Prípadov kovidu pozvoľna pribúda. "U nás rastú ešte najpomalšie v porovnaní so západnou časťou Únie, ale naše údaje sú dosť nevýpovedné, lebo v porovnaní s minulými dvomi rokmi testujeme prakticky minimálne," povedal Vladimír Krčméry pre denník Plus Jeden Deň . Podľa neho by sme odhalili 6 - 8 000 prípadov denne.

"Národ je však unavený a odolnosť duševného zdravia je aj vďaka postcovidovému syndrómu na minime. Takéto údaje by verejnosť nezniesla a prepadla by - ako píše vo svojom stanovisku aj generálny tajomník WHO pred 3 týždňami – panike. Pred plnou pravdou nás chráni nízky počet testov podľa zásady - no news good news," dodal.

Situácia je podľa neho najhoršia v juhovýchodnej Ázii, najmä v niektorých mestách v Číne, Severnej Kórei, pravdepodobne aj v niektorých krajinách subsaharskej Afriky, kde sa testuje minimálne.

Podľa profesora Krčméryho je armáda zdravotníkov, ktorí by zvládali ďalšiu vlnu poddimenzovaná - chýbajú ľudia, ktorí budú diagnostikovať aj liečiť chýbajú verejní zdravotníci, laboratórni diagnostici, sestry, záchranári, lekári špecialisti aj ambulantné sestry.