Klenba nohy chráni mäkké časti nášho chodidla a podmieňuje pružnosť nohy. „Na nohe rozlišujeme dve klenby – priečnu a pozdĺžnu. Ich udržanie závisí od troch faktorov, a to od celkového tvaru kostry nohy a architektoniky jednotlivých kostí, od väzivového systému nohy a od svalov,“ vysvetľuje fyzioterapeutka. Nevnímame to, ale nohy majú s nami pomerne veľa práce – súčasne udržujú našu stabilitu, rovnováhu, tlmia nárazy a zabezpečujú ľahké došľapovanie. Sú nám oporou pri chôdzi, behu, skákaní aj pri nosení bremien a sú nám oporou aj na šikmej podložke. Dômyselný systém klenieb zabezpečí, že sa noha správa ako elastická pružina, ktorá sa podľa potreby napína a povoľuje.
Prečo sú ploché?
„V prípade chybného tvaru niektorej kosti či skupiny kostí je táto chyba vrodená. Môže byť získaná v dôsledku ochorenia či úrazu periférnych nervov, v dôsledku detskej mozgovej obrny, reumatických ochorení či po fraktúrach. No najčastejšie sa stretávame s plochou nohou v dôsledku oslabenia väzov,“ hovorí fyzioterapeutka.
Obezita aj hormóny
Vo veľkej miere k plochým nohám prispieva aj obezita či podvýživa, hormonálne zmeny, a to dokonca aj počas obdobia klimaktéria u žien. Tiež nedostatok vitamínov vrátane vitamínu D, ktorý má vplyv na ukladanie vápnika do kostí, a nosenie nevhodnej obuvi či genetika. Keď sa zistia ploché nohy u detí, je ešte možné pomocou cvičení alebo vhodnej obuvi upraviť rast, u dospelých sa problémy riešia aj operačne.
Pri diagnostike lekár zhodnotí, aký typ chôdze máte, ako vyzerá noha, keď stojíte, sedíte, stojíte na špičkách. Môže vás postaviť na „footskener“ alebo urobiť RTG.
Čo pomôže?
„Najdôležitejšou zložkou terapie, ktorá musí prevládať, je fyzioterapia, teda aktívna časť terapie. Mozog neustálym opakovaním musíme znovu naučiť, aby pri záťaži aktivoval svaly, ktoré držia chodidlo v správnom postavení, a svaly musia zároveň spevnieť, aby tento nápor zvládli,“ hovorí odborníčka.
Odporúča tiež chôdzu naboso po nerovnom povrchu, čím sa posilňujú svaly.
Ortopedická obuv by sa podľa nej mala používať len ako doplnok, nie celodenne. „Samotné nosenie ortopedických vložiek bez aktívnej terapie nepomáha. Vďaka ortopedickej obuvi síce príde k vytvoreniu klenbového oblúka nohy, ale hneď ako sa človek vyzuje, klenba padá späť. Mozog totiž nevie, že má vyslať signál svalom, aby klenbu nohy zdvihli,“ hovorí vysvetľuje odborníčka z handlovskej nemocnice Agel.
Trénovať lýtka
Pri plochonoží prvého stupňa odporúča Mgr. Klátiková zaradiť spomínanú chôdzu naboso a strečing lýtkového svalu, ktorý býva často skrátený.
Plochonožie druhého a tretieho stupňa si už vyžaduje návštevu odborníka, ktorý navrhne zhotovenie ortopedických vložiek na mieru a fyzioterapeuta. Ten by vás mal naučiť cviky na posilnenie svalov klenby, prípadne odporučiť ďalšie účinné metódy. Pomáha napríklad senzomotorická stimulácia, uvoľnenie svalov pomocou vírivky, masáže chodidiel a tiež galvanické prúdy. Dobrú službu urobí magnetoterapia na odstránenie bolestí.