Podľa primára interného oddelenia z nemocnice v Považskej Bystrici nás vlažný postoj k vakcinácii zaradí medzi krajiny, v ktorých bude priebeh tretej vlny  bolestivejší. "Je ťažké nájsť jednoznačnú odpoveď na otázku, prečo je práve Slovensko z pohľadu zaočkovanosti obyvateľstva jednou z najhorších krajín EÚ. Odpoveďou, že je za tým družobné protivakcinačné konanie celej opozície, sa asi pravde vzďaľovať nebudem.

Možno si to páni neuvedomujú, no ich postoj bude viesť k tomu, že časť ich neočkovaných voličov zomrie a časť bude na nich po vytriezvení poriadne nahnevaná. Mottom opozičného politika nemôže byť, “čím horšie, tým lepšie”," píše MUDr. Milan Kulkovský na svojom blogu. 

Lekár si sám odžil nákazu kovidom, keď sme ešte nemali očkovanie a veľmi prežíval nielen strach o svojho syna a manželku,  ale dotýkali sa ho aj osudy ľudí, ktorých videl zomierať na kovidovom oddelení. Preto nemôže mlčať. Z jeho slov o slovenských kolegoch je zrejmé, že nielen politici, ale aj  niektorí lekári majú stále spochybňujúci prístup k padnémii a očkovaniu:  "Nechcem aby ľudia zbytočne trpeli a zomierali. Hnevajú ma subjektívne názory kolegov, lekárov, ktorí nevideli pacienta s Covid-19 ani cez okno a napriek tomu sa pasujú za odborníkov. Pravdaže, tým nie som ani ja, no na liečbe niekoľkých stoviek pacientov s Covid-19 som sa podieľal, a preto si myslím, že právo na názor mám."

Doktor Kulkovský upozorňuje, že ak sa rozhodujete, či sa dať zaočkovať, neotáľajte dlho, pretože pred infekciou účinne chráni až plné očkovanie.

Varovný príbeh

Primár sa zmienil o príspevku lekára pracujúceho  v Nemecku, ktorý sa zapojil do diskusie na jeho blogu. Ten opísal príbeh svojho kolegu, ktorý pochádza z Ruska.  "Je očkovaný, jeho manželka nie je. Rozhodli sa navštíviť svojich príbuzných v Rusku. Po návrate do Nemecka sa u ženy čoskoro objavili ťažkosti. Bola pozitívne testovaná na Covid-19. Ako kontaktná osoba bol testovaný aj jej manžel. Ten bol tiež pozitívny. Jeho priebeh ochorenia bol veľmi mierny. Horšie dopadla ale jeho neočkovaná manželka.

Jej zhoršujúci stav si vyžadoval hospitalizáciu a veľmi rýchlo aj napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Podľa posledných informácii sa ju podarilo zachrániť a od ventilátora ju mohli odpojiť, dlhodobé následky ešte nemožno hodnotiť. Určite si aspoň 100x položili otázku, prečo sa nedala zaočkovať aj ona… neurobte rovnakú chybu."