Ak sa vám podarilo v lete nespáliť sa, gratulujeme, pripomíname však, že so slnkom treba opatrne zaobchádzať aj na jeseň. V našich zemepisných šírkach sa po celý rok odporúča používať v mestách takzvaný street faktor SPF 15. Bežne ho obsahujú mnohé hydratačné krémy, stačí len sledovať balenie. Práve v mestách totiž pribúda rakoviny kože – okrem toho, že tam si ľudia doprajú viac dovoleniek pri mori, ale chodia aj odhalenejší.

Pozor na poranenia

Ak sa chystáte na kozmetickú procedúru, jeseň je rozhodne lepšia ako leto, ale aj v tomto období hrozí riziko objavenia sa škvŕn, hyperpigmentácie. To isté platí, ak máte na odhalenej koži čerstvú jazvu. Riziko, že vám ostane nepekný hnedý fľak, trvá, až kým sa koža úplne nezahojí, čo rozhodne neznamená len to, že vám odpadne chrasta. Skutočné hojenie všetkých vrstiev kože môže trvať v niektorých prípadoch aj viac ako rok. Ak sa na nechránenú kožu dostane slnko, zhnednutie môže byť aj trvalé. Platí to nielen o lete, ale o celom roku! UV žiarenie preniká aj cez oblaky a nájde si nás cez okná našich áut, v ktorých trávime denne desiatky minút. Sklo nás neochráni. Poškodenú pokožku je preto dobré chrániť takými kozmetickými prípravkami, ktoré sú na to určené.

Kontrola znamienok je vhodná
na jar a na jeseň. Je teda čas.
Kontrola znamienok je vhodná na jar a na jeseň. Je teda čas.
Zdroj: Profimedia.sk

Radšej bez parfumu

Aj pri miernejšom slnku alebo pri opaľovaní tváre, ktorému neodoláme ani na blížiacich sa lyžovačkách, treba pamätať, že kombinácia slnka a parfumu môže byť problémová. Parfum si nanášajte tam, kde sa nedostane UV žiarenie priamo na pokožku. Inak síce budete voňať, ale zarobíte si na tmavý fľak, škvrnu, alergickú reakciu alebo aj spálenie.

  • Aj niektoré lieky či antikoncepcia sa nekamarátia so slnkom, takže informujte sa v lekárni, či by ste sa počas ich užívania mali vystavovať slnku – hoci aj láskavejšiemu, jesennému.

Ochráni aj rozjasní

Nielen letné opaľovanie, ale aj znečistené prostredie či stres vysušujú pokožku, preto ju potešíte, ak ju budete poriadne hydratovať. Hydrabio Perfecteur SPF 30 je účinný krém na suchú pokožku. Obsahuje tiež ochranný UV faktor a aj vitamín PP, pomáhajúci udržať súdržnosť rohovej vrstvy a zabraňuje tým nadmernej strate vody. Extrakt z jablčných jadierok zasa podporuje tok vody medzi bunkami pokožky. Pleť je rozjasnená, pružná, hydratovaná, jemné vrásky sú potlačené. TIP: Vynikajúci podklad pod mejkap.

Vedeli ste?

Môže sa stať, že sa po natretí kože krémom s UV faktorom vyhádžete alebo sa vám vytvoria fľaky. Nemusí to byť slabou ochranou, neúčinnosťou krému, ale alergiou na klasický chemický filter, ktorý je v zložení opaľovacích prostriedkov. Pomoc našťastie existuje – mali by ste hľadať prípravok s minerálnym zložením.