Len nedávno schválil parlament v Španielsku balík zákonov o sexuálnych a reprodukčných právach. V rámci neho poslanci odklepli aj právo na tri dni plateného voľna v období menštruácie, ktoré sa môže predĺžiť až na päť dní. Nárok, samozrejme, nemá každá žena, len tie, ktoré budú mať potvrdenie od lekára, že majú skutočne vážne problémy – ťažké kŕče, bolesti hlavy, nevoľnosti či vracanie. Španieli sa tak stali prvou krajinou EÚ, ktorá zaviedla „menštruačnú dovolenku“ hradenú zo zdravotného poistenia.

Hormonálna búrka

Španieli tak vykročili na cestu Japonska, Taiwanu, Južnej Kórey či Indonézie. Podľa odhadov vedcov a vedkýň trpí dysmenoreou, teda výnimočne intenzívnou bolesťou pri menštruácii, asi 60 percent žien. Treba však povedať, že hormóny majú vplyv na ženu počas celého mesiaca.

„Ženské telo podlieha prirodzenému mesačnému cyklu, pričom každá jeho časť má svoje zákonitosti. Počas menštruácie napríklad nie je dobré plánovať odber krvi ani chirurgický výkon. Jednak dochádza k úbytku krvi, ale aj k horšiemu hojeniu rán. V tomto čase sa dokonca neodporúčajú ani kozmetické procedúry,“ hovorí všeobecná lekárka pre dospelých Neli Gheorghieva z preventívneho centra kliniky Agel.

Má skúsenosti s tým, že niekoľko dní pred menštruáciou sa ženám dokonca zvyknú zhoršovať aj bolesti pri reumatoidných ochoreniach. Vplyvom hormonálnej búrky zadržiava ženské telo vodu. „Niektorým ženám sa preto hmotnosť zvýši o dva až štyri kilogramy,“ dodáva.

Nie je to o veku

Bolestivá menštruácia trápi ženy bez ohľadu na to, či majú šestnásť alebo štyridsať. Dysmenorea sa už naozaj začína u veľmi mladých dievčat. Niekedy ju dokáže zmierniť až tehotenstvo a následný pôrod. Celkovo je však dôležité sledovať ženu v tehotenstve. „Ženy s anamnézou arteriálnej hypertenzie a so zvýšenými hladinami glukózy v tehotenstve potrebujú ďalšiu dispenzarizáciu a starostlivejšie sledovanie všeobecným lekárom, keďže majú vysoké riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky,“ prízvukuje doktorka Neli Gheorghieva.

Hmatať prsník po men­štruácii

Lekárka, ktorá pochádza z Moldavska, hovorí, že v jej rodnej krajine existuje úzka spolupráca medzi všeobecnými lekármi a gynekológmi. Dokonca je tam bežné, že všeobecný lekár prehmatá žene prsníky, lebo svoju pacientku vidí častejšie ako raz do roka pri preventívnej prehliadke. Ženy majú zasa voči „obvoďákom“ vybudovanú dôveru. „Zvykli sme zachytiť nálezy rakoviny prsníka v skorých štádiách, ktoré boli dobre liečiteľné. Základ je, aby sa palpácia prsníka vykonávala až po odznení menštruácie, keď sú prsia nebolestivé a dobre prehmatateľné,“ dodala doktorka Neli Gheorghieva.

Žiadne toxíny

Bolestivá menštruácia sa dá riešiť aj hormonálnou antikoncepciou u žien, ktoré sú zdravé, dnes je to už všeobecne známy fakt. Niektorí lekári dokonca zastávajú názor, že menštruáciu vlastne nepotrebujeme. Prízvukujú, že menštruácia nie je žiadnym „očistným rituálom“, keď sa žena zbavuje „toxínov a nečistôt“. Menštruáciou telo len jednoducho vylúči výstelku maternice, ktorá nie je potrebná, ak sa v nej neuhniezdi oplodnené vajíčko. Ani nemôže byť plná toxínov, veď je to pro­stredie, kde sa má vyvíjať potenciálne dieťa...

Bez gestagénu

Ak žena užíva kombinovanú hormonálnu antikoncepciu vo forme tabletiek alebo vnútromaternicového telieska, každý mesiac nemá menštruáciu v pravom slova zmysle – nedochádza totiž k dozrievaniu vajíčka a ovulácii. Sliznica maternice sa síce mení, ale rozdiel je v tom, že to nie je vďaka pôsobeniu hormónov produkovaných vaječníkmi, ale pôsobením hormónov z antikoncepcie. Krvácanie je potom slabšie a aj menej bolestivé.

Ničím výnimočným by nebol ani cyklus bez menštruačného krvácania. Ten je výsledkom jednozložkovej gestagénovej antikoncepcie. To je taká, ktorá neobsahuje estrogén. Lekári, ktorí zastávajú myšlienku, že žena nepotrebuje k životu menštruáciu, ubezpečujú, že deficit krvácania naozaj nie je problém. Treba však spozornieť, ak sa menštruácia vytratí alebo dramaticky zmení v prípade, že je žena bez antikoncepcie. Môže ísť o zdravotný problém, ktorý treba riešiť s lekárom.

Vyžaduje to vyšetrenie

Samozrejme, pred každým nasadením antikoncepcie, či už jednozložkovej, alebo kombinovanej, treba podstúpiť gynekologické vyšetrenia a vyšetrenia prsníkov. „Pre lekára je tiež dôležitá informácia o tom, aké ochorenia sa vyskytujú v rodine ženy, hlavne u jej mamy či starej mamy,“ prízvukuje gynekológ a pôrodník profesor Miroslav Borovský. Cievne ochorenia, ischemické choroby srdca, nádory, choroby obličiek, vysoký tlak a iné, to všetko sú prekážky pri nasadení antikoncepcie.