Vakcínu, ktorá môže ochrániť proti častému onkologickému ochoreniu, akým je rakovina krčka maternice, tu máme už dlhé roky, ale využívame ju stále málo. Najväčší benefit predstavuje vtedy, keď sa podá vo veku, keď ešte nemá dievča alebo chlapec skúsenosti s pohlavným životom, len veľmi málo rodičov sa však rozhodlo chrániť svoje deti. Jednak preto, že doteraz sa za vakcínu platilo, ale aj preto, že slovo očkovanie, je jedno, či povinné alebo nepovinné, žiaľ, stále pôsobí odstrašujúco.

Mali by ste vedieť

- Tvrdenie, že očkovanie proti HPV je iba pre ženy a dievčatá, nie je pravdivé. Chráni totiž aj pred inými druhmi rakoviny, ktoré postihujú i mužov.

- Očkovanie proti HPV je najlepšie podstúpiť ešte pred tým, ako dievča alebo chlapec začne aktívny sexuálny život. Aj keď bolo preukázané, že očkovanie je najúčinnejšie ešte pred prvým stykom, určite nie je zbytočné ani u sexuálne aktívnych ľudí.

- Kondóm neochráni na sto percent pred HPV vírusom. Nepokrýva totiž celú plochu genitálií, poskytuje tak iba čiastočnú ochranu pred nakazením.

- Aj ten, kto sa nechá zaočkovať proti HPV vírusu, musí riešiť prevenciu. Po prvé, sexuálnym stykom sa prenášajú aj iné ochorenia, po druhé, v očkovacích látkach sú iba najčastejšie podtypy vírusu HPV, ktoré spôsobujú rakovinu. Nezanedbávajte preto ani preventívne prehliadky u gynekológa, muži u urológa.

- Očkovanie proti HPV rozhodne nemôže spôsobiť rakovinu. Vakcína neobsahuje celý vírus, iba jeden z jeho proteínov. Nehrozí teda, že by sa človek nakazil z vakcíny, naopak, telo si vytvorí protilátky, ktoré použije, ak sa s vírusom HPV stretne.

- Očkovanie proti HPV nespôsobuje neplodnosť. Naopak, očkovanie chráni pred rakovinou krčka maternice, ktorej liečba sa môže skončiť neplodnosťou.

- Zatiaľ nehradíme najmodernejší variant

- Ľudské papilomavírusy (HPV) spôsobujú až 99 percent prípadov rakoviny krčka maternice.

- Očkovanie proti tejto infekcii je tu už od roku 2006. Od januára 2019 sa konečne aj Slovensko ako posledný člen EÚ pridalo ku krajinám, kde je očkovanie chlapcov a dievčat nielen odporúčané, ale aj hradené zo zdravotného poistenia. V krajinách, kde sa zaviedlo celoplošné očkovanie a kde je súčasťou národného programu, dosahujú skvelé výsledky.

- Na Slovensku je rakovina krčka maternice u žien vo veku 15 až 44 rokov druhým najčastejším onkologickým ochorením. Ročne naň ochorie 600 žien, tretina zomiera.

- Poisťovne zatiaľ hradia iba základnú vakcínu, ktorá chráni pred 2 sérotypmi HPV.  Existujú však aj modernejšie vakcíny so 4 alebo aj 9 sérotypmi. Je možné, že budú zadarmo dostupné v tomto roku aj tie. Zatiaľ si za ne musíte doplatiť.

- Dvojvalentná vakcína sa prepláca deťom vo veku 12 – 13 rokov. Podľa MUDr. Eleny Prokopovej, hlavnej odborníčky pre deti a dorast, je to vek, keď je vysoká pravdepodobnosť, že deti neboli infikované a ich imunitný systém je nastavený tak, že účinnosť vakcíny je vysoká.