Možno aj vám lezie na nervy päťdesiatročná šéfka, ktorá si na vás vylieva zlosť pre tie najabsurdnejšie malichernosti. A v duchu sa tešíte, že ten príšerný prechod spojený s hlúpou náladou a návalmi tepla vás čaká až kdesi v ďalekej budúcnosti. Ibaže predčasné klimaktérium môže ženy zastihnúť absolútne nepripravené – a pokojne aj pred tridsiatkou.

Šokujúce zistenie

Júlia len nedávno oslávila tridsaťštyri rokov a už má po. A nebolo to nič príjemné. „Najprv som sa potila ako kôň v kufri, a to neboli žiadne letné horúčavy. Bola som neskutočne unavená a menzes mi vynechával tak, že som si zakaždým kupovala tehotenský test. Vždy s negatívnym výsledkom. Najhoršie boli tie moje nálady, stále som plakala, bola som nervózna a keď sa ma muž spýtal, či mám niekoho iného, lebo s ním vôbec nespávam, uvedomila som si, že sa niečo deje.“ Júlia absolvovala kopu vyšetrení, no ani gynekológ nevedel zistiť, čo je vo veci a prečo nemôže otehotnieť.

Pravdu ukázalo až endokrinologické vyšetrenie. Akútny nedostatok estrogénu a predčsná menopauza. Šok ako hrom. Podľa štatistík trpí na svete predčasnou menopauzou iba 0,9 až 3 percentá žien v plodnom veku. Uznávame, nie je to žiadne horibilné číslo, ale ak sa vám kompletne zmení život, keď ste v najlepšom veku napríklad po tridsiatke a vy potom plačete nad tým, že ste neotehotneli skôr, je to viac ako nepríjemné prekvapenie.

Vaječníky v dôchodku

Ak sa vaše vaječníky rozhodnú odísť do dôchodku, hoci vy ešte veselo vymetáte bary a cítite sa na dvadsať, nič s tým neurobíte. Bohužiaľ. „Za normálnych okolností zásoba vajíčok vo vaječníkoch pretrváva približne do päťdesiatky. Až po vyčerpaní tejto rezervy nastáva klimaktérium. Ak sa však tento stav objaví pred štyridsiatkou, ide o predčasnú menopauzu,“ hovorí doktorka Lenka Reismullerová z centra asistovanej reprodukcie. A kde hľadať príčinu? „Vo väčšine prípadov sa nezistí. Hlavným mechanizmom je porucha funkcie vaječníkov, ktoré z rôznych príčin jednoducho ďalej ‚nefungujú‘.

No tento zdravotný problém môže mať na svedomí aj abnormalita ženského chromozómu X. Alebo porucha enzýmu, ktorý funguje pri tvorbe estrogénu. Aj ženy po chemoterapii či rádioterapii môžu trpieť predčasnou menopauzou, ak im liečba zároveň zničila aj vaječníky. Musíte byť v strehu aj vtedy, ak trpíte reumou či antoimunitnou poruchou ako Crohnova choroba, čo je ochorenie tráviacej trubice. „Vzácne môže byť spúšťačom aj obyčajná vírusová infekcia, napríklad mumps. Alebo operačný zákrok ako odstránenie rôznych cýst, ktoré spôsobia poškodenie tkaniva vaječníka,“ vysvetľuje gynekologička.

Rednutie kostí a návaly

To, že sa s vami niečo deje, telo rýchlo pocíti. Keď v ňom klesajú estrogény, vyvoláva to rednutie kostí, zvyšuje sa riziko ochorení kardiovaskulárneho systému, pridávajú sa k tomu aj poruchy štítnej žľazy a autoimunitné ochorenia. „Viditeľným príznakom môže byť nielen nepravidelná menštruácia, ale aj výrazná suchosť pošvy, problematický pohlavný styk, depresie, podráždenosť, návaly tepla a zhoršovanie kvality pokožky či tvorba pigmentových škvŕn,“ vymenúva gynekologička.

Kôpka depresie

Zuzana si s predčasnou menopauzou užila svoje už v tridsaťpäťke. „Vždy som mala nepravidelný menzes, to, že so mnou čosi nie je v poriadku, som pochopila, keď na mňa prišli strašné depky. Namiesto endokrinológa ma poslali k psychiatrovi a ten mi predpísal antidepresíva. A zo mňa sa stala jedna nešťastná otravná a tučná žena. Trápili ma návaly, ľudia mi išli na nervy a mala som pocit, že umieram. To som šla ‚len‘ do prechodu.“ Pritom Zuzanine problémy mohol odhaliť jeden hormonálny test a ultrazvukové vyšetrenie.

„Stačí jeden odber krvi a laboratórny rozbor hladiny hormónov FSH a AMH, ktoré signalizujú, aká je zásoba vajíčok vo vaječníkoch,“ pokračuje lekárka. Vyšetrenia sú vhodné aj pre ženy, ktoré nemôžu viac ako rok otehotnieť. Vtedy treba vyhľadať centrum asistovanej reprodukcie, kde zistia vašu hormonálnu hladinu a odhalia aj prípadné hroziace predčasné zlyhanie vaječníkov.

Príroda či hormóny?

Je to na vás Patríte medzi tie nešťastnice, ktorým sa to už stalo? Len ste mávli rukou, že veď deti už mám, tak aspoň budem mať pokoj od nepríjemných „babských dní“? Lenže keď vám zrazu chýba estrogén, prichádzajú aj problémy v sexe. Takéto ženy ho odmietajú, lebo sú „tam dolu“ suché. Poradia si s tým syntetické hormóny, ale aj prírodná liečba fytoestrogénmi.

Mohlo by byť aj horšie

Aj Júlia si dnes „fičí“ na prírodnej liečbe a so svojím skorým prechodom sa zmierila. „Áno, mám suchšiu pleť ako moje rovesníčky, biele tričko si na seba pre potenie nedám, mám sex len s lubrikantom a keď mám záchvaty plaču, ľudia si pomyslia, že na mňa prišli moje dni. Našťastie, nie som ťažko chorá, iba ‚predčane hormonálne odídená‘,“ hovorí Júlia, ktorú mrzí najmä to, že nestihla mať dieťa. Stále totiž mala pocit, že je na to ešte dosť času. A tie ostatné príznaky otravnej menopauzy? „Nevyhne sa im žiadna žena, len u mňa prišli oveľa skôr.“

Vitex jahňací – podporuje vylučovanie progesterónu, čím vyrovnáva hormonálny systém. Zmierňuje tiež menštruačné kŕče a akné.

Angelika čínska – pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu v ženskom organizme. Jej bonusom je, že podporuje trávenie, lieči myómy a pomáha pri málokrvnosti.

Ploštičník strapcovitý – obsahuje fytoestrogény, vďaka ktorým sa vyrovnávajú hormonálne hladiny v ženskom tele. Zmierňuje menštruačné bolesti a tiež sa často využíva pri syndróme dráždivého mechúra.

Oman pravý – podľa jednej povesti vyrástol zo sĺz Heleny Trójskej, obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú pri nepravidelnom cykle a proti ťažkostiam v prechode.

Srdcovník obyčajný – vyvoláva a upravuje menštruáciu, chráni srdce, upokojuje a uvoľňuje, takže bojuje s úzkosťou pri prechode.

Bazalka – jej voňavé lístky obsahujú hormónom podobné substancie, ktoré tlmia bolesti pri menštruácii, upravujú výkyvy cyklu a vyrovnávajú nedostatok hormónov v menopauze.