Možno ste zachytili správu o malom podnikavcovi z Texasu, ktorý využil dieru na trhu. Keďže aj za oceánom je teraz problém zohnať dezinfekčné prostriedky, začal ich vyrábať. Naštudoval si návod na internete, rozložil na ulici stolík a fľaštičky išli na dračku. Svoj cieľ zarobiť si sto dolárov splnil veľmi rýchle. Nuž a keď to zvládol školák, určite to zvládnete aj vy.

Jednoduchý, účinný, voňavý

Existuje množstvo návodov na prípravu dezinfekčných prostriedkov, my sme pre vás vybrali ten najjednoduchší. Potrebujete iba tri veci – alkohol, prevarenú vodu a esenciálny olej. Ak siahnete po tom správnom, žiadny mikroskopický nepriateľ vás nebude ohrozovať. Navyše budete aj pekne voňať.

Pri výrobe domácej dezinfekcie je najdôležitejší práve výber olejčeka. Esenciálne oleje si môžete miešať podľa vlastného voňavého vkusu, no musia mať antibakteriálne, protivírusové a protizápalové účinky. Tieto kritériá spĺňa hlavne levanduľa, čajovník, klinček a oregano. Práve posledný menovaný je veľmi silný, ale tiež drahý, preto z neho dajte do roztoku maximálne 5 kvapiek, nie viac!

Z alkoholu je dobrý lieh, vhodná je aj vodka či alpa. Je dôležité, aby bol alkohol bol aspoň 50-percentný. Potom už stačí všetko zmiešať v pomere 80 ml vody, 30 ml alkoholu a 30 kvapiek esenciálnych olejov, dať do rozprašovača a mať ho stále poruke.

Gélová ochrana

Myslite však na to, že žiadna dezinfekcia nenahradí dôkladné umývanie rúk. A tiež na to, že alkohol vysušuje pokožku, preto to s dezinfekciou nepreháňajte.

Ak máte suchú kožu, použite radšej antibakteriálny gél. Príprava je opäť jednoduchá. Dajte do misky pohár alkoholu, pol pohára gélu z aloe vera, 20 kvapiek esenciálneho oleja a vyšľahajte.

Dobrý tip

Kyslá domácnosť

Vírusy a baktérie ničí aj kyselina octová. Kľučky, kuchynské riady, linky a podobne preto teraz umývajte bielym, sladovým alebo rozmarínovým octom.