Fakultná nemocnica Brno v súvislosti s prípadom malého pacienta vystríha ľudí, ktorí ignorujú očkovanie. "Tetanus je nebezepčné ochorenie charakterizované ochrnutím kostrového svalstva vyvolané pôsobením tetanického texínu, ktorý produkuje baktéri Clostridium tetani. Spóry baktérie sú prítomné bežne v prostredí, najmä v pôde, kde dlhodobo prežívajú. Vstupnou bránou nákazy je poranenie a zanesenie C.tetani do rany," informuje nemocnica s tým, že najúčinejšou prevenciou je jednoznačne očkovanie. Očkovanie proti tetanu je povinné aj u nás.

Čo sa stalo v Česku?

Podľa medializovaných informácií si chlapček zasunul do nosa hrdzavú gombíkovú batériu - lekári mu ju vybrali a predpísali antibiotiká.

Tetanovú injekciu mu nedali, pretože nikomu nepapadlo, že dieťa nebolo zaočkované. Po dvoch týždňoch, počas ktorých zrejme matka nepodávala dieťaťu ani antibiotiká, sa jeho zdravotný stav zhoršil natoľko, že skončil v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti, s otvorenou priedušnicou, aby mohol dýchať.

Držal ho za ruku


Českému Blesku sa podarilo získať svedectvo muža, ktorý videl utrpenie chlapčeka. "Držal som malého chlapčeka za ručičku, keď mal tie hrozné kŕče," povedal Blesku pán, ktorého syn ležal s chlapcom v nemocnici na jednej izbe. "Tým, ktorí nenechajú deti očkovať, by so povinne dal týždeň pobytu na ARO pri deťoch, ktoré vakcína mohla od choroby uchrániť," povedal. Podľa Blesku sa s otcom nezaočkovaného chlapčeka veľa rozprával a zdá sa, že s manželkou nechajú svoje deti zaočkovať. Chlapček je na dobrej ceste k uzdraveniu.

Falošné potvrdenie


Očkovanie je strašiakom pre mnohých rodičov, ktorí nenechajú zaočkovať svoje deti a šíria rôzne mýty. Českí novinári objavili na sociálnych sieťach "inzerát" matky, hľadajúcej lekára, ktorý by jej vydal falošné potvrdenie, že jej dieťa je zaočkované.

Námestník českého ministra zdravotníctva a epidemiológ MUDr. Roman Prybula v rozhovore pre Blesk potvrdil, že sú lekári, ktorí takéto falošné potvrdenia vydajú. Sú aj takí, ktorí to robia z presvedčenia. "Je to smutné, ale sú i takí. Je ich enormne málo, ale sú. Lekári nie sú ničím výnimočným, sú to tiež ľudia a nájdeme medzi nimi ako ľudových hrdinov tak aj zločincov," povedal. Takýto lekár, ktorý vydáva falošné potvrdenia o očkovaní by mal dostať zákaz výkonu povolania.