Pred pár dňami Slovensko rozrušila správa o smrti speváka skupiny Hex, Petra Ďuďa Dudáka († 46). Síce sa vedelo, že mu pred vyše rokom diagnostikovali rakovinu pankreasu, všetci, vrátane neho, dúfali, že sa vylieči. Najmä keď sa na chorobu prišlo pomerne skoro, a to na preventívnej prehliadke. Bohužiaľ, happyend sa nekonal. Neznamená to však, že je to vždy vopred prehraný boj. Včasná diagnostika môže život zachrániť či aspoň predĺžiť.

Ďalšie smutné osudy

Muzikant z Hexu nie je jednou slávnou obeťou zákernej choroby. Rakovine pankreasu sa postavil  počítačový mág Steve Jobs. Trpel zvláštnym druhom neuroendokrinnej rakoviny pankreasu. Takéto tumory rastú pomalšie a pacienti sa môžu cítiť relatívne dobre, niekedy aj niekoľko rokov. V prípade Jobsa to bolo osem. Celý svet sledoval i boj Patricka Swayzeho, ktorému, bohužiaľ, nádor pakreasu diagnostikovali vo veľmi pokročilom štádiu, lekári mu preto dávali iba päť týždňov života.  Napriek tomu veril, že sa vylieči. Vďaka najmodernejšej liečbe a diéte založenej na zázvorovej strave sa mu na čas uľavilo, dokonca chvíľu nakrúcal nové diely seriálu The Beast.

Napokon žil ešte dvadsať mesiacov. Rovnakú diagnózu ako slávna hviezda Hriešneho tanca mal aj slávny český choreograf  Richard Hes či výtvarník Bořek Šípek. Dokonca pár dní pred smrťou vyskočil z oka, aby skrátil svoje utrpenie, čo sa mu však nepodarilo. Na rakovinou pankreasu minulý rok zomrel aj otec kráľa popu Michaela Jacksona a životné plány zmarila aj slávnemu tenorovi Lucianovi Pavarottimu. Len krátko pred odhalením diagnózy sa totiž znova oženil a tešil sa z malej dcérky. A obeťou sa stal aj módy guru Karl Lagerfeld či profesor Snape z Harryho Pottera, Alan Rickman.

Jeden z dvadsiatich

Karcinóm pankreasu je natoľko agresívny, že len jeden z 20 pacientov môže očakávať, že bude žiť ďalších 20 rokov. Jedinú záchranu pri tejto vážnej diagnóze predstavuje včasná a cielená liečba. Pri boji s rakovinou ide predovšetkým o čas. „Dnes príde osem z desiatich pacientov k lekárovi neskoro. Štyridsať percent má pri prvej diagnostike metastázy s odhadovaným prežívaním len tri až šesť mesiacov,“ varuje lekár. V ranej fáze ochorenia sa pritom symptómy nemusia objavovať vôbec, neskôr sa nemusia objaviť naraz a môžu priebežne odoznievať. Pacienti s vysoko rizikovým profilom by mali byť preto pravidelne vyšetrovaní.

Aj pre lekárov je ťažké odhaliť nádor včas.
Aj pre lekárov je ťažké odhaliť nádor včas.
Zdroj: Profimedia.sk

Nenápadné príznaky

1. Depresia

Po diagnóze rakoviny často nasledujú pocity depresie, ale v prípade rakoviny pankreasu môže byť depresia jedným zo symptómov tejto diagnózy (tzv. somatogénna depresia).

2. Žltačka – bez bolesti

Hromadenie žlče spôsobí, že pokožka a očné bielka sa sfarbia dožlta. Môže ju sprevádzať svrbenie a tmavo zafarbený moč. Príčinou môžu byť aj nenádorové ochorenia, ako sú napríklad žlčové kamene.

3. Nevoľnosť

Pocity nevoľnosti môžu vznikať z rôznych dôvodov – nádor môže blokovať žlčovod alebo tlačiť na dvanástnik, čo komplikuje trávenie. Následkom môže byť zápal v okolitej oblasti alebo žltačka.

4. Bolesti brucha

Často sa začínajú pocitmi nepohodlia alebo bolesťou v bruchu, ktorá vystreľuje do chrbta. Bolesť sa môže zhoršovať po jedle alebo poležiačky. Zo začiatku bolesti ustupujú, po krátkom čase však postupne pretrvávajú.

5. Nevysvetliteľná strata hmotnosti

Telo spaľuje viac kalórií ako obvykle. Príznakom môže byť znížená chuť do jedla alebo preferovanie len niektorých potravín. Chudnutie (kachexiu) pri rakovine pankreasu zapríčiňuje predovšetkým zmena metabolizmu bielkovín. Strata hmotnosti nemusí byť sprevádzaná výraznými bolesťami.

6. Zmeny vo vyprázdňovaní: hnačka

Pretrvávajúca hnačka  (vyprázdňovanie šesť- alebo viackrát denne) môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, napr. rakoviny pankreasu. Ak hnačka obmedzuje každodenné činnosti, poraďte sa so svojím lekárom.

7. Zmena vo vyprázdňovaní: ílovitá stolica

Príznakom môže byť mastná svetlá stolica s hnilobným zápachom. Príčinou môže byť upchatie žlčovodu v dôsledku nádoru v pankrease.

8. Bolesti v krížovej časti chrbta

Asi u 7 z 10 ľudí s karcinómom pankreasu je prvým dôvodom návštevy lekára bolesť chrbta. Predovšetkým ak sa nádor nachádza v tele alebo na chvoste pankreasu a vyvíja tlak na nervy.

9. Rozvoj alebo zhoršenie diabetu mellitu bez zvýšenia telesnej hmotnosti

Nádor pankreasu ničí bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, čo môže viesť k vzniku diabetu mellitu. Príznaky sú rozmazané videnie, extrémna únava, pomalé hojenie rán, neustály pocit smädu a hladu.

10. Hlboká žilová trombóza

Dýchavičnosť alebo bolesť môže byť spôsobená krvnými zrazeninami v hlbokých žilách nôh, panvy a ramien ako dôsledok komplikácií rakoviny pankreasu.