Každý sa poteší, keď dostane vrecko vylúskaných orechov. Napriek tomu sa poobhliadnite po tých so škrupinami, aj keď vás to bude stáť trochu námahy. Škrupinky majú všestranné využitie, napríklad z vlašských orechov sú liečivé. A rodinné čistenie môže byť celkom zábavné. Najmä keď vám poradíme triky, aby to išlo ľahšie.

Lúskanie bez námahy

Ak máte vlašské orechy so šupkou, nechajte ich trochu preschnúť, aby neboli mokré, a zaviažte ich do igelitového vreca. Na štyri dni ich uložte do chladnej miestnosti, potom ich vysypte na noviny a šupky ľahko odstránite. Tiež ich môžete spariť. Dajte ich do hrnca, zalejte vrelou vodou a prikryté nechajte 15 minút postáť. Po vychladnutí pôjdu šupky dolu samy. Rovnako ak ich dáte do rúry rozpálenej na 200 ºC. Po desiatich minútach sa šupky zbavíte bez problémov.

Pred lúskaním je dobré orechy namočiť na 10 minút do vrelej vody, môžete ju trochu osoliť. Škrupiny zmäknú, aj keď ich cez noc necháte postáť v studenom mlieku. Potom ich ľahko oddelíte nožíkom a budete mať dve krásne polovičky. Môžete ich použiť na rôzne dekorácie, ale tiež na liečivé čaje a odvary alebo bieliacu zubnú pastu.  

Grilujte na pistáciách
Škrupiny z vlašských orechov nepatria na kompost, lebo môžu byť pre niektoré rastliny toxické. Naopak, výborné sú škrupinky z pistácií. Môžete ich využiť aj ako drenážnu vrstvu do kvetináča alebo nasypať okolo rastlín a vytvoriť ostrú bariéru proti slizniakom. Ak na nich budete grilovať a pridáte ich k uhliu, dodajú mäsu špecifickú vôňu.

Škrupinky ako liek

Proti nachladnutiu: Škrupiny z 10 vlašských orechov zalejte pollitrom horúcej vody a nechajte celú noc lúhovať. Na druhý deň sceďte, ohrejte, pridajte med a vpite.

Namiesto rýb: Morská rybacina sa na Slovensku stále konzumuje len v malom množstve, v potrave nám preto môže chýbať jód. Dodajte si ho škrupinkami. Nalúskajte si ich asi dva a pol hrnčeka, zalejte vodou, aby boli ponorené, a na miernom plameni varte 20 minút. Keď vychladnú, preceďte odvar, rozdeľte ho na tri dávky a postupne ich vypite. Procedúru opakujte dva týždne.

Na imunitu: Zmäknuté škrupinky rozmixujte alebo pomeľte na jemný prášok. Zmiešajte ho s medom a užívajte lyžičku denne na posilnenie imunity.

Biele zuby: Prášok sa dá využiť aj na bielenie zubov, vtedy namiesto medu pridajte vodu. 100 g prášku zalejte 0,5 litrom a pomaly varte, aby masa zhustla na pastu. Používajte raz mesačne.

Arašidy mačkám


Arašidové šupky pohlcujú vlhkosť, využite to a vyrobte si z nich organické stelivo do mačacieho záchodíka. Rozmočte ich vo vode s trochou organického mydla, vodu zlejte, šupky vyžmýkajte, rozložte a nechajte uschnúť. Premiešajte ich s jedlou sódou a mačička môže na toaletu.