Malígny melanóm je najnebezpečnejší typ rakoviny kože. Rýchlo vytvára metastázy a ťažko reaguje na liečbu. Mimoriadne zhubný nádor kože vzniká z pigmentových buniek, ktoré sa nazývajú melanocyty. Tieto bunky vytvárajú kožný pigment melanín, ktorý je zodpovedný za sfarbenie pokožky a vlasov. Melanocyty majú na svedomí aj vznik rôznych pieh, hnedých škvŕn na koži a materských znamienok.
Poškodené bunky
Keď pokožku vystavíte slnečnému žiareniu, začne sa tvoriť hormón, ktorý podporuje tvorbu tmavého kožného pigmentu melanínu v melanocytoch. Melanín spôsobuje opálenie pokožky a chráni jadrá buniek pred UV žiarením. Pri neprimeranom opaľovaní bez vhodnej ochrany kože či pri opakovanom spálení kože však ultrafialové žiarenie, hlavne jeho UVB zložka, môže poškodiť melanocyty a tie sa začnú nekontrolovateľne deliť. Na koži vznikne nepravidelný tmavý útvar, ktorý sa zväčšuje nielen na povrchu, ale vrastá aj hlboko do kože.
Melanóm sa môže objaviť kdekoľvek, kde sa nachádzajú melanocyty. Asi štvrtina melanómov sa vyvinie z nezhubného materského znamienka, ktoré sa zvrhne, no až tri štvrtiny sa objavia na zdravej koži. Zriedkavo sa môžu objaviť aj na slizniciach alebo v oku.
Hrozivé čísla
Výskyt melanómu každoročne stúpa, za posledných 35 rokov počet prípadov vzrástol štvornásobne. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 30. až 40. rokom života a medzi 55. až 70. rokom, no v poslednom období sa objavuje u čoraz mladších ľudí. Je najčastejším zhubným nádorovým ochorením u žien vo veku 25 až 29 rokov.
Na Slovensku trpí týmto typom rakoviny vyše 650 pacientov, približne rovnako muži i ženy. U žien sa melanóm najčastejšie vyskytuje na nohách, u mužov na trupe. Vyššiu šancu na úspešnú liečbu majú ženy, pretože muži väčšinou prídu na prvé vyšetrenie príliš neskoro. Riziko návratu ochorenia do 5 rokov závisí od štádia, v ktorom sa zistilo. Najnižšie je v 1. štádiu – 5 až 10 percent, najvyššie v 3. štádiu – 35 až 75 percent.
Foto: profimedia.sk
Nová šanca
Malígny melanóm v metastatickom štádiu bol doteraz prakticky neliečiteľný, pretože často nereaguje na bežné typy onkologickej liečby. Po 30 rokoch prichádza aj na Slovensko nová nádej pre pacientov s metastázami – prvý liek zacielený na melanómové bunky s genetickou mutáciou, ktorý zamedzuje rast a šírenie nádoru. Klinické testy lieku potvrdili, že v 48 percentách prípadov došlo k zmenšeniu nádoru a v 74 percentách sa znížilo riziko šírenia choroby.
Rizikové faktory
nízky fototyp kože
opakované spálenie kože
vysoký počet materských znamienok
genetická predispozícia
oslabený imunitný systém
vyšší vek
časté dovolenky pri mori
časté navštevovanie solárií
Chráňte sa!
Základom prevencie je ochrana pred ultrafialovým žiarením. Mali by ste poznať svoj fototyp kože a podľa toho sa na slnku správať. Používajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom, nevystavujte pokožku prudkému poludňajšiemu slnku, pri dlhšom pobyte vonku, napríklad na výletoch, noste klobúk a primerané oblečenie. Zvýšenú pozornosť venujte deťom, pretože ich pokožka je omnoho citlivejšia a spálenie v detskom veku výrazne zvyšuje riziko vzniku kožnej rakoviny v dospelosti. Koža si všetko pamätá!
Foto: profimedia.sk
Poznajte svoj fototyp
Podľa pigmentácie kože sa rozlišujú 4 fototypy, ktoré určujú, do akej miery je pokožka citlivá na UV žiarenie, teda ako reaguje na prvých 30 minút pobytu na slnku na jar alebo začiatkom leta.
Fototyp 1
veľmi svetlá koža, ryšavé vlasy, veľa pieh, modré oči
koža sa vždy spáli, niekedy sa opáli dočervena, nikdy nezhnedne
čas do spálenia bez ochrany: 10 minút
Fototyp 2
svetlá koža, svetlé vlasy, menej pieh, modré, zelené alebo sivé oči
koža sa vždy opáli dočervena, často sa spáli, občas trocha zhnedne
čas do spálenia bez ochrany: 10 až 20 minút
Fototyp 3
stredne svetlá koža, hnedé až tmavé vlasy, hnedé oči
koža sa niekedy opáli dočervena, zriedka sa spáli, vždy zhnedne
čas do spálenia bez ochrany: 20 až 30 minút
Fototyp 4
tmavá koža, tmavé vlasy a oči
koža sa nikdy nespáli, veľmi pekne zhnedne
čas do spálenia bez ochrany: 45 minút