Gynekologické prehliadky či akékoľvek „ženské“ problémy sú citlivou záležitosťou. Preto je dobré, aby ste v tehotenstve, pri pôrode či pri gynekologických ochoreniach mali pri sebe lekára, ktorému môžete dôverovať, nebudete sa hanbiť na čokoľvek sa ho opýtať a nebudete mať z neho strach. Dobrá spolupráca a komunikácia medzi vami a lekárom vám pomôžu ľahšie zvládnuť aj prípadné náročnejšie chvíle súvisiace s vaším zdravím.

Nerozumiete? Pýtajte sa!

Nevyberajte si lekára len podľa toho, či sa s ním dá vtipkovať a každú pacientku víta so širokým úsmevom. Dôležitejšie je jeho vzdelanie a vzdelávanie, odborné schopnosti a vybavenie ambulancie – ak v nej má všetko a napríklad kvôli ultrazvuku prsníkov nebudete musieť ísť na druhý koniec mesta, je to len plus.

Ak niečomu nerozumiete, poproste ho, nech vám to vysvetlí. Určite by „pretlmočenie“ odborných termínov do ľudskej reči nemal považovať za otravné. No uvedomte si, že aj on je len človek a takisto ho môže niečo trápiť. Nemalo by to však byť pravidlo.

Nevyberajte si lekára len podľa toho, či sa s ním dá vtipkovať a každú pacientku víta so širokým úsmevom. Dôležitejšie je jeho vzdelanie a vzdelávanie, odborné schopnosti a vybavenie ambulancie
Nevyberajte si lekára len podľa toho, či sa s ním dá vtipkovať a každú pacientku víta so širokým úsmevom. Dôležitejšie je jeho vzdelanie a vzdelávanie, odborné schopnosti a vybavenie ambulancie
Zdroj: Profimedia.sk

Môžete sa sťažovať

Zlý dojem však zanechá lekár vo vás veľmi ľahko a ak máte pocit, že si svoje problémy vybíja na pacientkach alebo sa správa neprimerane k svojmu povolaniu, môžete sa sťažovať. Najskôr sa obráťte na jeho nadriadeného, odpoveď by ste mali dostať do 30 dní. Ak sa k vašej sťažnosti nevyjadrí a váš problém sa týka poskytnutej zdravotnej starostlivosti, môžete sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Etika a správanie gynekológa zase patria pod Slovenskú gynekologicko-pôrodnícku spoločnosť.

Uvedomte si však jedno – ak sa roky vyhýbate preventívnym prehliadkam, podceňujete príznaky, a hoci nakoniec lekára vyhľadáte, ale on vám nedokáže pomôcť podľa vašich predstáv, vstúpiť do svedomia by ste si mali predovšetkým vy. Nie potom behať so sťažnosťami po úradoch.

Viete, že?

Gynekológia je po chirurgii druhým najčastejším medicínskym odborom, na ktorý chodia opodstatnené sťažnosti podané na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Väčšinou ide o výhrady k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti počas tehotenstva a pri pôrode.

Ak chcete zmeniť lekára...

Návšteva gynekologickej ambulancie je pre mnohé ženy nepríjemným zážitkom. Uvedomte si však, že lekár tam je pre vás, a dôverujte mu, zvládnete to ľahšie. Ak sa však jeho návšteve už roky vyhýbate a nie je za tým prehnaný strach z vyšetrení, ale zlé skúsenosti s lekárom, vymeňte ho. V hre je vaše zdravie.

Nájdite si gynekológa, ktorému budete dôverovať, a spýtajte sa, či vás prijme do evidencie. Ak áno, odhlásenie z pôvodnej ambulancie už vyrieši za vás. Môže vás však aj odmietnuť, ak už má plný stav – iba vtedy nie, ak podľa miesta bydliska patríte do jeho rajonizácie. Na zmenu lekára máte nárok raz za pol roka.

Nájdite si gynekológa, ktorému budete dôverovať, a spýtajte sa, či vás prijme do evidencie. Ak áno, odhlásenie z pôvodnej ambulancie už vyrieši za vás.
Nájdite si gynekológa, ktorému budete dôverovať, a spýtajte sa, či vás prijme do evidencie. Ak áno, odhlásenie z pôvodnej ambulancie už vyrieši za vás.
Zdroj: Profimedia.sk

Foto: Profimedia.sk

Ktorý je dobrý?

Žiadne odborne merateľné kritérium, ktoré by definovalo „dobrého gynekológa“, neexistuje. Máme však pre vás pár tipov:

  • Dôležitejšie ako to, či s vami lekár vtipkuje, sú jeho odborné znalosti a skúsenosti.
  • Pýtajte sa, ako sú spokojné so svojimi lekármi vaše kamarátky, kolegyne a známe.
  • Navigovať do správnej ambulancie vás môžu aj internetové stránky, na ktorých hodnotia lekárov ich pacienti. Skúste kliknúť na www.lekar.sk alebo www.znamylekar.sk.