Pri mŕtvici ide o sekundy a minúty, ktoré rozhodnú o tom, či bude napríklad človek po takejto príhode niekedy rozprávať, chodiť a aká bude jeho kvalita života. A či vôbec prežije.

 

Chceme zraziť čas

Ak sa stane, že vám praskne v mozgu cievka alebo sa krvnou zrazeninou upchá cieva, ktorá ho zásobuje, podľa štatistík dostanete liečbu od 17 do 55 minút, podľa toho, kde žijete. „Cieľom odborníkov je dosiahnuť čas 20 minút od príchodu do nemocnice do podania liečby, ktorá rozpúšťa krvnú zrazeninu, a do 60 minút by sa malo začať mechanické odstránenie zrazeniny u tých pacientov, ktorí majú uzáver veľkej tepny,“ hovorí neurológ doc. MUDr. Vladimír Nosáľ.

Ktoré nemocnice sú najrýchlejšie?

Najlepším priemerným časom, čo sa týka podania zachraňujúcej trombolýzy, teda rozpustenia zrazeniny, sa môže pýšiť nemocnica v Skalici – je to už 17 minút. Druhé a tretie miesto má Levoča a Brezno. Ak však do štatistiky zahrnieme aj nemocnice, kde sa robí endovaskulárna liečba, teda mechanicky sa odstraňuje z upchatej cievy krvná zrazenina, čo si vyžaduje viac času, tak si prvenstvo môže pripísať Nitra – 39 minút, za ňou Martin a Košice-SNP.

Jeden z príznakov cievnej mozgovej príhody je náhla bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.
Jeden z príznakov cievnej mozgovej príhody je náhla bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.
Zdroj: Shutterstock

Ľudia sa zľakli?

Dobre rozbehnutú snahu lekárov však ovplyvnila koronakríza. „V počiatočných mesiacoch pandémie koronavírusu došlo k poklesu hospitalizovaných pacientov s cievnou mozgovou príhodou. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sme zaznamenali o 569 hospitalizácií menej,“ šokuje prof. MUDr. Zuzana Gdovinová.

Je možné, že sa ľudia báli pre nákazu novým koronavírusom zavolať záchranku… Keď si to zdravotníci všimli, vyšli von s kampaňou, ktorej dali názov „Nezostávaj s mŕtvicou doma.“ A tak by to malo ostať aj naďalej, napriek zhoršujúcej sa situácii s nakazenými. To, čo môže človeka postihnúť vinou váhania zavolať sanitku alebo z nevedomosti, môže byť v konečnom dôsledku horšie ako COVID-19. Navyše, hoci lekári urobia svoju záchrannú prácu dobre, pacienti s postihnutím po mozgovej príhode nemajú práve švajčiarsku starostlivosť. „Chýba nám dlhodobá rehabilitačná starostlivosť, ktorá by ľudí vrátila do každodenného života či do práce. Náklady na opatrovateľskú starostlivosť imobilných pacientov sú pritom oveľa vyššie ako náklady na včasnú rehabilitáciu,“ hovorí Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život. Stále u nás napríklad nie je štandardom, aby súčasťou liečebného tímu bol logopéd.

Ako sa prejaví?

Varovné príznaky, pri ktorých treba spozornieť. Môžu trvať len pár minút, ale aj tak ich netreba ignorovať, nemusia byť zároveň prítomné všetky. Volajte záchranku.

1. Náhle ustrnutie alebo ochabnutie tváre, nôh, rúk, najmä ak je postihnutá len jedna strana. Požiadajte človeka o to, aby sa usmial – ak sa mu to podarí len jedným kútikom, je zle. Rovnako ak nedokáže zdvihnúť naraz obe ruky.

2. Náhla prudká bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.

3. Náhle zhoršené videnie na jedno oko alebo obe oči.

4. Náhle sťažené rozprávanie, nezrozumiteľná reč.

5. Náhla zmätenosť a dezorientácia.