Zákernosťou pigmentových fľakov je to, že ani odborníci nevedia presne určiť, prečo vznikajú. Faktorov môže byť neúrekom a nedá sa im v podstate vyhnúť. „Nevýhoda pri hyperpigmentáciách je, že keď ich už raz niekto má, stále je rizikový, vracajú sa. Keď sú už raz poškodené bunky, nedá sa to zvrátiť, len pomôcť a zjemniť fľaky. A prečo vznikajú? Je to dôsledok toho, čo pokožka zažila. U niekoho je to slnenie bez ochranného faktora či časté návštevy solária, ale prichádzajú aj so starnutím kože. Môžu za tým byť ekzémy, aj strava môže určitým spôsobom prispieť, viac dávok UVB žiarenia, hormonálne zmeny, antikoncepcia, antibiotiká či iné lieky. Škvrny môžu vznikať tiež po epiláciách voskmi, aj pri používaní parfumovanej kozmetiky,“ hovorí MUDr. Adriana Tomeková.

Päťdesiatka

Na odstraňovanie, či skôr zjemňovanie pigmentových škvŕn sú najúčinnejšie lasery. Kedysi sa terapie nimi mohli podstupovať len v neslnečných mesiacoch, no technológie pokročili a dnes nemusíte zúfať, keď sa začiatkom leta vrátite z dovolenky s nepríjemnými „ozdobami“ tváre, že takto budete chodiť až do jesene. „Sú k dispozícii lasery, ktoré môžu bieliť pigmentácie počas celého roka, aj v letnom období. Ak však idete potom na slnko, musíte používať ochranný faktor, ideálny je päťdesiat,“ hovorí MUDR. Adriana Tomeková. Upozorňuje však: „Mnohí ľudia si chybne myslia, že keď si ráno dajú päťdesiatku, stačí to na celý deň. Nestačí! Treba to priebežne dotierať.“

Pátrať po pôvode

S klientom, ktorý sa rozhodne dať si odborne ošetrovať pigmentové fľaky, najprv pátrajú po ich pôvode: „Záleží, aké sú pigmentácie – či novovzniknuté, alebo staršie a tiež, po čom vznikli – či po používaní nejakej kozmetiky, hormonálne, alebo pri tehotenstve.“ Treba vedieť, že máloktorá technológia na jedenkrát vybieli pigmentáciu. Väčšinou sa zákroky opakujú. No v letnom období je dôležité, aby bolo naozaj kvalitné IPL – teda intenzívne pulzné svetlo. Vhodne nastavená vlnová dĺžka rozruší zhluky pigmentu. „Niektoré IPL sú určené pre kozmetičky, ale tie sú veľmi slabé. Najkvalitnejšie patria do rúk lekára,“ upozorňuje dermatologička. Okrem IPL je aj viacero druhov laserov, pričom najlepšie sú neinvazívne. „Pri invazívnych je dlhšia rekonvalescencia a niekedy môže prísť k druhotnej hyperpigmentácii, hlavne v letnom období,“ vraví MUDr. Adriana Tomeková.