Zatiaľ poslednou potvrdenou obeťou COVID-19, v poradí 44., je 67-ročná žena, ktorá bola hospitalizovaná v nemocnici v Lučenci.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je 8 600. Aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 je na Slovensku vyše 4 100.

Oproti minulej sobote (19.9.) evidujeme nárast nových prípadov o neuveriteľných 265%! 

Nariadili pitvy

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nariadil doteraz celkovo 247 pitiev z dôvodu podozrenia z úmrtia v súvislosti s infekciou novým koronavírusom (SARS-CoV-2). Prehliadajúci lekári pri úmrtí pacienta s podozrivými symptómami mimo nemocničných zariadení využívajú COVID protilátkové ako aj PCR testy na účinnú identifikáciu úmrtí, čím prispievajú k odhaleniu a eliminácii možného komunitného šírenia v mieste úmrtia.

Konečnú primárnu príčinu úmrtia v mnohých prípadoch okrem pitvy určujú ďalšie histopatologické, imunohistochemické a virologické vyšetrenia.

Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou počet úmrtí v súvislosti s infekciou novým koronavírusom (SARS-CoV-2) v druhej vlne (posledné 2 mesiace) narástol oproti prvej vlne (5 mesiacov) o 125 %. Len za ostatné 3 týždne úrad prešetruje 36 úmrtí, čo predstavuje nárast o 45 % z celkového počtu úmrtí od začiatku pandémia ochorenia COVID-19.

Priemerný vek pacientov bol v prvej vlne 80 rokov a druhej vlne sa znížil na 70 rokov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Anketa
Obmedzujete v tomto období pobyt medzi ľuďmi?
  • 96%
  • 4%