Štatistiky sú neúprosné: v posledných rokoch sa kvalita mužských spermií znížila natoľko, že Svetová zdravotnícka organizácia zmiernila kritériá na zdravý ejakulát o polovicu! Každý siedmy až desiaty pár je neplodný. Viac než tretina z týchto párov vie, že príčinou je on. A čísla sa ďalej zhoršujú. Neschopnosť privádzať na svet potomstvo je nočnou morou vyspelých krajín. Obavy z osamelého života, hoci vo dvojici, ženú mladých do andrologických a urologických ambulancií skôr, než sa odhodlajú predstúpiť pred oltár. Aj susedné Česko pozoruje nárast dvojíc, ktoré veria v moc odberov spermií. Keď sa naozaj odhodlajú, splodia dieťa razdva. Stojí im to za to. Hoci ak na vyšetrenie neexistuje zjavný dôvod, zdravotné poisťovne ho odmietajú preplatiť a treba ho uhradiť z vlastného. Ale čo takýto odber dvojici naozaj zaručí? Dostal sa nový trend už aj k nám?

CHCÚ VEDIEŤ

„Muži chcú vedieť, ako to vyzerá s ich plodnosťou. Prichádzajú bežne, no len pár ich prizná, že to robia v rámci príprav na svadbu. Osobne nie som veľký zástanca takýchto akože preventívnych vyšetrení,“ vraví sexuológ a andrológ MUDr. Martin Hrivňák. Uznáva však výnimky. Občas je dobré pred vstupom do trvalého zväzku podstúpiť vyšetrenie spermiogramu. Kedy? Ak môžu byť v hre závažné poškodenia plodnosti, vyslovená neplodnosť alebo aj chýbajúce spermie:

  • Ak muž už žil vo vzťahu, kde sa napriek snahe nepodarilo splodiť dieťa.
  • Ak prekonal závažné ochorenie, napríklad spojené s chemoterapiou.
  • Ak sa zistilo, že má vrodené chyby, napríklad nesprávne vyústenie močovej rúry, genetické poruchy alebo mu chýba oblička...

ZDRAVÝ HO NEPOTREBUJE

„Vyšetrenie plodnosti zo zvedavosti neodporúčam,“ opakuje sexuológ. Dôvod? Psychika. Ak sa muž dozvie, že nie je plodný na sto percent, ničí mu to sebavedomie. „Celkové a zvlášť sexuálne,“ spresňuje Martin Hrivňák. Na otehotnenie stačí jediná kvalitná spermia. Ak má byť spermiogram v norme, musí spĺňať viacero parametrov. Počet, pohyblivosť, patológia spermií... „Stačí, keď jeden z parametrov klesne pod normu a celý spermiogram už v norme nie je. Pritom to vôbec neznamená, že chlap je neplodný. Možno len predpokladať, že pár bude pri snahe o dieťa potrebovať trochu viac šťastia. Príroda je silná a často spontánne otehotnie aj partnerka muža s katastrofálnym spermiogramom,“ potvrdzuje lekár. Existuje dokonca predpoklad, že muži, ktorí splodili dve-tri deti a nikdy nepodstúpili nijaké testy, by sa pri „preventívnych“ vyšetreniach poriadne čudovali! Možno aj polovica z nich by sa dozvedela, že ich spermiogramy nie sú v norme.

VČERA A DNES?

Včera bolo včera, dnes je dnes. Okrídlená fráza tu platí dvojnásobne. Potvrdená plodnosť nemusí trvať večne. „Jedna vážnejšia chrípka, pohlavne prenosné ochorenie a spermiogram sa na kratší či dlhší čas zhorší,“ vyratúva urológ. Stres, zlé stravovacie návyky a celkovo hrozná životospráva ho ničia azda ešte väčšmi. Vyšetrenie spermiogramu je relatívne jednoduché. Stačí prehovoriť partnera, aby zašiel k odborníkovi a pohral sa tam sám so sebou. Výsledok je rýchly, nabitý informáciami a do budúcna nedáva vôbec nijakú záruku ani prísľub... Stopercentnú istotu, že so svojím partnerom počnete dieťa, nemáte nikdy.

„Ak by mala aj žena absolvovať vyšetrenie, ktoré vylúči jej neplodnosť, musela by ísť preventívne na laparoskopiu. Zistilo by sa, či má priechodné vajcovody, alebo nie. Ak sú nepriechodné, je to podobné, ako keď muž nemá spermie. Ak sú priechodné, prvý gynekologický zápal môže situáciu radikálne zmeniť. Neviem, načo je dobré bezdôvodne to absolvovať,“ konštatuje M. Hrivňák.

DOVOLENKA V CHORVÁTSKU – PRVÉ DIEŤA...

Muž so slabým spermiogramom často bez problémov oplodní partnerku a, naopak, nemusí sa to dariť tomu, koho výsledky boli super excelentné. „Psychický stres a pocit menejcennosti môžu byť neželaným a v podstate jediným výsledkom, ktorý z tohto vyšetrenia vzíde,“ varuje urológ. Aj keď je doba efektívna a plná racionálnych riešení, počatie sa ešte stále vymyká z týchto pravidiel. Dieťa často nechce byť výsledkom cieleného „snaženia“ a presných plánov rodičov, jednoducho príde. Keď chcete, pošlite partnera na spermiogram, ale nečudujte sa, ak sa vám partnerský vzťah celkom zmení alebo rozsype.

ČO ĎALEJ?

„Chybné uvažovanie o vzťahu je po zlých lekárskych výsledkoch bežné,“ konštatuje Zuzana Hradileková. Medzi mužom a ženou sa zvyšuje napätie. U každého z iných dôvodov. Muž v komunikácii uprednostňuje fakty, žena pochopenie pocitov. Muž komunikuje hlavne na verejnej úrovni, to znamená v biznise, s kamarátmi... Žena na vzťahovej, o obavách, potrebách. „Ak aplikujeme tieto rozdiely na takú citlivú tému, akou je pravdepodobná neplodnosť, je jasné, kde vznikne konflikt,“ načrtáva partnerská poradkyňa.

Neplodnosť je vzťahová a intímna doména a väčšina mužov sa v nej necíti pohodlne. A vôbec nie v tom, čo chce partnerka – rozprávať sa o tom! On dáva svoj emocionálny svet až za fakty. Bude hlavne navrhovať riešenia. V konečnom dôsledku sa obaja môžu cítiť nepochopení a osamelí. „V manželskom sľube sa hovorí: v dobrom aj v zlom. A hovorí sa tam tiež, že manželia poznajú svoj zdravotný stav. No neverím, že kvôli tomu treba podstúpiť kompletný rozbor genofondov. Kde sa to skončí, ak začneme testovaním plodnosti? Kto nie je stopercentne plodný, nezaslúži si partnera a láskyplný vzťah? Na tieto otázky nech si odpovie pár, ktorý zvažuje pred sobášom podobné vyšetrenia,“ navrhuje manželská poradkyňa.

Zdravá rada

Neničte sa preventívnymi vyšetreniami. Na otehotnenie stačí jediná plodná spermia!

Názor odborníka

Testovanie plodnosti zo zvedavosti spochybňuje aj manželská poradkyňa Mgr. Zuzana Hradileková:

Ak dotlačíte partnera k testu plodnosti a výsledok nebude najlepší, možno vás zaskočia vlastné myšlienky! „Príde spochybňovanie zmyslu partnerského vzťahu a otázky: Budeme ozajstná rodina, ak nebudeme mať deti? Čo ak nám nie je súdené byť spolu? Možno sme sa nemali stretnúť... Objaví sa to, či chcete, alebo nie,“ varuje manželská poradkyňa. Biologická a genetická výbava nemá podľa odborníkov nič spoločné s kvalitou partnerského vzťahu. Žiaľ, je ťažké nebrať intímne informácie osobne. Správy o možnej zhoršenej plodnosti sú podľa všetkých doterajších výskumov najťažšou situáciou pre každý pár! „U mužov je to inak, ale väčšina žien túži byť aj matkou. Rozhodnutie nemať dieťa je slobodná voľba, zistenie, že sme neplodný pár, zas niečo celkom iné,“ načrtáva Zuzana Hradileková.

Hrozba neplodnosti dokáže narušiť sexualitu a vyvolať sexuálne problémy, ktoré predtým pár nepoznal. Aj toto sú dôvody, prečo ani psychológovia neodporúčajú „len tak“ testovať plodnosť partnera či partnerky.