Len nedávno sa pneumológovia chytali za hlavu. Rozhodnutie úradníkov malo totiž spôsobiť zvýšenie poplatkov za lieky pre astmatikov a ľudí s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) o šesťsto percent. Áno, o šesťsto. Katastrofický scenár sa napokon nekoná, pretože sa dosť hlasno ozvali. Sú však veci, pri ktorých nepomôže zvýšenie hlasu a vysvetľovanie katastrofických následkov rozhodnutí od stola. Teda aspoň nie hneď. Astmatikov a ľudí s inými pľúcnymi chorobami ohrozujú následky globálneho otepľovania, znečistené ovzdušie, chlad a virózy.

Každý druhý

„Odhady hovoria, že v rokoch 2030 až 2040 už bude každý druhý človek alergik a desať percent z nich bude trpieť astmou,“ hovorí imunológ profesor MUDr. Martin Hrubiško, PhD. Na Slovensku sa dnes lieči na bronchiálnu astmu okolo 103-tisíc ľudí, na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc takmer 81-tisíc. A naši imunológovia len s hrôzou konštatujú, že sezóna alergikov už netrvá 3-4 mesiace ako kedysi, ale desať mesiacov. Čoskoro to bude celoročná záležitosť, pretože liesky začínajú kvitnúť už v januári.

Dnes síce existujú účinné lieky na zvládnutie astmy, alergií či iných ochorení pľúc, lenže jesenné a zimné počasie prináša infekcie, pred ktorými pacientov ich inhalačné spreje či tabletky neochránia. Pritom aj chrípka, viróza a obyčajné prechladnutie môžu astmatika i pacienta s CHOCHP vážne ohroziť a zhoršiť jeho základné ochorenie.

Radšej ostať doma

Doktor Hrubiško pripomína, že nie každý pobyt na „čerstvom vzduchu“ je zdravý. V chladných mesiacoch je nebezpečné pre dýchacie cesty hmlisté a inverzné počasie. „Počas inverzie sa zvyšuje na neúnosnú mieru koncentrácia výfukových plynov a na dedinách, kde sa vykuruje nekvalitným tuhým palivom, sa škodliviny držia v údoliach, pri zemi a ľudia ich vdychujú. Stúpa počet astmatických záchvatov,“ hovorí. Pacientom, ale aj zdravým ľuďom, ktorí radi vonku športujú, odkazuje: „Počas inverzie nechoďte behať. Tento pokus o zlepšenie kondície môže ublížiť. Žiaľ, niekedy je lepšie ostať doma a neotvárať okná.“ Najzraniteľnejšie sú deti do 10 rokov a ľudia okolo sedemdesiatky.

Smutná realita mnohých dedín v ktorých sa kúri tuhým palivom.
Smutná realita mnohých dedín v ktorých sa kúri tuhým palivom.
Zdroj: Archív

Umývajte si ruky

Čo môžete pre seba v tomto období urobiť, ak trpíte chronickou chorobou dýchacích ciest? „V období epidémií je okrem dodržiavania liečby kľúčové vyhýbať sa veľkým skupinám ľudí. Prevenciou je aj pravidelné umývanie rúk, ústna hygiena, preventívne prehliadky, fyzická aktivita či dychová rehabilitácia. Chrániť sa môžeme aj očkovaním proti chrípke a pneumokokom,“ hovorí MUDr. Marta Hájková.

Anketa
Trpíte nejakým druhom alergie či astmou?
  • 50%
  • 50%