Už dávno nepôsobia ľudia, čo chodia po krajine bosí, ako čudáci. Aj v mestách, dokonca aj v zime, sú muži aj ženy, čo si po chodníkoch vykračujú naboso. Prípadne majú obuté bosé topánky s tenučkou podošvou.  Myslia si, že to robia pre svoje zdravie. Lenže, je to naozaj tak?

Po päťdesiatke už nie!

Ortopédi z novej módy nie sú nadšení. Dokonca ani z barefoot topánok. Určite by ste v nich nemali začať chodiť v päťdesiatke.  Obuv s tenkou podrážkou je vhodná pre mladých, ktorým sa noha na bosé chodenie prispôsobí a má to benefity pre ich zdravie, chrbticu, držanie tela.... Staršej, nezvyknutej nohe, však môžu bosé topánky privodiť zdravotné problémy a bolesti.

Obuj sa!

Mnohí rodičia kričia tento povel na svoje deti, keď sa bosé vyberú po byte. Majú pravdu. A nielen preto, že si ratolesti zašpinia ponožky, alebo prechladnú. Bosá chôdza je zdravá len za istých okolností a po určitých povrchoch. 

Neobutí môžeme chodiť na pláži,  po drobných kamienkoch alebo po tráve. Vtedy je to prospešné pre klenbu nohy, čo je dôležité hlavne u detí, aby nemali ploché nohy.

Naopak, obuť sa treba, ak kráčame po parketách, dlažbe, ale aj po koberci, mäkký povrch bosej nohe neprospieva.

A určite nekráčajte bez topánok po asfalte. Najmä kto na bosú chôdzu nie je zvyknutý, môže si kožu zodrieť až do krvi.  Pre diabetikov je bosá chôdza vyslovene nebezpečná. Hrozí totiž, že sa človek zraní a diabetickým pacientom sa rany zle hoja. Zavlečenie infekcie môže skončiť až amputáciou! Bosí by však nemali ani tí, čo majú problémy s nožnou klenbou, laicky povedané, majú ploché nohy.