O tom, že orgazmus vzniká v hlave, všetky dobre vieme. Pred skúškou nás rozbolia zuby alebo sa môžeme tešiť na kŕče v žalúdku, keď nás šéf zavolá na koberček. No ako môžu problémy s močovým mechúrom súvisieť s tým, že vám frajer nie je dostatočnou oporou? A vedeli ste, že príčinou rakoviny prsníka môžu byť prehnané materské city? Zdá sa vám to príliš šarlatánske?

Vplyvu psychiky na naše zdravie a schopnosti samoliečby vlastnými myšlienkami už verí čoraz viac odborníkov. Nájdu sa medzi nimi aj seriózni lekári, nielen čudní mužíci s dlhou bradou, čo sa z vás snažia vytiahnuť peniaze. Ak čo i len trošku veríte v silu pozitívneho myslenia, o ktorej sa píše aj v megapopulárnom Tajomstve a nespochybňujete, že si do života môžete pritiahnuť zaujímavého chlapa, prečo nezájsť trochu ďalej?

Recept na rakovinu?

Autorka kultových kníh Miluj svoj život, Uzdrav svoje telo, Louise L. Hayová, učí ľudí pozitívnemu mysleniu, vďaka ktorému sa vraj dokážu vyliečiť aj zo smrteľných chorôb. Louise si to totiž vyskúšala na vlastnej koži. Lekári jej oznámili, že má rakovinu maternice, a dávali jej len tri mesiace života.

„Spočiatku som podľahla panike. Bola som si však vedomá, že rakovina vzniká z pocitu odporu a zlosti, ktoré človek v sebe dlhú dobu potláča a ktoré nakoniec zvnútra rozožerú jeho telo. V piatich rokoch som bola znásilnená, a tak ma neprekvapilo, že nádor sa objavil práve vo vaginálnej oblasti. Vedela som, že ak chcem žiť, čaká ma mnoho psychickej práce,“ píše v jednom zo svojich bestsellerov.

Podľa Lousie je dôležité zbaviť sa myšlienok, ako je zlosť, kritizovanie, odpor a pocit viny, ktoré sú zodopovedné za väčšinu telesných chorôb. „Každá bunka vášho tela reaguje na každú myšlienku, ktorá vám napadne, a na každé slovo, ktoré poviete,“ tvrdí. Mimochodom, Louise sa z rakoviny za pol roka vyliečila.

Zázraky alebo niečo iné?

Na pohľad nemožné sa podarilo Clemensovi Kubymu, ktorý mal poškodenú miechu po ťažkom úraze chrbtice. Podľa lekárov mal nulovú šancu uzdraviť sa. Clemens sa začal zaoberať technikami rôznych šamanov a v kombinácii s pozitívnym myslením a so psychickými metódami sa na nohy na obrovský šok všetkých postavil – a napísal o tom knižku Liečenie, zázrak v nás. Vplyvu psychiky na zdravie sa celý život venuje aj nemecký lekár a psychoterapeut Rudinger Dahlke. Jeho výsledky skúmania vás možno pobavia – možno sa v nich nájdete. Prečo nedať občas šancu aj niečomu netradičnému?

Nádcha, problémy s dýchaním

Ak tým často trpíte, za škriabaním v hrdle môže byť aj vaša prílišná uzavretosť. Pred ľuďmi a spoločnosťou. Možno si príliš staviate ochranné bariéry, zbytočne sa bránite novým veciam. Popierate funkciu vlastných zmyslov, intuície, nedokážete sa dostatočne tešiť zo života.

Riešenie: Priznajte si nedostatok nadšenia zo života. Skúste si uvedomiť, že si môžete zachovať svoj intímny priestor a zároveň žiť v spoločnosti. Nebráňte sa výmene informácií od ostatných a naučte sa triediť to, čím sa netrápiť a čo možno vypustiť.

Vaginálna mykóza

Samozrejme, viete, ako ľahko ju chytiť. Ale príčinou môže byť aj prílišná citlivosť, ktorú sa snažíte skrývať. Ak tento problém netrvá dlho, môže súvisieť s novým partnerom, na ktorého si vaše telo ešte nezvyklo. No ak mykózou trpíte dlhodobo, môže byť problém inde. Často totiž vraj súvisí s naším ponímaním svojej atraktivity. Doslovne – buď sa cítime byť príliš sexi a snažíme sa to popierať, alebo, naopak, sme so sebou vnútorne nespokojné. Mykóza môže súvisieť aj s potrebou zbaviť sa nejakých tráum, ktoré nás trápia.

Riešenie: Naučte sa nájsť rovnováhu medzi tým, čo dávate a dostávate. To sa týka vzťahov, ale aj sexu. Musíte robiť aj to, čo chcete vy, nielen váš partner.

Bolesť zubov

Zuby súvisia všeobecne s agresivitou, ich bolesť s agresivitou potlačovanou, tiež so stratenou vitalitou, s nesprávnym vnímaním seba samej, podceňovaním.

Riešenie: V živote sa musíte presadzovať, bojovať o svoje miesto. Starať sa o svoje telo, ale aj o dušu. Nejsť hlavou proti múru, ale premýšľať, kde má „múr“ slabé miesto, ktorým ľahko prejdete. Uvoľniť potlačovanú agresivitu treba niečím, čo poteší vaše telo – dynamickým športom, behom alebo tancom.

Problémy s ušami

Logicky súvisia s počúvaním či skôr načúvaním. Problémy sa začínajú už v detstve, keď sa dieťa učí vnímať. Ale častejšie problémy odštartuje dospievanie, prísny prístup konzervatívnych rodičov k vnímaniu sexuality.

Riešenie: Treba pochopiť, že nie všetko, čo počujete, sa vás musí dotknúť. Aj v tomto prípade platí, že treba vedieť rozlišovať dôležité informácie od tých, ktoré si môžete vypočuť – a zabudnúť. Pomáha byť tiež občas v tichu. Nezapínať hneď po príchode domov televízor, rádio. Nebojte sa byť občas sama so sebou.

Bolesť chrbta, zlé držanie tela

Chrbát je naša opora, ale súvisí tiež s úprimnosťou. Spôsob, akým držíte svoje telo, môže znamenať, aká je vaša duša – zhrbená, schúlená, boľavá... Boľavý chrbát naznačuje, že si toho na seba beriete príliš veľa a týmto spôsobom voláte o pomoc – nahrbený chrbát sám „volá“, aby vám niekto s bremenom pomohol, aj keď vy tvrdíte, že to nepotrebujete. Bolesti v hornej časti chrbta znamenajú nedostatočnú emocionálnu podporu od blízkych. Stredná časť chrbta súvisí s pocitom viny. A bolesť v spodnej časti úzko súvisí s finančnou neistotou.

Riešenie: Uvedomte si, že život niekedy bolí každého, sú v ňom aj ťažké chvíle, ktoré treba prijať a prestať si nahovárať, že je všetko v poriadku. Buďte k sebe úprimná, naučte sa byť istá sama sebou a svojím postojom. Pomôže vám joga, taiči a každé pomalšie cvičenie, pri ktorom si budete svoje telo naplno uvedomovať.

Zápal močového mechúra

Ide o pálčivú dlhotrvajúcu bolesť duše, ktorú treba vypustiť. Často sa týka nenaplnenosti v oblasti partnerských vzťahov – aj trápení z minulosti, ktoré sa nahromadili a prepukli do choroby. Veľmi často postihuje takzvané trpiteľky – ženy, ktoré sa stále kvôli niekomu obetujú a nič za to nedostanú. Zápal mávajú obvykle ženy, ktoré žijú v nevyrovnanom partnerstve, s mužom, u ktorého necítia oporu a istotu.

Riešenie: Treba popátrať vo svojom vnútri a nájsť príčiny svojich problémov. Neutekať pred nimi, prijať ich a pokúsiť sa hľadať ich riešenie. Pomôže pri tom vnímať oblasť podbrušia – prípadná bolesť a tlak napovie, že nejdete správnym smerom. Uvedomte si najmä svoje skutočné potreby a pokúste sa ich realizovať. Zbavte sa toho (týka sa to aj ľudí), čo vás bolí v srdci, a nebudete musieť stále odbiehať na toaletu.

Nespavosť

Ak sa večer dlho prehadzujete a nie a nie zaspať, pravdepodobne kladiete príliš veľký dôraz na „mužské veci“ a potláčate „ženské časti“ svojej osobnosti. Čiže, rozum kladiete nad cit a intuíciu. Často ide o strach zo straty kontroly, z bolesti, zo smrti, ale aj zo života.

Riešenie: Vedome prejsť od mužskej časti k ženskej. Písať si denník, každý večer končiť rovnako, koniec dňa vedome prežívať ako uzavretie všetkého – aj nechcených myšlienok. Pomôže meditácia. Skúste vniesť do svojho života viac fantázie, radosti, tvorivosti, pracovať s pravou mozgovou hemisférou.

Anorexia, bulímia, vysoká nadváha

Nespokojnosť s vlastným telom je jasná. Z hľadiska psychiky ide o márne hľadanie vnútorného naplnenia, kŕčovité branie aj dávanie, strach z orgazmu. Tieto problémy sa vyskytujú väčšinou u žien, ktoré nemali v detstve dobrý vzťah s mamou, ktorá sa ich nedotýkala, nehladkala ich a tým nenaučila vnímať svoje telo. Často žene s poruchou stravovania počas detstva alebo dospievania zasiahol nejaký muž príliš blízko – a nevítane do ich osobnej zóny.

Riešenie: Naučte sa rozmaznávať svoje telo ženskými spôsobmi – masážami, peelingmi – celkovo starostlivosťou tela. Pomáha však aj autoerotika – s dlhou predohrou a hladením celého tela. Materstvo vraj tiež často vyrieši poruchy stravovania.

Počúvať telo sa dá

Nie je to žiadna veda a niekedy stačí počúvať svoje telo a spojiť si problémy s tým, čo nás trápi, aj keď si to navonok nepripúšťame. Kŕčové žily signalizujú, že zotrvávate na mieste, kde už nechcete byť. Či ide o prácu, alebo vzťah. Prestáva vám v žilách prúdiť dostatočne krv. Problémy s kolenami znamenajú neschopnosť prispôsobiť sa, tvrdohlavosť, neústupčivosť. Artritídou trpia perfekcionisti, ktorí stále kritizujú seba aj ostatných. Problémy so štítnou žľazou ukazujú na to, že nerobíte to, čo by ste naozaj chceli, a potláčate svoju kreativitu. Choroby prsníkov súvisia s prehnanými materskými citmi voči ľuďom, ale aj miestam, zážitkom. Jednoducho nedokážete ísť ďalej. A môžu tiež znamenať, že nenechávate svoje často dospelé dieťa naozaj dospieť a aspoň čiastočne sa od vás odpútať.

Keď je tabletka nanič

Nie každý verí východnej medicíne. No jej výhodou oproti tej našej je, že nelieči symptómy choroby, ale celého človeka. A keď sa u nás „kašle“ na psychiku, zdravotné problémy sa veselo presúvajú ďalej. Máte neustále problémy so žalúdkom? Dostanete lieky a žalúdok sa upokojí. Lenže o pár dní vás začne bolieť noha alebo zub. Nevyriešila sa totiž psychická príčina vašej bolesti, a tá sa presunula inde, aby vás upozornila, že treba riešiť hlavu. A na to tabletky nepomáhajú.

Odporúčania podľa Louise L. Hayovej:

1. Nájdite spojitosť choroby s možnými príčinami. Ak vám nič nenapadá, odpovedzte si na otázku, aké negatívne myšlienky vám to mohli spôsobiť.

2. Opakujte si: Chcem sa zbaviť všetkých zabehnutých schém, ktoré mi vo vedomí tvoria zlé podmienky.

3. Naučte sa používať nové myšlienkové schémy.

4. Buďte si isté, že vaše liečenie už prebieha.

5. Zotrvajte v pozitívnom myslení.