Dôležitá je hygiena

Zákrok sa robí v lokálnej anestézii a zvyčajne je hotový do hodiny. „Mala by mu predchádzať konzultácia s lekárom. Je dôležité, aby pacientka bola vopred poučená o zákroku, pooperačnom priebehu a ošetrovaní. Dobre realizovaný zákrok totiž nie je zárukou požadovaného efektu, rovnocenný podiel má dodržiavanie pooperačnej starostlivosti, ako je zvýšená hygiena inkriminovaných partií najmä po návšteve toalety a, samozrejme, potrebný domáci pokojový režim, teda žiadna fyzická námaha, šport a podobne,“ upozorňuje lekárka.

Prvé týždne po zákroku sa neodporúča milovanie, no všetko sa rýchlo vráti do starých koľají. „Citlivosť v mieste operačnej rany bude určitý čas znížená ako po každom operačnom zákroku, keď dôjde k prerušeniu kožných vetiev nervov prebiehajúcich v podkoží celého tela. Ale iba dočasne. Jazva vyzrieva polroka až rok po určitých typoch operačného zákroku a s tým je spojená regenerácia nervových vlákien, a teda aj obnova citlivosti. Ak sa po operácii dodrží odporúčaný postup, určite sa časom všetko vráti do normálu,“ citlivo vysvetľuje MUDr. Jana Kubicová-Košťálová.

Pre ženy v každom veku

Pre kvalitnejší život a novú dávku sebavedomia sa každodenne rozhoduje čoraz viac žien bez ohľadu na vek. Aj tu však existujú výnimky. „Labioplastika nie je vekovo obmedzená, no neodporúčame ju ženám, ktoré plánujú v krátkom čase otehotnieť. Dôležité je správne načasovanie operácie, a to hneď po menštruácii. Nie je žiaduce, aby došlo k znečisteniu operačnej rany menštruačným krvácaním,“ zdôrazňuje odborníčka.

„Aj keď je tento problém hormonálnou záležitosťou a hormóny sa so ženami pohrajú pomerne často, mám skúsenosť, že sa pysky ženám po labioplastike už nezväčšili a v tomto zmysle si môžu užívať plnohodnotný život,“ dodáva.

Aj pre mužov

Praktické a estetické problémy v oblasti intímnych partií neobchádzajú ani mužov, ktorí sú paradoxne v tejto oblasti často ešte hanblivejší. Zatiaľ čo v zahraničí je mužská obriezka bežnou záležitosťou, Slováci ju vyhľadávajú predovšetkým zo zdravotných dôvodov.

„Cirkumcíziu, teda obriezku, robím chlapcom rôznych vekových kategórií, ktorí majú problémy s predkožkou. Môže byť príliš úzka a nedá sa pretiahnuť cez žaluď alebo, naopak, nejde ju vrátiť späť. Ide o takzvaný stav fimózy alebo parafimózy. V oboch prípadoch ide o veľmi nepríjemný stav spojený s určitým diskomfortom, bolesťami, môže dochádzať k lokálnemu zápalu, muž môže mať tiež ťažkosti s močením a trpí aj jeho sexuálny život,“ vysvetľuje plastická chirurgička.

Okrem zdravotných problémov je obriezka často riešením pre mužov, ktorých trápi predčasná ejakulácia alebo nedostatočná citlivosť. Vyhľadávajú ju zvyčajne aj tí, ktorí chcú, aby ich penis vyzeral väčší.

„Zvyčajne sa už nedozvieme, či sa ich očakávania naplnili, pretože sa k nám nevracajú na kontroly, ak nemajú žiadne ťažkosti. Pacienti väčšinou znášajú zákrok aj s aplikáciou lokálnej anestézie bez väčších ťažkostí napriek tomu, že sa vykonáva na veľmi citlivej časti tela.“

Niet sa čoho báť

Obriezka partnera je podľa odborníčky výhodná aj pre ženu. Vedecké výskumy totiž hovoria o znížení rizika prenosu HIV aj HPV vírusu, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Vysvetlenie je jednoduché – obrezaný muž nemá na penise kožné záhyby, v ktorých sa môžu držať choroboplodné baktérie, vírusy či plesne. Penis bez predkožky sa tiež ľahšie udržiava čistý.

Ide o ambulantný chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii. „Trvá maximálne hodinu, muž pri ňom pri správnej aplikácii anestézie necíti bolesť a po zákroku odchádza domov. Rana je zašitá vstrebateľnými stehmi a ošetrená lokálne aplikovanými dezinfekčnými roztokmi, ktoré zabraňujú šíreniu infekcie a ranu vysušujú,“ približuje operáciu chirurgička.

Podobne ako v prípade labioplastiky, polovičným víťazstvom je správna hygiena. Počas hojenia je nepríjemná predovšetkým erekcia, ktorú muži nevedia ovládať najmä v noci. Pacient sa tiež musí vyrovnať s opuchom, v niektorým prípadoch miernym, v iných niekoľkodňovým, no celková rekonvalescencia netrvá až tak dlho. „Každý pacient príde na druhý deň po operácii na kontrolu a ďalšie sa plánujú podľa potreby. Samozrejmosťou je pokojový režim. Sexuálny styk odporúčame až po vstrebaní stehov, čo trvá približne päť týždňov,“ uzatvára lekárka.