Fajčenie ohrozuje imunitu a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre pľúca aj za normálnych okolností. Štatistiky ukazujú, že až v 90 % prípadov rakoviny pľúc pacienti fajčili. V čase šírnia nového koronavírusu sú fajčiari ohrození dvojnásobne. Podľa stránky tobaccoinduceddiseases.org zistenia z Číny preukázali, že medzi pacientmi s COVID-19 bolo viac fajčiarov, ktorí potrebovali pľúcnu ventiláciu alebo ktorí zomreli a vyššie bolo aj percento fajčiarov medzi ťažkými prípadmi infekcie. 

Koronvírus vážne ohrozuje životy ľudí.
Koronvírus vážne ohrozuje životy ľudí.
Zdroj: Domenico Stinellis

Skúsenosť z Afriky

Fajčenie je závislosť, dá sa jej však zbaviť. Príkladom je dokonca aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre závislosti, MUDr. Ľubomír Okruhlica. Dnes športovec a maratónec, ktorý sa snaží žiť zdravo a šéfuje bratislavskému Centru pre liečbu drogových závislostí priznal, že aj on prepadol nikotínu.

„Áno, kedysi som fajčil,“ povedal nám lekár, ktorý pomáha iným zbaviť sa závislosti od alkoholu, drog či fajčenia. A čo ho prinútilo prestať? „Keď som bol pred rokmi ako lekár pracovne v Afrike, v Zambii, ochorel som na maláriu. Vtedy som sa spamätal a v tom čase aj prestal fajčiť,“ prezradil.

Podľa jeho názoru aj v tomto období môže strach z koronavírusu byť motívom aby sa ľudia zbavili závislosti. Život máme len jeden. „Strach je tiež motivácia, ako som už spomenul, sám som to zažil, keď som bol vážne chorý. Viem, aké to je báť sa o život. Ale samozrejme lepšie je prestať ešte predtým, ako človek dostane infekciu. Telo lepšie zvládne akékoľvek respiračné ochorenie, keď je už nefajčiarom,“ varuje.

Anketa
Ste fajčiarom?
  • 20%
  • 80%

Informujte sa

Centrá pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) ponúkajú program na odvykanie od fajčenia bez toho, aby ste museli dochádzať pravidelne do ambulancie. Kontakty: CPLDZ Bratislava: 0917 606 188, CPLDZ Košice: 055/6222848, CPLDZ Banská Bystrica: 0901 911 912.