Vymenovať všetky jeho účinky, to by bol dlhý zoznam. Momentálne je iste zaujímavé, že chráni pred vírusmi, uľahčuje vykašliavanie, má protizápalové účinky. Bylinkárky ho odporúčajú proti hnačkám, pri zápaloch priedušiek a kataroch dýchacích ciest, horúčkach, pri zápaloch ľadvín, ale aj únave, poruchách trávenia, pálení záhy či na redukciu váhy. Môžete z neho piť čaj, užívať sirup, ale dá sa z neho aj variť.

V kuchyni

Jesť sa dajú listy aj kvety. Púčiky môžete nakladať nakyslo ako kapary, rozkvitnutými ozdobiť hotové jedlá.

Mladé listy, ideálne pred kvitnutím rastliny, sú výborné do šalátov. Je dobré krájať ich na jemné prúžky a kombinovať s paradajkami, uhorkami, reďkovkami. Celé listy môžete vyprážať ako tempuru a sú výborné do sendvičov namiesto klasického šalátu.

Stop kašľu

Nazbierajte si dostatok listov na sirup proti kašľu a na boľavé priedušky. Keďže má lahodnú chuť, určite sa mu nebudú brániť ani deti. Návodov, ako si ho vyrobiť, je viac.

Sirup na ľahšie odkašliavanie si vyrobíte tak, že 100 g čerstvých listov nasekáte, pridáte 100 ml prevarenej ochladenej vody a rozmixujete. Z kaše vytlačíte šťavu a prefiltrujete. Pridáte10 g cukru, privediete do varu a ešte horúce rozlejete do fľaštičiek, ktoré uschováte v chladničke. Užívajte niekoľkokrát denne lyžičku.

Druhý spôsob spočíva vo vrstvení nasekaných listov skorocelu s kryštálovým cukrom a citrónovou šťavou do skleneného pohára. Pohár uzavrite a nechajte stáť na slnku, kým sa cukor rozpustí. Preceďte a môžete užívať.

Znásobte účinok

Ak chcete, aby bol skorocel ešte účinnejší, fermentujte ho. Nie je to žiadna veda. Listy nechajte trochu zvädnúť a opatrne im narušte štruktúru tĺčikom. Zabaľte ich natesno do vlhkej utierky a do fólie, aby ste zamedzili prívod vzduchu, a nechajte dva až tri dni na slnku. Potom rozbaľte, nechajte na slnku uschnúť, rozdrvte na „čajový“ prášok a vnútorne užívajte. Rovnako môžete fermentovať aj malinové a ostružinové listy.

Proti zápachu z úst a páleniu záhy

Pomeľte listy skorocelu, listy vachty, koreň horčice a pomarančovú kôru v rovnakom pomere a užívajte lyžičku pred jedlom.

Obklady na oči

Zmiešajte po 20 g listov skorocelu, slezu maurského a po 10 g kvetov hluchavky bielej a harmančeka. Pol lyžice zmesi zalejte dvomi tretinami hrnčeka vriacej vody a 15 až 20 minút lúhujte. Preceďte a používajte ako obklady na unavené či zapálené oči.

Odvar proti hnačke a lupinám

Lyžicu skorocelu zalejte jeden a pol hrnčekom vody, priveďte do varu a 3 minúty na miernom ohni prikryté povarte. Nechajte 10 minút lúhovať a preceďte.

Ak vás trápi hnačka, pite odvar dva razy denne.

Ak máte lupiny, oplachujte si vlasy po umytí.

Bolia vás zuby?

Žujte surový či varený skorocelový koreň. Listy skorocelu si môžete prikladať po bodnutí hmyzom.