Doktorka Silvia Andelová by už mohla napísať knihu poviedok o tom, aké psychické muky dokážu prežívať ženy, ale aj muži, ktorí prichádzajú z rôznych dôvodov o vlasy. „Áno, som pre nich aj psychológ,“ hovorí lekárka z kliniky v Jarovciach, kde sa venujú aj zachraňovaniu koruny krásy.

Ženy a muži riešia stres z toho, že im začína presvitať vlasová pokožka, rozdielne.

„Muži alebo aj osemnásť-devätnásťroční tínedžeri sa navonok tvária, že to nie je problém, dokonca si sami zo seba dokážu robiť pred kamarátmi posmech alebo vec banalizovať, ale vnútri trpia. Spomínam si na mladého chlapca, ktorého kamaráti odfotili na tréningu, poslali mu záber, na ktorom bolo vidieť začínajúcu plešinu a rozoberali vec na Facebooku. Často sa títo muži snažia problém maskovať, aj v interiéri nosia napríklad šiltovku… Ženy, naopak, často všetko rozoberú s kamarátkami alebo rodinou a stres tak rozdelia,“ hovorí. Apropo, stres...

Spustil to stres z choroby

„Nedávno som mala pacientku, ktorej diagnostikovali vážne neurologické ochorenie. Chodenie po lekároch a samotná diagnóza ju natoľko vystresovali, že začala strácať vlasy. Obmedzovalo ju to v rodinnom aj pracovnom živote, a tak sa jej stres vlastne zdvojnásobil. Ráno sa budila s tým, že na vankúši ležali chumáče vlasov,“ spomína doktorka Andelová. „Riešili sme to so psychológom aj psychiatrom, ktorý jej nastavil liečbu. Zároveň sa snažila nájsť nové záľuby, cvičila jogu, chodila do prírody. Vďaka eliminácii stresu a našej vhodne zvolenej liečbe sa podarilo vypadávanie vlasov zastaviť a napokon sa napriek ochoreniu začlenila do života,“ dodáva.

Iným príkladom toho, ako vie stres zbaviť človeka vlasov, je čerstvý prípad, ktorý priniesla koronakríza. Podnikateľ, ktorý musel zatvoriť reštauráciu, a prežíva stres z toho, že nebude mať ako uživiť rodinu, navyše mu to škrípe v manželstve, je zaskočený aj týmto estetickým problémom. „Bol prekvapený, že aj keď sa snažil dostať do pohody, vlasy padajú ďalej. Po podrobnom vyšetrení sme zistili, že v jeho prípade ide o androgenetickú alopéciu, teda geneticky podmienené vypadávanie vlasov. O svoje vlasy by s veľkou pravdepodobnosťou časom prišiel, ale keby nebolo tohto enormného stresu z epidémie, možno by sa to začalo diať oveľa neskôr,“ vysvetľuje lekárka.

Trichoskop poskytne mnohonásobne zväčšený obraz pokožky hlavy a vlasových folikulov. Odborníčka z neho dokáže veľa vyčítať.
Trichoskop poskytne mnohonásobne zväčšený obraz pokožky hlavy a vlasových folikulov. Odborníčka z neho dokáže veľa vyčítať.
Zdroj: Norbert Skaličan

Ani žihľava, ani kofeín

Po príčine vypadávania vlasov je lepšie pátrať skôr, ako sa vlak rozbehne a nebude už čo zachraňovať. Ako pri iných ochoreniach, aj tu platí, čím skôr sa začne riešiť, tým lepšie.

Ľudia sa často liečia doma sami rôznymi vodičkami, kofeínovými šampónmi, dokonca stimulujú rast vlasov cibuľovými šťavami či zábalmi z kefíru. Populárna je najmä žihľava. „Štúdie o žihľave hovoria o tom, že má antibakteriálny a protizápalový účinok. Vlasy môžu byť z odvaru lesklejšie, pevnejšie, zlepší sa ich kvalita. Vplyv žihľavy na vypadávanie vlasov však doposiaľ stále nebol dostatočne preskúmaný,“ hovorí MUDr. Andelová.

Lekárka upozorňuje, že samoliečba bez poznania podstaty problému môže narobiť viac škody: „Niektoré prípravky vysušujú pokožku, môžete si privodiť lupiny či podráždenie kože.“

Oči aj štítna žľaza

Pri vypadávaní vlasov je najlepšie preklepnúť celý organizmus. „Veľa napovie anamnéza, teda fakt, že otec či mama alebo starí rodičia mali problém s padaním vlasov. Plus vyšetrenie špeciálnou kamerou, digitálnym trichoskopom odhalí, v akom stave je vlasová pokožka, vlasové folikuly či jednotlivé vlasy,“ hovorí lekárka. V pátraní po príčinách pomôže aj krvný obraz, vyšetrenie štítnej žľazy, ale aj očné či gynekologické vyšetrenie. Podľa výsledku sa nasadí individuálna liečba.

Aké sú možnosti liečby?

Pre ľudí s geneticky podmienenou alopéciou existuje viacero možností liečby. „Výber konkrétnej metódy alebo ich kombinácie však závisí od rozsahu postihnutia a celkového zdravotného stavu človeka. Preto je veľmi dôležité podstúpiť najprv dôkladné trichologické vyšetrenie a až následne začať s liečbou,“ hovorí lekárka.

1. Domáca liečba – aplikácia vybraných prípravkov do vlasovej pokožky, prípadne užívanie určitých liečiv.

2. Pravidelná ambulantná liečba – najčastejšie vlasová mezoterapia bohatá na minerály, koenzýmy, peptidy a množstvo vitamínov, prípadne aplikácia vlastnej plazmy.

3. Jednorazová ambulantná liečba – sem patrí hlavne liečba progenitorovými bunkami a pre ľudí s výraznou viditeľnou stratou vlasov aj transplantácia.

Muži to chcú hneď

„Muži si radi volia liečbu progenitorovými bunkami, pretože je jednorazová, opakovať sa môže až o rok. Chcú to mať skrátka rýchlo za sebou a hneď,“ usmieva sa doktorka Andelová. Ženy väčšinou skôr vyskúšajú mezoterapiu, ktorú treba na dosiahnutie badateľného efektu opakovať. Získavajú pocit, že sa o seba starajú. Lekárka však upozorňuje, že aj po liečbe progenitorovými bunkami potrebujú vlasy nepretržitú starostlivosť, inak si ochorenie pôjde svojou cestou.

Doktorka Andelová zdôrazňuje, že i keď je účinok liečby progenitorovými bunkami individuálny a závisí od mnohých faktorov, považuje ju za najúčinnejšiu terapeutickú metódu. Aj pri tejto liečbe odporúča vyhnúť sa stresu zo sebapozorovania. „Niektorí sa sledujú v zrkadle už na druhý deň alebo každý deň počítajú, koľko nových vlasov in narástlo. Žiada si to trpezlivosť, výsledky sa ukážu do troch až šiestich mesiacov.“

Anketa
Mali ste niekedy problém s vypadávaním vlasov?
  • 98%
  • 2%