„Kvôli interrupciám k nám prichádza vysoký počet žien z Poľska, zo Slovenska a z Maďarska,“ hovorí Dr. Christian Fiala, vedúci lekár viedenskej ambulancie, ktorá sa špecializuje na „starostlivosť a medicínske ošetrenie žien s neželanou tehotnosťou“. „Väčšina z nich volí tabletkovú formu potratu, ktorá v ich krajine nie je dovolená,“ dodáva lekár, ktorý založil vo Viedni unikátne Múzeum pre antikoncepciu a umelé prerušenie tehotenstva.

Susedné Rakúsko je jedným z mnohých európskych štátov, kde si žena môže zvoliť formu ukončenia neželaného tehotenstva. „Je škoda, že ženy na Slovensku nemajú rovnaký prístup k základnej zdravotnej starostlivosti ako ostatné ženy v Európe,“ myslí si lekár a dodáva, že pozná svojich slovenských kolegov, neúspešne sa pokúšajúcich o to, aby sa možnosti interrupcií u nás rozšírili.

Šetrnejšia je tabletka

„Gynekológovia sú proti potratom. Radšej by sme boli, keby ženy brali antikoncepciu, ak nechcú otehotnieť. Ale ak sa niektorá rozhodne legálne ukončiť tehotenstvo, lekár by mal voliť riešenie, ktoré bude mať pre ženský organizmus čo najmenšie negatívne dôsledky a je šetrnejšie. V tomto zmysle je lepšie, aby sa tehotenstvo ukončilo silnejšou menštruáciou než chirurgickým zákrokom v celkovej narkóze,“ hovorí hlavný odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc.

„Tabletka obsahuje takzvaný antiprogesterón. Je to hormón, zabraňujúci tomu, aby sa v maternici vytvárali podmienky na vývoj oplodneného vajíčka. Ďalšie látky v tabletke, prostaglandíny zasa docielia to, že maternica uhynuté embryo pri krvácaní vypudí,“ vysvetľuje mechanizmus účinku tabletky profesor Borovský. Pripomína, že v raných štádiách tehotenstva dochádza k spontánnym potratom aj bez toho, aby žena zistila, že je vlastne v druhom stave: „Stáva sa, že tehotnosť odíde nepoznaná, so silnejšou menštruáciou, pretože nie je životaschopná. Nie je to nič mimoriadne.“

Počet potratov sa nezvýši

Počet umelých potratov u nás klesá. Podľa Štatistického úradu SR podstúpilo v roku 2011 umelé prerušenie tehotenstva 11 789 žien, čo je o vyše sedemtisíc menej ako pred desiatimi rokmi. V tomto čísle sú pritom aj mimomaternicové a iné tehotenstvá, ktoré museli byť ukončené z medicínskych dôvodov.

Nespôsobí povolenie potratovej tabletky to, že viac žien sa rozhodne pre interrupciu, pretože odpadne strach z operácie? Profesor Borovský si to nemyslí: „Interrupcia je také závažné rozhodnutie, že spôsob, akým sa vykoná, ženu neovplyvní. Rovnako ako povinná štyridsaťosemhodinová lehota, ktorá musí uplynúť od rozhodnutia po interrupciu. Ženy sú už zvyčajne rozhodnuté.“ Podľa doktora Fialu na ich viedenskej klinike je pomer tabletkovej a chirurgickej interrupcie jedna k jednej.

Väčšia trauma?

Na Slovensku sú zaregistrované dve tablety. Jedna obsahuje dve účinné látky – mifepriston, ktorý blokuje účinky hormónu progesterónu, potrebného na pokračovanie tehotenstva, a misoprostol, ktorý zvyšuje kontrakcie maternice. Druhá tabletka, označovaná aj RU 486, obsahuje iba mifepriston. V prípade jej použitia musí žena ešte dodatočne dostať o jeden až dva dni spomínané prostaglandíny.

Na stránke jednej zo súkromných anglických kliník je podrobný opis toho, čo ženu v tomto prípade čaká. Vyberáme: „Vrátite sa na kliniku o jeden až dva dni. Do pošvy vám vložia misoprostol, ktorý spôsobí kŕče. Možno bude na potrat stačiť jedna alebo dve dávky. Ak sa potrat neuskutoční ani po piatich dávkach, je potrebná dvanásťhodinová pauza. Sestrička bude dbať na to, aby vás nezaskočili krvné zrazeniny a aby ste toho videli čo najmenej, niekedy to však nie je možné, pretože to prichádza rýchlo.“

Na otázku, či je liekový potrat síce šetrnejší k maternici, ale zasa psychicky náročnejší, profesor Borovský reaguje: „Ťažko povedať. Všetko závisí od ženy. Niektorá sa po interrupcii trápi celý život, iná po roku ani nevie, že nejakú podstúpila. V každom prípade, interrupcia je zlo, ktoré pred sebou ľudstvo bude tlačiť, ale ak žena nevidí iné východisko, ako lekár urobím všetko pre to, aby sa usmievala a na traumu zabudla, keď ju po čase stretnem.“

Porovnanie metód

Klasická interrupcia

 • Možné komplikácie pri narkóze a nevoľnosť po zákroku. V niektorých krajinách, napríklad aj v susednom Rakúsku, je možná i lokálna anestézia, keď sa znecitlivie iba krček maternice.
 • Krček maternice je násilne otváraný chirurgickými nástrojmi, môže dôjsť k jeho poškodeniu, hlavne, ak žena ešte nerodila. Môže byť ohrozená ďalšia tehotnosť alebo môže hroziť predčasný pôrod.
 • Riziko prepichnutia maternice nástrojom, čo môže byť život ohrozujúci stav. Pri takzvanej malej interrupcii, teda do ôsmeho týždňa tehotenstva sa z maternice plod odsaje špeciálnou kanylou, je teda menej nebezpečná ako pri vyššom štádiu tehotenstva, keď sa kyretou čistí celé vnútro maternice.
 • Možné infekcie
 • Zákrok možno urobiť do dvanásteho týždňa tehotenstva.
 • Zákrok trvá len niekoľko minút.
 • Žena je pod stálym dohľadom lekárov. V nemocnici až do nasledujúceho dňa, v zariadení jednodňovej chirurgie ešte niekoľko hodín po zákroku.

Tabletková interrupcia

 • Žena prežíva potrat vlastne niekoľko dní, zvyčajne si však nevšimne, kedy došlo k vypudeniu embrya.
 • Dochádza k silnejšiemu krvácaniu.
 • Vo dvoch percentách prípadov môže byť nutný dodatočný chirurgický zákrok, pretože nedôjde k ukončeniu tehotnosti.
 • Môžu sa objaviť bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie alebo hnačka.
 • Ďalšie tehotenstvo by nemalo byť ohrozené ani nie sú známe negatívne účinky na plodnosť.
 • Zákrok je možné uskutočniť maximálne do šesťdesiateho tretieho dňa od prvého dňa poslednej menštruácie.
 • Žena odíde po užití tabletky poučená domov, pri podozrení na komplikácie musí ihneď vyhľadať pomoc.