pri pohľade na opečené telá z pláží chytajú za hlavy, ale je tu aj skupina ľudí, o ktorej sa príliš nehovorí.

„Pravdepodobnosť vzniku nemelanómovej rakoviny kože je trikrát väčšia u ľudí pracujúcich viac ako päť rokov v exteriéri,“ hovorí MUDr. Zuzana Murárová z Národného onkologického ústavu.

Docent Dušan Buchvald, prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti pripomína, že množstvo ľudí v stavebníctve, poľnohospodárstve, rekreačnom priemysle a v službách trávi na slnku až 75 percent pracovného času bez toho, aby si uvedomili riziká.

Aj preto vznikol projekt Sun Safe pracovisko, ktorý má motivovať zamestnávateľov aj zamestnancov, aby dbali na ochranu pred UV žiarením, ale aj na prevenciu. Tých, ktorí sa prihlásia, navštívi mobilná klinika s dermatológom a zadarmo ich vyšetrí. 

UV žiarenie je najsilnejšie medzi 10.00 a 16.00 hodinou a je rovnaké počas slnečného aj zamračeného počasia. Ochrana kože pri práci vonku je potrebná počas celého roka.
Zdroj: Hauke-Christian Dittrich

Vinári sa už prihlásili

Kancelár Cechu vinárov a vinohradníkov Slovenska JUDr. Roman Mács, ktorý dôverne vie, čo prináša práca vo vinohrade, neskrýva nadšenie. „Väčšina našich členov je od februára až do konca jesene vo vinohradoch. Dúfame, že týmto skríningom dokážeme ochrániť nielen otcov, živiteľov rodín, ale aj celé rodiny, pretože vo vinohrade často pracujú manželky a deti. Vinohradníctvo bude potrebovať vinohradníkov aj v budúcich generáciách,“ hovorí s tým, že prezrieť kožu si dajú najskôr vinári Šenkvíc, Limbachu a Svätého Jura či Pezinka.

To, že lekár príde zadarmo priamo za vinohradníkmi do práce a nemusia strácať čas, považuje sa obrovský bonus. „Záujem prejavili dokonca aj vinohradníci, ktorí nie sú členmi cechu. A najväčší ohlas je od našich dám, ktoré konečne budú vedieť prinútiť manželov, aby sa krémovali a dávali si pozor,“ dodáva s úsmevom.

Na prvé skríningové testovanie pozvali predstaviteľa z ministerstva pôdohospodárstva, pretože chcú ochranu ľudí pracujúcich v exteriéri riešiť aj zákonom, tak ako je to napríklad v Nemecku.