Nedávno prehral boj s rakovinou český herec a producent Jiří Pomeje. O tom, že je vážne chorý, sa dozvedel od lekárov v roku 2017 po tom, ako mu odstraňovali polyp na hlasivkách. Podstúpil mnohonásobné ožarovanie, vyskúšal aj drastickú 42-dňovú hladovku, v nádeji, že sa vylieči a nebude musieť ísť na operáciu, pri ktorej príde o hlas. Schudol 25 kíl a dostal vážny zápal pľúc, ktorý ho doviedol na pokraj smrti. Napokon ho náročná operácia aj tak neminula, v januári 2018 s ňou predsa len súhlasil. Lekári mu vtedy odobrali hlasivky aj hrtan. Bolo zrejme už neskoro – po čase sa objavili metastázy v rôznych častiach tela. Lekári mu už nevedeli pomôcť.

Jiří Pomeje veľa fajčil. A hocičo...
Jiří Pomeje veľa fajčil. A hocičo...
Zdroj: facebook/Jiři Pomeje

Ako ju rozpoznať?

Rakovina hrtana je najčastejším nádorom hlavy a krku, vyskytuje sa najčastejšie u ľudí 40+. Viac sa jej majú obávať muži ako ženy, pretože silnejšie pohlavie postihuje omnoho častejšie. U žien je to len asi päť percent. Najviac treba spozornieť pri zachrípnutí. Samozrejme, nie po žúre alebo po vypití ľadového nápoja, ale ak trvá dlhšie. Lekári udávajú, že po troch týždňoch zachrípnutia je nutné vyšetrenie u odborníka – otorinolaryngológa.

Medzi ďalšie príznaky, ktoré môžu hlásiť rakovinu hrtana, patrí:

  • pocit cudzieho telesa v hrdle, bolesť
  • dýchavica, pocit nedostatku vzduchu
  • bolesť vyžarujúca do ucha
  • chudnutie
  • vykašliavanie krvi
  • kašeľ
  • zväčšené krčné uzliny
  • problémy s prehĺtaním

Pacienti často príznaky ignorujú a prehliadajú, prichádzajú často neskoro už keď majú vzdialené metastázy.

Prečo vzniká?

Typický adept na rakovinu hrtana je muž fajčiar, ktorý si rád k cigaretke dopraje hlavne destilát. Chronické dráždenie slizníc cigaretovým dymom a koncentrovaným alkoholom spôsobí zmeny, ktoré vyústia do rakoviny. Zhubné bujnenie však môže prepuknúť aj u abstinenta fajčiara. Istú úlohu zohráva aj genetika a znečistené životné prostredie – rakovinotvorne pôsobia priemyselné karcinogény ako chróm, olovo, nikel, azbest, fluór, arzén, zložky sadzí či decht. K rakovine hrtana môže prispieť aj HPV vírus.

Pohľad do zdravého hrtana na otvorené
hlasivky. Zachytiť včas zmeny na
slizniciach je dôležité pre ďalšiu liečbu.
Pohľad do zdravého hrtana na otvorené hlasivky. Zachytiť včas zmeny na slizniciach je dôležité pre ďalšiu liečbu.
Zdroj: Profimedia.sk

Prídu o hlas

Či príde človek o hlas a normálne dýchanie, závisí od toho, v akom štádiu sa začne liečiť. Niekedy pomôže malý laserový zákrok, inokedy je nutné odstránenie hrtana – laryngektómia. Je to často jediná možnosť ako zvýšiť šance na dlhodobejšie prežívanie. Človek v takomto prípade dýcha cez tracheostómiu, vývod priedušnice a rozpráva pomocou hlasovej protézy. Je možné naučiť sa vytvárať takzvaný pažerákový hlas alebo používať elektrolarynx. Je to aparát, ktorý sa priloží na krk a vydáva zvuky podobné elektronickému hlasu. Pri odstránení hrtana človek prichádza o čuch, vzduch mu do pľúc neprúdi nosom.