Na jednej strane potlesk z balkónov, ktorým Slováci oceňujú ťažkú prácu zdravotníkov, na druhej  strane nepochopiteľné správanie lekárov, ktorí sa vrátili z lyžovačky v Taliansku, mali príznaky respiračného ochorenia a pracovali v pôrodnici bez ochranných pomôcok. Výsledok testov na koronavírus bol našťastie negatívny a tak si pacientky, rodičky, ale aj ostatní zdravotníci v ružinovskej gynekologicko-pôrodníckej klinike UNB v Bratislave mohli vydýchnuť. Jeden lekár je však nakazený, kompetentní upokojovali rodičky, že s pacientmi do styku neprišiel.

Nakazil sa aj lekár z Púchova, ktorý bol v kontakte s blízkou osobou, zdržiavajúcou sa v zahraničí. V karanténe skončilo jeho 6 kolegov.

 

Môžu sa obrátiť na súd

Ukazuje sa teda, že nie všetci zdravotníci  sú stopercentní v dodržiavaní pravidiel. Opýtali sme sa JUDr. Ivana Humeníka, PhD., či sa pacient, ktorý sa nakazí od lekára, ktorý zatajoval dôležité skutočnosti, môže na súde domáhať odškodnenia.

„V prípade, ak by pacient vedel preukázať, že sa nakazil od konkrétneho lekára, by voči nemu mohol mať nárok na náhradu škody, ktorá mu v dôsledku ochorenia vznikla,“ hovorí. „Ak by sa nákaza rozšírila napríklad v pôrodnici, dalo by sa dokonca za určitých okolností uvažovať aj o potenciálnom nároku na náhradu škody zo strany plodu, ak by sa dieťa narodilo a bolo by v dôsledku nákazy poškodené. Podľa Občianskeho zákonníka nadobúda fyzická osoba spôsobilosť mať práva a povinnosti od počatia. Medzi práva je možné zaradiť aj právo na náhradu škody, ktorá bola spôsobená plodu.“

Podľa právnika teoreticky nie je možné vylúčiť ani zodpovednosť samotného zdravotníckeho zariadenia: "Ak totiž neprijalo účinné opatrenia na zamedzenie kontaktu svojich zamestnancov, ktorí majú pozitívnu cestovateľskú anamnézu s pacientmi, tak minimálne porušilo všeobecnú prevenčnú povinnosť upravenú v § 415 Občianskeho zákonníka."

O tom, koľko by poškodený pacient dokázal vysúdiť, špekulovať nechce. Nedá sa to odhadnúť, záleží od konkrétneho rozsahu škody a od konkrétnych okolností, či bolo poškodené len zdravie, či človek prišiel o príjem, či dokonca zomrel a žalujúcou stranou bude rodina.

Anketa
Cítite sa v zdravotníckych zariadeniach bezpečne?
  • 10%
  • 90%