Hyalurónan je polysacharid, ktorý poznáme skôr v jeho protonizovanej forme ako kyselinu hyalurónovú. Má unikátne vlastnosti, vďaka ktorým dokáže pohltiť až tisícnásobné množstvo kvapaliny. V medicíne sa využíva napríklad pri operáciách oka, liečení osteoartritídy a obsahujú ju aj prípravky na hojenie zložitých a chronických rán. Dnes však o nej píšeme pre jej blahodarné účinky na pleť.

Bez nej starneme

Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou tela. Hydratuje tkanivá, no časom jej produkcia v organizme klesá, čo má za následok zatracované starnutie pleti. Nečudo, že sa v kozmetike už pred niekoľkými rokmi začali objavovať prípravky, ktoré ju obsahovali, aby sme zvonka dodali pleti to, čo vnútri chýba. Dnes je na trhu množstvo produktov, ktoré ponúkajú rôzne koncentrácie tejto kyseliny a sľubujú plus-mínus podobné úžasné výsledky. Dopriať si starostlivosť môžete od niekoľkých eur až po luxusné prípravky za stovky.

Aj kvapkanie na tvár prináša výsledky.
Zdroj: Shutterstock

Za seba môžem povedať, že pravidelné používanie kyseliny hyalurónovej v podobe rôznych sér, ktoré si pravidelne kvapkám ráno a večer na navlhčenú pleť, mi zjemnilo vrásky na čele a pomohlo aj so šupinkami suchej pokožky, ktoré som mala okolo nosa. Vyskúšala som drahšie aj lacné séra z drogérie a pocitovo mi všetky sadli rovnako dobre. Takže na túto „kyselinku“ nedám dopustiť. Ale je pravda, že si ju na pokožku tváre iba kvapkám. Vedeli ste však, že ju môžete jesť, piť a dokonca si ju pichať?

Jedlé možnosti ›››