Púpava má naozaj všestranné využitie.
Zdroj: Profimedia

Žltá masť

Keďže sa robí z kvetov plných blahodarného peľu, má žlté sfarbenie. Pleť krásne vyhladí a pôsobí hojivo. Veľmi účinná je na popraskanú kožu. Použiť môžete čerstvé aj sušené kvety, ktoré si môžete práve teraz nachystať do zásoby, kým sa sympatická burina nepremení na páperové gule, ktoré rozveje vietor.

Ako na to? Nazbierajte za hrsť žltých kvetov a povyberajte z nich čierne chrobáčiky, ktoré sem rady chodia hodovať. Vo vodnom kúpeli rozpustite 1 lyžicu včelieho vosku. Pridajte 4 lyžice bambuckého masla a kvety. Ohrievajte na miernom ohni a odstavte. Nechajte stuhnúť, potom znovu rozpustite, preceďte a skladujte v chlade.

Pleťová voda

Voda na pleť z púpavy má výborné čistiace účinky. Používajte ju ráno aj večer na umývanie odlíčenej pleti. Ak vás trápi akné či ekzémy, pridajte k nej aj odvar z koreňa.
Výroba je jednoduchá. Hrsť kvetov varte 15 – 20 minút v štvrť litri vody, nechajte vychladnúť a sceďte.

Masáž púpavou

Ak púpavové kvety naložíte do oleja, získate macerát, ktorý sa používa na masáž celého tela aj na pleť. Používajte radšej sušené kvety, aby olej nezvodnatel a nepokazil sa.

Hrsť kvetov zalejte za studena lisovaným rastlinným olejom, napríklad mandľovým, slnečnicovým, marhuľovým, kokosovým, jojobovým… Nechajte ho tri týždne macerovať na slnečnom okne, potom preceďte a skladujte v tme a v chlade.

Dobrý tip: Ak pár kvapiek oleja pridáte do púpavovej masti, bude vláčnejšia.

Púpavový píling

Pridajte lyžičku púpavového oleja do scukornateného medu, kryštálového cukru či soli a vydrhnite si inkriminované miesta.