Informačná služba covidhelper.sk na vzorke vyše 3 000 ľudí ukázala, že nepríjemné následky, ktoré im kovid zanechal, sú rôznorodého charakteru. Objavilo sa 205 rôznych symptómov!

 

- Na stránke covidhelper.sk nájdete dotazník. Jeho vyplnenie trvá pár minút. Nezbiera osobné údaje, uvádzate iba mailovú adresu, na ktorú vám prídu odporúčania. Pomôžete tak vedeckému výskumu aj sebe.

Dokonca aj zabúdanie!

- Medzi príznaky dlhého kovidu patria: poruchy spánku, neschopnosť koncentrácie, búšiace srdce, únava, ktorá môže byť naozaj obrovská, kašeľ, dýchavičnosť, neschopnosť nadýchnuť sa, bolesť hlavy, bolestivá menštruácia, ale aj zabúdanie.

U väčšiny pacientov sú problémy kombinované aj zo štyroch či z piatich oblastí – srdcovo-cievne, dýchacie, neurologické, zažívacie či problémy pohybového ústrojenstva. Zaslúžili by si liečbu skupinou odborníkov tak, ako je to v postkovidových centrách napríklad v Spojenom kráľovstve.

- Dlhým kovidom trpia častejšie ženy (60 %) a týka sa často mladých ľudí. Nezistil sa žiadny vzťah medzi vážnosťou dlhého kovidu a vekom alebo obezitou.

- Podľa tvorcov covidhelpera majú pacienti, ktorí sa na nich obracajú, málo informácií. Jedna z pacientok sa zdôverila: „Vďaka vám som sa nebála povedať lekárovi všetky svoje príznaky, hlavne za tie psychické som sa hanbila. A veľmi mi pomohlo prečítať si, že tie príznaky sú súčasťou postkovidového stavu a chce to len trpezlivosť.“