Výsledok poslednej kontroly u očného zrútil môj malý, vyše šiestimi dioptriami obmedzený svet ako domček z karát. „Buď začnete opäť nosiť okuliare, alebo absolvujete operáciu očí,“ dostala som na výber. Nehrozí! S kontaktnými šošovkami sa kamarátim vyše desať rokov. Lenže moje krátkozraké oči ich už netolerujú. Nosila som ich často a dlho, a tak mi začali okrajom rohovky škodlivo prerastať cievky. Zasa nosiť okuliare? Radšej si nechám nohu odťať. Ale operácia?! Spomenula som si, ako mi kolegyňa z marketingu šťavnato opísala, čo zažila pred tromi rokmi. Operácia ju na týždeň vyradila z prevádzky a kým sa jej oči zahojili, v očiach ju rezalo, ako keby mala pod viečkami žiletky.

Nová doba

„Kedysi sa robievali laserové zákroky len na povrchu oka, po ktorých sa na citlivej rohovke vytvorila veľká plošná jazva. Hojila sa tri až sedem dní a to spôsobovalo pacientom bolesť. Dnes dokážeme pomocou špeciálnej technológie, ktorú vyvinuli v NASA, operovať v hĺbke oka a na jeho povrchu vznikne len malá oblúková jazvička. Tá sa zhojí v priebehu pár hodín,“ vysvetlil mi očný lekár Pavol Veselý. „Zákrok preto nebolí a rana sa extrémne rýchlo zacelí.“ Odhodlaná, no s malou dušičkou, som sa rozhodla, že si nechám prinavrátiť zrak. Nakoniec, keď to vydržala herečka Mirka Partlová, tak to dokážem aj ja. Štrnásť dní pred operáciou som nesmela nosiť šošovky, aby sa neskreslili údaje, ktoré sa zadávajú do operačných prístrojov. „Žiadne podvádzanie!“ pozrel na mňa prísne lekár. Čaká ma boj.

Deň prvý

Krtko a riaditeľka závodov
Už prvý deň bez kontaktných šošoviek, zato s očami orámovanými dioptrickými okuliarmi, je tortúra. Ranná úprava fasády mi netrvá zvyčajných pätnásť minút, ale dvojnásobok času. So šiestimi dioptriami som slepá ako záhradný krtko, a tak sa maľujem s nosom nalepeným na zrkadle. V okuliaroch pripomínam skôr riaditeľku VSŽ alebo učiteľku zo škôlky. Takže moje sebavedomie je po prvom dni pod bodom mrazu.

Deň siedmy

Celibát
Nerandím, nežúrujem a nežijem. Teda, pôvodne som to mala v pláne. Potom som sa vybrala s kamoškami do baru. Okuliare som vopchala do kabelky, s výzorom nudnej jednotkárky predsa nikoho nezbalím! Tváre okolitých mužov sa bez dioptrií premenili na rozmazané škvrny, preto som poriadne netušila, na koho to vlastne koketne žmurkám. „Si si istá, že je tvoj typ?“ pošepká mi do ucha kamoška a prstom ukáže na fešáka, ktorý sa pri mne pristaví a žobroní o telefónne číslo. Myknem plecom, čo ja viem? Keď na druhý deň šacujem jeho profil na Facebooku, zdúpniem. Je čistý omyl prírody!

Deň D

Malý zázrak
V deň operácie opäť absolvujem sériu vyšetrení, či sa údaje o mojich kukadlách nejakou záhadou nezmenili. Lekár ma totiž nezbaví len „mínus šestiek“, ale aj ďalších chýb spojených s krátkozrakosťou. „Každé oko na svete je unikátne, preto aj jeho dioptrická chyba je u každého iná. Vďaka presným hodnotám odlaserujem počas operácie minimum tkaniva a vymodelujem nový tvar rohovky na mieru,“ vysvetľuje doktor Veselý. To mi už sestrička kvapká do očí anestetikum. „A naozaj ma to nebude bolieť?“ uisťujem sa. V pohode totiž vidím, žmurkám a gúľam očami, akoby sa nechumelilo.

V operačnej sále na mňa čakajú dve veľké, komplikovano vyzerajúce mašiny. „Femtosekundový laser vytvorí na rohovke tenučkú príklopku, ktorú odklopím ako pokrievku z hrnca. Teraz sa nezľaknite, pocítite jemný tlak na oku, ako naň položím silikónový prstenec, ktorý vytvorí podtlak, aby sa oko nemohlo počas zákroku pohnúť,“ počúvam lekárov hlas počas toho, ako sa ku mne blíži akýsi biely predmet. Snažím sa uprene hľadieť na svetielko nad sebou a ignorovať, ako mi tú „vec“ prikladá na oko. A potom druhé oko.

No nežmurknite!

Sotva po minúte ma lekár presunie pod druhý prístroj a upozorní ma, že teraz príde nepríjemný moment – to mi do oka vloží kovový rozvierač. Nebolí to, no zažila som v živote už aj príjemnejšie veci. Snažím sa dívať opäť hore a hypnotizovať ďalšie oranžové svetielko, ktoré sa vzápätí rozmaže. V duchu sa modlím, aby som neuhla pohľadom a laser mi náhodou neodoperoval to, čo nemá. Vďaka rozvieraču to však nehrozí, rovnako ani to, aby som zavrela viečka, hoci nutkanie mám. „Potrebujem žmurknúť!“ dožadujem sa. „Tak len žmurknite,“ odpovie lekár. Veľmi dobre vie, že je to len pocit a v skutočnosti okom ani nehnem. „Teraz sa ozve zvuk pripomínajúci zbíjačku, keď bude laser zrezávať dioptrie. Nezľaknite sa!“ ďalšie upozornenie. Zvuk mi však vonkoncom neprekáža, obzerám si oranžovú bodku a popod nos si spievam. Zvuk takmer okamžite prestane a akoby cez sklenenú stenu akvária pozorujem, ako mi lekár oko čistí a čosi naň kladie. Ani nie po minúte zopakuje to isté s druhým.

Ako znovuzrodená

Hotovo? To bola bleskovka! Odovzdane a s úľavou, že je po všetkom, zavriem oči. Čakám, že mi ich prelepí obväzom. Nič sa však nedeje, a tak premýšľam, čo bude nasledovať. „Otvorte oči,“ prikáže mi. Už? Nedostanem na ne žiadne obväzy? „Nie. Otvorte ich,“ zavelí a ja poslúchnem. Ale veď nebudem nič vidieť! Váhavo poslúchnem. Srdce mi tlčie až kdesi v krku. Neverím vlastným očiam. Doslova. Hoci sa zdá, že celý svet je ponorený do mliečnej hmly, ja cez tú hmlu vidím! A ostro! Po vyše dvadsiatich rokoch.

Palacinky a kávička

Vybavená dvoma druhmi kvapiek, umelými slzami a inštrukciami odchádzam po vlastných nohách domov. Cestou sa zastavím s kamarátom na káve a palacinkách. Oči mám precitlivené na svetlo, ale inak normálne fungujem. Kríza nastane až o dve hodiny neskôr, keď odoznie lokálna anestézia. Oči ma režú a pália a až vtedy mi docvakne, že som po operácii a pravdepodobne by som mala oddychovať. Prehltnem tabletku proti bolesti a ľahnem si spať. Po západe slnka a polhodinovom šlofíku je bolesť fuč. A už sa nikdy nevráti. Nechápem, ako mohla moja kolegyňa po operácii tak trpieť. Mne nič nie je!

Predám okuliare

Ráno ešte automaticky hmatkám po okuliaroch na nočnom stolíku, no vzápätí si uvedomím, že ich už nepotrebujem. Po hmle už nie je ani stopy. Dokážem bez problémov prečítať nápisy na chrbtoch kníh v knižnici na opačnom konci izby. Aj odhaliť malého pavúka na stene a usmiať sa na vlastný odraz v zrkadle. Zmocní sa ma nevýslovná eufória, ktorú chápe len ten, kto má slabý zrak. Jedinou pamiatkou na operáciu sú trochu začervenané oči, ktoré sem-tam svrbia, ako sa rana hojí. Lekár mi po kontrole zloží z očí aj ochranné kontaktné šošovky a môžem nacupitať do práce, šoférovať aj sedieť za počítačom či posielať esemesky. Dokonca môžem ísť aj do kina.

Doktor Veselý akurát neodporúča kúpanie v bazéne najbližšie tri týždne, aby sa do očí nedostala infekcia. „Žiadna aktivita nie je po operácii zakázaná, ale keď oči pálením, slzením či rezaním oznámia, že im na prostredí, kde sa nachádzate, niečo prekáža, poslúchnite,“ vysvetlí mi lekár na rozlúčku. Treba si dať pozor už len na jedinú vec: „Kým sa rana celkom zahojí, potrvá to tri mesiace. Preto sa treba vyvarovať úrazom a škriabnutiam. Šúchať a pretierať si oči, hoci odličovačom, treba veľmi opatrne.“ Inštrukcie, ktorými ma vybaví, nie sú žiadna veda, a tak si skôr užívam nový pohľad na svet. Ozaj, nekúpite moje okuliare?