Snažíme sa prispôsobiť rytmu okolitého sveta v strachu, že nás vypľuje na perifériu svojho záujmu. Často pri tom doslova mučíme svoje telo. Zabudli sme počúvať ho a dať mu to, čo potrebuje. Stačilo by napríklad ísť spať v čase, keď nám to večer nesmelo naznačí hoci tým, že od únavy si nevieme spomenúť, kde sme položili dôležitý zápisník, alebo hľadáme kľúče, ktoré máme pred sebou.

Ísť však spať, keď sa rozbieha živá komunikácia na chate či dobrý film v televízii alebo treba ráno odovzdať v práci materiály, ktoré sme nestihli dokončiť v pracovnom čase? Hlas, ktorým volá telo o pomoc, radšej potlačíme, hrkneme do seba malú šálku kávy a noc je naša... Pospím si ráno alebo dospím to zajtra, poviete si.

Lenže ono to nejde. To, čo ste nedali telu dnes, mu bude chýbať. Je to ako s jedlom. Nedokážete sa najesť na dva dni dopredu alebo dohnať troma obedmi čas, keď ste hladovali. Počúvajte svoje vnútorné hodiny, oplatí sa to. Možno vám niečo utečie, ale možno objavíte to, čo vám doteraz unikalo práve preto, že ste sa znásilňovali.

Navyše, ak vyjdete svojmu organizmu v ústrety, odmení sa vám aj lepším zdravím. Je pravdepodobné, že nebudete mať problémy s depresiami, chorobami srdca a ciev a dokonca ani s rakovinou.

6. – 10. hodina

Ak nežijete sami ako Robinson, zrejme vás ráno zasiahnu aj potreby a nálady iných, ale skúste sa naladiť na bezstresové chvíle. Nerozčuľujte sa, že partner opäť nevie nájsť tie správne ponožky, a nebežte ako o život za utekajúcim autobusom. Pôjde ďalší. Ak chodievate pred prácou do fitnescentra a neviete sa tam ešte pol hodiny prebrať, skúste sa zmieriť s tým, že nie ste ranný typ. Podľa štatistík vraj najlepšie výkony podáva telo poobede. Nenájdete časovú škáru vtedy? Aj z cvičenia budete mať väčšiu radosť.

Medzi šiestou a desiatou hodinou je totiž najzraniteľnejšie naše srdce, podľa štatistík hrozí najviac kolapsov a infarktov. Ohrozené sú dokonca najviac pondelky. Ráno sa skrátka neuháňajte. Doprajte si poriadne raňajky, hlavne v pokoji za stolom a nie za volantom auta.

Okolo siedmej hodiny začína pracovať hrubé črevo, je preto dobré napiť sa poriadne čistej vody. Ocenia to aj obličky.

Telo potrebuje skôr pokoj aj preto, aby sa imunitný systém opäť rozbehol, ale mozog je naštartovaný. Okolo desiatej hodiny sa oplatí zapojiť ho do učenia čohokoľvek nového, uloží sa to. Možno v práci prídete s dobrým nápadom alebo si konečne zapamätáte cudzie slovíčka, ktoré nešli večer do hlavy.

10. – 12. hodina

Ste najvýkonnejší a najkreatívnejší v práci, využite to na pracovnej porade alebo na dôležitých schôdzkach. Srdce aktívne pracuje, takže ak máte priestor na pohyb, teraz je čas. Ak máte možnosť aspoň sa prejsť, využite to. Večer budete lepšie spať.

Máte chuť na sladké? Doprajte si pokojne kúsok čokolády či obľúbenú tyčinku. Telo cukry ešte v pohode spáli.

12. – 14. hodina

Pozor, hrozia úrazy, pretože telo sa dostáva do mierneho útlmu. O šlofíku v práci môžete asi len snívať, ale nestresujte sa tým, že vám práca jednoducho nejde. Krízu treba prečkať hoci upratovaním stola alebo triedením papierov a vybavovaním nenáročných telefonátov. Nerobte dôležité rozhodnutia.

Ak pracujete manuálne, neprepínajte sa. Kto je za volantom, pozor! Hrozí mikrospánok. Na tento čas si môžete naplánovať ošetrenie zubov, sú vraj najmenej citlivé.

14. – 16. hodina

Začínate opäť žiť, mentálnych aj fyzických síl pribúda a začína sa prebúdzať imunitný systém aj pamäť. Je čas na dobrý obed a na riešenie problémov. Do konca pracovného času toho stihnete veľa, pretože sa ešte dokážete skoncentrovať.

16. – 18. hodina

Teplota vášho tela stúpa, ak si chcete zabehať, podvíhať činky, energicky sa aspoň prejsť z práce domov alebo chytiť do ruky motyku v záhrade, nech sa páči. Telu to len prospeje. Je to zároveň čas na riešenie konfliktov, pretože mozog vám prihrá tie najlepšie kombinácie slov a viet. Poobede vám neuškodí ani pohár dobrého vína s priateľmi, nemalo by vás ešte utlmiť.

18. – 20. hodina

Pozor, idete opäť do útlmu, rovnako aj vaše trávenie. Večeru nemusíte nechávať nepriateľovi, ale dbajte na to, aby na tanieri boli ľahko stráviteľné veci. Je leto a  zelenina na všetky spôsoby je inšpirujúca.

Je čas na postupné upokojovanie. Máte pocit, že svet vnímate akosi citlivejšie? Nebráňte sa svojim citom a zmyslom, sú na vrchole. Choďte do kina na pozitívny film, vezmite do ruky knižku, ak máte deti, využite to, že neprežívate s nimi poobedňajší stres zo školy a zahrajte si s nimi hoci scrabble, všetci sa uvoľníte.

20. – 22. hodina

Žalúdok už spí, takže ho nemučte. Škovránkovia sa chystajú do postele, sovy môžu dostať inšpiráciu a vytvoriť niečo nové. V tomto čase sa dobre učia aj nové veci.

22. – 24. hodina

Organizmus je už utlmený, ale mozog u niektorých ľudí môže pracovať naplno – v tomto čase vznikajú dobré romány, krásne obrazy alebo aj objavy. Časť mozgu, ktorá zodpovedá za emócie, je aktívna, takže sa nebráňte, ak z vás lezú nápady. Nepovzbudzujte sa však kávou, všetko nechajte plynúť prirodzene.

Na nočnú hodinu nechávajú ľudia aj sex. Viete však, že najviac testosterónu majú muži v tele ráno a ženy si najviac vychutnajú orgazmus poobede, pretože ich telo má vtedy najvyššiu teplotu? Ale hovorí sa, že všetko je v hlave, takže k búrlivému orgazmu sa dopracujete aj v noci, nič nie je stratené.

24. – 3. hodina

Organizmus by mal byť vo fáze hlbokého, ničím nerušeného spánku, srdce bije pomalšie, teplota klesá. V spálni by nemal chýbať čerstvý vzduch.

3. – 6. hodina

Nadránom pozor na astmatické záchvaty, pľúca sú zúžené a ak fajčíte, zrejme toto nie je pre vás príjemný čas, pretože sa budíte, ťažšie sa vám dýcha. Krv je hustá. Najväčšie vypnutie organizmu prichádza okolo štvrtej.